jak sprawdzić czy jajko jest świeże

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Jednym z największych koszmarów kulinarnych jest zepsute jajko. Bardzo często nazywane jest zbukiem. Może ono nie tylko popsuć smak potrawy czy wypieku, ale również poważnie zaszkodzić zdrowiu. Zjedzenie zepsutego jaja najczęściej kończy się nieprzyjemnościami ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, biegunka). Zjedzenie zepsutego jajka zwiększa też ryzyko zachorowania na salmonellę. Jak więc sprawdzić czy jajko jest świeże? Czy można to stwierdzić bez rozbijania jajka? Poniżej znajdziesz parę sposobów na sprawdzenie czy jajko jest świeże.



Sposoby na sprawdzenie świeżości jajka:

  • Sposób ze szklanką wody – Skorupka jajka charakteryzuje się porowatą powierzchnią, przez którą do jajka dostaje się powietrze. Pod skorupką znajduje się powierzchnia powietrzna, która w przypadku świeżego jajka jest na tyle mała, że nie pozwala mu się unosić na wodzie i jajko tonie. Z czasem jednak woda, która znajduje się w białku zaczyna wyparowywać przez znajdujące się w skorupce pory, co powoduje zwiększenie się przestrzeni pod skorupką i powiększenie się komory powietrznej. Gdy takie jajko włożymy do wody, ze względu na dużą ilość powietrza w środku, jajko zacznie wypływać na powierzchnię. Oznacza to, że jajko jest już nieświeże i nie nadaje się do spożycia. Należy jednak pamiętać, że wykonując test wody skorupka jajka musi być nienaruszona (w przeciwnym razie test się nie uda).
  • Zapach – Test świeżości poprzez zapach zawsze jest niezawodny. Każdy zepsuty produkt pachnie w charakterystyczny, nieprzyjemny sposób. Zepsute jajko pachnie wyjątkowo brzydko. Pamiętaj: rozbijając jajko, zawsze rozbijaj je nad osobnym naczyniem. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wyrzucić ewentualnie zepsute jajko i unikniesz zepsucia potrawy lub ciasta.
  • Smak – Podobnie jak przy zapachu – smak jajka bezpośrednio wskazuje na to czy jajko jest świeże. Jeśli jedzone przez nas jajko smakuje “starymi skarpetami” to znaczy, że jest ono nieświeże lub zepsute. Niestety ten sposób sprawdzania świeżości jajka wiąże się z ryzykiem poczucia ohydnego smaku. Lepiej więc wypróbować inne sposoby.


  • Wygląd skorupki – Wbrew pozorom gładka i lśniąca skorupka wcale nie jest oznaką świeżości jajka, a wręcz przeciwnie. To matowa i chropowata skorupka poinformuje nas o tym, że jajko jest świeże. Natomiast gładka i świecąca, może świadczyć o tym, że jajko niestety już nie nadaje się do spożycia.
  • Rozlewające się białko i żółtko – Jeżeli po rozbiciu jajka, białko i żółtko zaczną się rozlewać, może to oznaczać, że jajo jest zepsute. Gdy produkt jest świeży, zarówno żółtko, jak i białko ściśle do siebie przylegają.
  • Mętne białko – Jeżeli po rozbiciu jajka białko jest mętne i jak w poprzednim opisie rozlewa się, oznacza to, że jajko jest zepsute i nie należy go spożywać.
  • Potrząsanie – Jest to chyba najprostszy i najszybszy sposób na sprawdzenie świeżości jajek, jednak nie do końca rzetelny. W tym sposobie należy potrząsnąć jajkiem przy uchu i nasłuchiwać. Jeżeli usłyszymy charakterystyczne chlupanie oznacza to, że takie jajko nie nadaje się do spożycia, ponieważ oznacza to, że zbyt dużo powietrza przedostało się przez skorupkę do wnętrza jajka.



Data ważności na jajkach – czy można ją zignorować?

Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że daty ważności w wielu przypadkach są raczej wskazówkami odnoszącymi się do spożycia produktu, niż sztywnymi zasadami. Bardzo często okazuje się, iż mimo, że data wskazuje dany termin, to produkt nadaje się do spożycia jeszcze przez na przykład tydzień lub dłużej. Jak to wygląda w przypadku jajek? Czy po przekroczeniu terminu ważności nadają się one jeszcze do spożycia?
W przypadku jajek musimy podchodzić do zasady świeżości z dystansem i ostrożnością. Zaleca się, żeby nie spożywać tych produktów później niż dwa dni po upływie daty ważności oznaczonej na pudełku. Jednakże mimo tego, biorąc takie jajko i tak powinniśmy sprawdzić jego świeżość, najlepiej opierając się na wyglądzie, zapachu i smaku produktu.