Czego nie powinien jeść pies?

Czego nie powinien jeść pies?

12 sierpnia 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Każdy szczęśliwy posiadacz czworonoga chce dla niego jak najlepiej. Staramy się aby nasze pupile miały wszystko czego im trzeba. Chcąc je uszczęśliwić kupujemy im przekąski i smakołyki. Czasem kiedy patrzą na nas swoimi wielkimi proszącymi oczami, nie mamy serca im odmówić. I dzielimy się z nimi naszym, ludzkim jedzeniem, którego pies nie powinien jeść pod żadnym pozorem. Zwykle towarzyszy temu stwierdzenie, że jedna kostka czekolady lub kawałek sera przecież im nie zaszkodzi. Niestety wiele produktów może być szkodliwych i trujących dla psa.

Trawienie u psa

Aby świadomie podchodzić do kwestii karmienia psów warto zapoznać się z budową oraz sposobem funkcjonowania układu trawiennego czworonogów. Po przyswojeniu fizjologii naszych pupili, łatwiej będzie nam rozdzielić produkty, których pies nie powinien jeść, od produktów dobrych dla niego. Żołądki oraz cały układ trawienny psów (mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie do ludzkiego) są zbudowane zupełnie inaczej niż nasze. Warto pamiętać, że psy są zwierzętami mięsożernymi. Niższe Ph w ich żołądkach i krótszy przewód pokarmowy nie są przystosowane do radzenia sobie z produktami odpowiednimi dla ludzi. Większość jedzenia trawiona jest przez psy w jelicie cienkim, tam też wchłania się największa ilość minerałów i witamin. Czworonogi niestety bardzo słabo trawią takie związki chemiczne jak sacharoza i laktoza, które są cukrami mlekowymi. Ciężko strawne są również białka roślinne (w szczególności strączki), skrobia oraz celuloza. Są to produkty szkodliwe dla psa. Powodują one rozkład i fermentacje bakterii w ich jelitach, co często prowadzi do biegunek, wzdęć oraz gazów.

Produkty zakazane dla psa

Istnieje wiele artykułów spożywczych, których pies nie powinien jeść. Jednak niektóre z nich wskazywane są przez lekarzy weterynarii jako szczególnie niebezpieczne.

Czekolada

Na pierwszym miejscu zakazanych produktów zdecydowanie stawiana jest czekolada i wyroby kakaowe. W tych produktach znajdują się takie substancje jak kofeina, teofilina oraz teobromina. Ta ostania jest szczególnie toksyczna dla naszych czworonożnych przyjaciół. Im większa ilość teobrominy w danym produkcie, tym bardziej niebezpieczny jest on dla naszego pupila. Naukowcy oszacowali ile wynosi śmiertelna dawka tego związku. Jest to około 250-500 mg na kilogram masy ciała psa. Jednak nawet najmniejsze dawki mogą wywoływać szereg niepożądanych objawów, takich jak: zaburzenia oddychania, pobudzenie, zaburzenia rytmu serca, wymioty, biegunka (także krwawa biegunka), drżenia mięśni, uszkodzenie nerek. Spożycie zbyt dużej dawki może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Takie objawy występują zazwyczaj po jednej do dwóch godzin od spożycia toksyny.

Kości

Choć powoli się to zmienia, to wciąż przez wielu ludzi pies kojarzony jest z budą oraz dużym zamiłowaniem do kości. Wbrew temu stereotypowi pies nie powinien ich spożywać. Szczególnie ugotowane są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia pupila. Podczas obróbki termicznej kości stają się szczególnie twarde i łamliwe. Kiedy kość pęka jej koniec staje się bardzo ostry, co może prowadzić do uszkodzenia jelita, żołądka lub błony śluzowej przewodu pokarmowego naszego pieska. Wiele psiaków je dość łapczywie przez co połykają duże fragmenty pożywienia. W przypadku kości może okazać się to szczególnie niebezpieczne. Kości mogą utknąć w przełyku naszego czworonoga i spowodować ból, trudności z jedzeniem, a nawet problemy z oddychaniem. Kolejną kwestią problematyczną jest fakt, że kości są bogate w takie związki chemiczne jak wapń i fosfor. Regularne karmienie psa tym produktem może doprowadzić do zaburzonej gospodarki mineralnej w organizmie naszego zwierzaka. Warto także pamiętać, iż kości są bardzo ciężko strawnym artykułem spożywczym i bardzo długo zalegają w jelitach. Może to powodować ból, brak apetytu, zaparcia oraz wymioty.

czego nie powinien jeść pies

Produkty mleczne

Tak jak w przypadku ludzi, u psów także występuje nietolerancja laktozy. W układzie trawiennym szczeniąt aktywny jest enzym laktaza. Jest to enzym umożliwiający rozkład laktozy (czyli cukru mlecznego). Podobnie jak u ludzkich dzieci w pewnym momencie szczeniaki przestają pobierać pokarm od matki. U szczeniaków następuje to około siódmego tygodnia życia. Po odstawieniu malucha od mleka zanika aktywność enzymu laktaza i możliwe jest wystąpienie nietolerancji laktozy. Ponownie, tak jak w przypadku człowieka objawami nietolerancji laktozy są zazwyczaj biegunki i wzdęcia. Jako, że laktoza jest cukrem nadmiar w jej spożywaniu może prowadzić do otyłości.

Winogrona i rodzynki

Kolejnymi produktami wskazywanymi jako produkty szkodliwe dla psa są winogrona oraz ich pochodne np. rodzynki. Naukowcy wskazują na fakt, iż w winogronach znajduje szkodliwa dla psów substancja. Jednak wciąż nie udało się ustalić, który ze związków w nich zawartych jest za to odpowiedzialny. Nawet niewielka ilość winogron może doprowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów, między innymi: biegunki, wymiotów, bólu/tkliwości brzucha, ospałości lub braku apetytu. W najbardziej skrajnych przypadkach zatrucie tą toksyną może doprowadzić do niewydolności nerek u zwierzęcia. Objawy zatrucia ową toksyną pojawiają się po dobie lub nawet kilku dniach.

Cebula, czosnek oraz szczypiorek

Warzywa cebulowe zazwyczaj są podstawą wielu naszych dań, dodają one smaku, wyrazistości. Obecne są w każdej kuchni. Używamy ich bardzo często w domowym leczeniu. Są one dla nas naturalnym antybiotykiem. Jednak dla psów stanowią one duże zagrożenie, nieważne pod jaką postacią występują. W przypadku gdy pies spożyje któreś z warzyw cebulowych uwalniane są toksyczne dwusiarczki, którą przyczyniają się do niszczenia czerwonych krwinek. Uszkodzenie owych krwinek może prowadzić do anemii. Spożycie przez psa nawet niewielkiej ilości tych warzyw może prowadzić do zatrucia, które zazwyczaj objawia się wymiotami, biegunką ospałością i ogólnym osłabieniem zwierzęcia. W najcięższych przypadkach doprowadza to do niewydolności nerek bądź żółtaczki.

Opisane wyżej produkty, to tylko ułamek pokarmów szkodliwych dla psa. Lista rzeczy, których pies nie powinien jeść jest znacznie dłuższa. Poza wymienionymi artykułami znajdują się na niej również:

 • pestki owoców,
 • awokado (Dowiedz się więcej: Czy pies może jeść awokado?),
 • orzechy makadamia,
 • drożdże i ciasta drożdżowe,
 • alkohol,
 • ziemniaki,
 • surowe ryby,
 • kawa,
 • sól,
 • ksylitol
 • oraz grzyby.

Istotne jest to, aby pamiętać, że przy karmieniu psów najważniejsza jest przede wszystkim rozwaga i umiar. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, które gamy produktów są dla naszych pupili bezpieczne, warto zostać przy gotowych puszkach z mięsem i suchej karmie.

 

Jak rozpoznać ból brzucha u psa?