Domowy sposób na mrówki. 10 skutecznych metod na pozbycie się mrówek

Domowy sposób na mrówki. 10 skutecznych metod na pozbycie się mrówek

22 czerwca 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Tam, gdzie jest jedna mrówka, z całą pewnością jest też setka innych. Może nie jest to tak irytujące i odpychające, jeśli znajdziesz ich rząd przechadzający się po Twoim ogródku. Ale jeśli odkryjesz inwazję mrówek w domu, to z pewnością będziesz chciał natychmiast usunąć problem. Istnieje wiele sposobów na ich wyeliminowanie. Niektóre z nich to naturalne domowe sposoby na mrówki, które nie wymagają stosowania toksycznych środków. Musisz jednak wiedzieć, że czasami nie będziesz w stanie poradzić sobie z tym problemem. Jeśli wszystko, co robisz to spryskiwanie spacerujących w widocznych miejscach mrówek różnego rodzaju środkami – czy to naturalnymi, czy też specjalnie przeznaczonymi do tego środkami chemicznymi. Mrówki są stworzeniami stadnymi, które na ogół tworzą kolonie, w których poszczególne osobniki przyjmują różne role. Te, które widzisz każdego dnia przechadzające się po Twoim blacie kuchennym to mrówki robotnice, które podążają ustalonymi szlakami z i do gniazda. Ukrytego najprawdopodobniej gdzieś w ścianach domu. A w tym gnieździe znajduje się jedna lub więcej mrówek, tak zwanych „królowych”, które nie opuszczają go, a jedynie składają jaja, by zachować ciągłość istnienia swojej kolonii. Kluczem do tego, jak pozbyć się mrówek z domu jest zatem namierzenie królowej, co nie jest prostym zadaniem, ponieważ gniazda często schowane są głęboko pod podłogami lub za ścianami budynku.

Jak zlokalizować gniazdo mrówek?

Najczęściej jedynym sposobem na to, by raz na zawsze wypędzić mrówki z domu jest znalezienie ich gniazda. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku mrówek stolarskich, które są jednymi z największych osobników, jakie możesz spotkać w swoim domu i które mogą wyrządzić równie wiele szkód, co termity. Żyją one w drewnie, gdzie kopią tunele i budują gniazda. Znacznie osłabia to materiał i powoduje jego gnicie. Dlatego tak ważne jest, aby usunąć je jak najszybciej po zidentyfikowaniu problemu. Znalezienie gniazda może nie być łatwe i wymaga trochę pracy detektywa. Mrówki – czy to stolarskie, czy to faraonki na ogół preferują wilgotne miejsca, takie jak boazeria lub podłogi, które są miękkie i gąbczaste, najczęściej z powodu przecieków hydraulicznych lub dachowych. Swoje poszukiwania zacznij więc od zlokalizowania obszarów w domu uszkodzonych przez wodę. Poddasza, łazienki i ściany zewnętrzne to miejsca, którym powinieneś przyjrzeć się w pierwszej kolejności. Wytnij małe dziury w uszkodzonych przez wodę ścianach, aby sprawdzić, czy znajduje się w nich źródło Twojego problemu. Kiedy znajdziesz gniazdo, spryskaj je jednym z domowych środków owadobójczych, których przykłady znajdziesz poniżej. Pamiętaj, aby natychmiast naprawić wyciek wody i wymienić uszkodzone drewno! domowy sposób na mrówki

Co przyciąga mrówki?

Mrówki nieustannie poszukują pożywienia i wody. W przeciwieństwie do innych insektów i domowych szkodników, które przyciągamy bezpośrednio my – ludzie, poprzez wydzielane przez nasze ciała ciepło, mrówki polują na zostawiane przez nas resztki jedzenia. Kuszące jest dla nich przede wszystkim to, co słodkie lub słodko pachnie. Dlatego wszystkie dojrzałe owoce przechowuj w lodówce i wycieraj do sucha zewnętrzne ścianki pojemników ze słodkimi syropami oraz miodem. Mrówki przyciąga również pieczywo i karma dla zwierząt. Chleb i suche produkty przechowuj w zamykanych plastikowych pojemnikach, aby insekty nie wyczuwały zapachu tych produktów. Umieszczenie liścia laurowego w każdym pojemniku zapewni dodatkową ochronę. Miski dla zwierząt regularnie myj i wymieniaj wodę oraz niezjedzoną karmę na świeżą. Dla mrówek niesamowicie atrakcyjne jest również wszystko to, co wilgotne lub zawiera stojącą wodę. Dlatego zawsze dokładnie wycieraj powierzchnię zlewu, kiedy skończysz myć naczynia. Osuszaj także wszelkie talerze czy kubki i chowaj je do szafki. Chroń przed mrówkami także swoją łazienkę. Zadbaj o to, aby na podłodze nie leżały wilgotne ubrania, ręczniki czy dywaniki.

Jaki jest najlepszy domowy sposób na mrówki?

   • Fusy z kawy – insekty są niezwykle wrażliwe na kofeinę. Fusy z kawy to bezpieczny domowy sposób na mrówki robotnice, ponieważ sprawiają, że tracą one ślady zapachowe. Istotnym jest, że muszą to być fusy wcześniej zaparzone! Zalej je wrzątkiem, a następnie połóż tam, gdzie widujesz mrówki oraz w miejscach, które je przyciągają, takie jak szafki z jedzeniem, miski dla zwierząt i rośliny. Możesz też postawić podstawki z fusami na parapetach. Ta metoda zajmuje kilka tygodni, ale po tym czasie zauważysz spadek populacji mrówek. Skuteczność fusów spada, gdy są suche, więc pamiętaj, aby często je zmieniać.
   • Pieprz – zapach pieprzu cayenne niesamowicie drażni mrówki. Podobnie działa też czarny pieprz. Posyp nim przestrzenie wokół listew przypodłogowych, a jeśli udało Ci się zlokalizować prawdopodobną lokalizację ich gniazda, to również w tym miejscu. Alternatywnym rozwiązaniem jest zmieszanie pieprzu z wodą i spryskanie powstałym roztworem źródła pojawiania się insektów. Pieprz to jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów na to, jak pozbyć się mrówek. Można stosować go także jako środek prewencyjny, gdyż skutecznie odstrasza insekty
   • Cynamon – najprostszym sposobem na użycie cynamonu jako środka odstraszającego jest po prostu sięgnięcie do szafki z przyprawami i posypanie nim miejsc, gdzie widujesz mrówki w domu. Możesz też stworzyć linię, której nie przekroczą. Chwyć patyczek kosmetyczny i na jego końcówkę nanieś obficie cynamon. Rozprowadź go jedną cienką kreską w miejscu, w którym zlokalizowałeś gniazdo. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się mrówek po domu. Zapach cynamonu jest tak silny, że zakłóca szlaki zapachowe, którymi poruszają się insekty.
   • Mięta – olejek eteryczny z mięty pieprzowej to domowy sposób nie tylko na to, jak pozbyć się mrówek, ale także komarów. Wymieszaj około 10 kropli olejku miętowego w jednej szklance wody i taką mieszanką spryskaj powierzchnię wokół listew przypodłogowych i okien w domu, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Podobnie jak większość olejków eterycznych, trzymaj olejek miętowy w miejscu niedostępnym dla zwierząt domowych, zwłaszcza kotów.
   • Skrobia kukurydziana – jeśli natkniesz się na duże stado mrówek, możesz je wyeliminować za pomocą skrobi kukurydzianej. Posyp stado skrobią, a następnie polej wodą. Narobisz przy tym trochę bałaganu, ale będzie to warte efektu. W rezultacie znajdziesz mnóstwo martwych mrówek zamkniętych w kukurydzianym kleiku. Tę metodę możesz również wykorzystać w przypadku znalezienia mrowiska lub gniazda w domu. Jeśli jednak chcesz uniknąć bałaganu, posyp spacerujące po blacie lub podłodze mrówki skrobią, a następnie wciągnij odkurzaczem. Pamiętaj, żeby natychmiast zutylizować worek.
   • Skórka z cytrusów lub ogórka – zostaw skórkę z cytrusów lub zielonego ogórka w miejscach, w których pojawiają się mrówki w domu, aby pozbyć się ich na zawsze. Jak to działa? Skórki cytrusów i ogórków są toksyczne dla wielu rodzajów grzybów, którymi żywią się mrówki, więc starają się ich unikać. Możesz też użyć olejków eterycznych. Nie polegaj zanadto na cytrynowych i ogórkowych środkach czyszczących. Ich chemiczne syntetyczne zapachy nie przyniosą pożądanego efektu.
   • Olejek z drzewa eukaliptusowego – jeśli Twoje kwiaty przyciągają insekty, przygotuj mieszankę chroniącą je przed ich atakiem. Wymieszaj jedną łyżkę olejku z drzewa eukaliptusowego, jedną łyżkę płynu do mycia naczyń i dwie szklanki wody, przelej do butelki z atomizerem i niezbyt obficie spryskaj rośliny. Jest to bardzo skuteczny i bezpieczny dla kwiatów domowy sposób na mrówki. Jeśli zlokalizowałeś ich gniazdo lub mrowisko i uda Ci się zdobyć świeże liście eukaliptusa, możesz zalać je wodą i zagotować w rondelku, a następnie taki gorący wywar wlać do gniazda. Wrzątek powinien zabić królową, a zapach olejku powstrzymać rozpierzchnięte mrówki w domu przed powrotem do gniazda.
   • Ocet – ocet jest bardzo popularnym domowym remedium na różnego rodzaju insekty, mrówki nie są tu wyjątkiem. Aby przy jego użyciu pozbyć się problemu, wystarczy napełnić butelkę z atomizerem roztworem octu i wody w stosunku 1:1 i spryskać nim przyciągające mrówki miejsca oraz wszędzie tam, gdzie przechowujesz żywność, czyli szafki, szuflady i blaty robocze. Możesz tez spryskać powierzchnie przy oknach i drzwiach wejściowych oraz miskach z jedzeniem dla zwierząt domowych. Drażniący dla naszych nosów zapach octu szybko się ulatnia, ale insekty czują go jeszcze przez długi czas po wyschnięciu.
   • Gorąca woda – jeśli w swoim ogrodzie zauważysz źródło problemu, zalej je wrzątkiem. Gotująca się woda natychmiast zabije wiele mrówek w znajdujących się w środku. Pamiętaj jednak, że mrowiska składają się z wielu wąskich podziemnych korytarzy. Przejdź się wokół domu w poszukiwaniu innych wyjść z gniazda by upewnić się, że skutecznie zniszczyłeś je wszystkie.

    

  • domowy sposób na mrówki

   Co zrobić, by ustrzec się przed kolejną inwazją?

   Gdy już poradzisz sobie z problemem i nie będziesz widział ani jednej mrówki w domu, podejmij kroki, aby upewnić się, że nie wrócą. Na początku przytnij wszystkie krzewy i drzewa, które ocierają się o ściany zewnętrzne budynku lub dach, stanowiąc pomost, którym mrówki mogą dotrzeć do wnętrza. Unikaj układania drewna opałowego obok domu, gdyż stanowi ono idealne miejsce schronienia dla mrówek. Jako że lubią one budować swoje mrowiska pod warstwami strzechy, utrzymanie zdrowego trawnika to jeden z podstawowych środków zapobiegających ich inwazji. Jeśli mrowiska pojawią się na nagich obszarach trawnika, spryskaj je domowym środkiem owadobójczym i zasadź w tych miejscach trawę. Jak zostało wspomniane na wstępie – tam, gdzie widzisz jedną mrówkę, na pewno zobaczysz inne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mrówki zostawiają za sobą ślad w postaci zapachu, za którym podążają inne osobniki. Zamiatanie lub mycie powierzchni pachnącymi środkami czyszczącymi nie wystarczy, aby wyeliminować ten wabik. Zamiast tego wykorzystaj mieszankę octu z taką samą ilością wody w butelce ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj nią ściany i inne powierzchnie wszędzie tam, gdzie widziałeś mrówki w przeszłości. To powstrzyma osobniki gniazdujące na zewnątrz przed wejściem do Twojego domu w poszukiwaniu pożywienia. Oczywiście pamiętaj też o regularnym sprzątaniu! Czysty dom to Twoja pierwsza linia obrony w walce z mrówkami. Na bieżąco zamiataj okruszki jedzenia, wycieraj rozlane płyny, wynoś śmieci i nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie. W ten sposób odetniesz insektom dostęp do pożywienia. Jeśli masz zwierzęta domowe, spryskaj miski z karmą oraz okolicę wokół nich roztworem octu i wody, aby uniemożliwić mrówkom ucztowanie.