Nadzieja polskiej branży motoryzacyjnej – Izera

Nadzieja polskiej branży motoryzacyjnej – Izera

19 września 2020 0 przez Redakcja To Kocham

Przemysł motoryzacyjny wciąż wzbudza wiele emocji w Polakach. Zwłaszcza tych, którzy pamiętają to, jak po ulicach miast przemieszczały się takie mniej lub bardziej rdzennie polskie auta jak Warszawa, Syrena czy Polonez. Niewielu wie jednak, że w latach 2007-2009 to Polska była jednym z większych producentów samochodów osobowych w Europie Środkowo-Wschodniej, ustępującym jedynie Czechom i Rosji. Produkcja ta jednak w większości odbywała się na rzecz zachodnich koncernów takich jak Opel czy Volkswagen. Dlatego właśnie w pełni zrozumiałe jest to, jak wielką nadzieję wśród zmotoryzowanych polaków, wzbudzają polskie samochody Izera.

Krok w przyszłość – elektro mobilność

U schyłku PRL i na początku lat 2000, samochodu rdzennie polskie lub takie, które jak w przypadku Deawoo tylko je udawały, znane były z kiepskiej jakości.

Były to przestarzałe technologicznie konstrukcje, które nie miały możliwości konkurowania z coraz częściej zalewającymi polski rynek używanymi autami zza zachodniej granicy.

Polska motoryzacja upadła pod natłokiem konkurencji z zachodu. Swoją rolę odegrały też postępowania prywatyzacyjne i decyzje władz o odsprzedaży polskich marek koncernom, które nie zdołały utrzymać ich na rynku.

Dlatego też dobrym krokiem wydaje się postawienie wszystkiego na jedną kartę, polskie samochody Izera będą bowiem autami w pełni elektrycznymi.

Od pewnego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania producentów samochodów wykorzystaniem elektrycznego napędu w wytwarzanych przez nich pojazdach.

Trend ten zapoczątkowany został przez amerykańską Tesle, dzisiaj trudno jest znaleźć markę, która w portfolio oferowanych pojazdów nie ma takich, które napędzane są w sposób hybrydowy lub całkowicie bazujących na energii elektrycznej.

Decyzja o elektryfikacji Izery jest dowodem na dojrzałość odradzającego się w Polsce przemysłu motoryzacyjnego, który odrobił swoją lekcję z lat 90. ubiegłego stulecia. Zamiast reanimować przestarzałą technologię z zachodu, tak jak np. rumuńska Dacia, polskie samochody Izera będą jednymi z tych, które wyznaczą nowe ścieżki rozwoju dla światowej motoryzacji.

Polskie samochody Izera – przyszłość polskiej motoryzacji

Izera z założenia ma być autem nowoczesnym nie tylko pod względem użytej w niej technologii, ale również designu.

Pokazały to koncepcyjne auta zaprezentowane latem 2020 roku. Auta trafią do produkcji w 2024 roku, będzie to najprawdopodobniej przełomowy rok dla polskiej motoryzacji.

Polskie samochody Izera mają szanse podbić rynek nie tylko krajowy, ale również światowy, oraz bez kompleksów konkurować z takimi gigantami jak na przykład Tesla.