Czy warto kupować meble ze sklejki?

Czy warto kupować meble ze sklejki?

29 października 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia kupi meble do swojego domu lub mieszkania. Jest to zwykle dość poważny zakup, który wymaga przejrzenia wielu ofert, opinii oraz zdobycia podstawowej wiedzy o tym czym powinien charakteryzować się dobrze wykonany mebel. Dzisiejszy rynek meblarski oferuje nam przeróżne produkty, zarówno tańsze jak i droższe. Wszystko zależy oczywiście od budżetu jakim dysponujemy. Od mebli zazwyczaj wymagamy trwałości i ładnego wyglądu. Klienci zazwyczaj skupiają się na początku na aspekcie wizualnym. Bardzo dużą wagę przywiązują oni do kolorystyki oraz designu. Kwestia jakości mebla oraz technologii jego wykonania zazwyczaj jest drugorzędna. Pamiętajmy jednak, że wyposażenie domu powinno móc przetrwać wiele lat. Często kosztuje ono niemałe pieniądze, a wyrzucenie nietaniej szafki po sześciu miesiącach użytkowania jest po prostu bolesne. Kiedy myślimy o dobrych jakościowo meblach pierwsze do głowy przychodzą nam takie wykonane z litego drewna. Są mocne, trudne do złamania i bardzo ciężkie. Te cechy od razu kojarzą nam się z wytrzymałością i dobrze wydanymi pieniędzmi. Niestety, meble tego typu zwykle są bardzo drogie. W tym przypadku z pewnością można powiedzieć, że jakość idzie w parze z ceną. Alternatywą dla drogich mebli z litego drewna, są nieco tańsze meble ze sklejki.

meble ze sklejki

Czym tak właściwie jest sklejka?

Sklejka jest materiałem kompozytowym. Choć zwykle wielu kojarzy ją ze sztucznymi tworzywami, tak naprawdę do jej wytworzenia wykorzystuje się drewno sosnowe, bukowe, brzozowe lub olchowe. Tworzy się ją poprzez sklejanie ze sobą cienkich warstw drewna (froniru) za pomocą wysokiej jakości klejów. Każda z cienkich warstw drewna ma około 3/4 milimetrów grubości, a cała sklejka finalnie ma około 40 mm. Niektóre rodzaje sklejek produkowane są z drewnianych odpadów o różnych grubościach, sklejanych ze sobą.

Sklejka, a ekologia

Warto także wspomnieć, że produkcja sklejki nie szkodzi środowisku i jest ona całkowicie ekologiczna. Produkuje się ją z materiałów, które pozyskiwane są w zgodzie z normami środowiskowymi, a niektóre z nich pochodzą z recyklingu. Przy jej produkcji zużycie energii jest stosunkowo niewielkie. Niektóre, większe firmy dzięki właściwemu i efektywnemu zarządzaniu odpadami poprodukcyjnymi są w stanie pokryć od 90 do 100 procent zapotrzebowania energetycznego produkcji. Dzieje się tak na wskutek spalania oraz ponownego wykorzystywania odpadów pozostałych po wyrobie sklejki. Spalanie odpadów poprodukcyjnych zasila niektóre z urządzeń wykorzystywanych podczas procesu produkcji.

czy warto kupować meble ze sklejki

Sklejka, a bezpieczeństwo

Wiele osób na wieść o tym, iż w sklejce znajduje się klej wycofuje się z zakupu takich mebli. Kleje zwykle kojarzone są z toksycznymi dla człowieka subtancjami. Wszystko jednak zależy od tego, jaki rodzaj kleju został użyty w procesie produkcji. Meble ze sklejki zazwyczaj robione są z sklejki typu FC, ewentualnie FBA. Warstwy sklejki FC sklejane są klejem mocznikowym lub silikatowym. Są to kleje całkowicie bezpieczne dla człowieka, nie wydzielają one toksycznych oparów. W związku z tym bez obaw możemy kupić mebel zrobiony z sklejki tego typu. Sklejka typu FBA sklejana jest klejem albuminokazeinowym. Klej ten jest całkowicie przyjazny dla człowieka i środowiska, ponieważ jest on klejem pochodzenia naturalnego. Sklejki innego rodzaju, produkowane przy użyciu innych klejów (bardziej toksycznych) są bezpieczne pod warunkiem, że użyte zostały do produkcji mebli ogrodowych.

Zalety mebli ze sklejki

Meble ze sklejki są doskonałą alternatywą dla osób, które mają ograniczony budżet i nie stać ich na meble z litego drewna. Jest zdecydowanie bardziej wytrzymała i o wiele lżejsza niż inne panele/płyty drewnopochodne. Kolejną zaletą mebli ze sklejki jest ich odporność na działanie siły zewnętrznej – takiej jak zgniatanie i zginanie. Jest ona tworzywem niezwykle elastycznym, przez co trudno jest ją uszkodzić. Sklejka sama w sobie jest niezwykle lekka. A jej budowa sprawia, że jest ona świetnym materiałem do obróbki cieplnej i tym samym uzyskiwania ciekawych kształtów mebli (bez cięcia). Zabezpieczona odpowiednimi lakierami i klejem jest wodoodporna i nie przepuszcza ciepła. Materiał ten może być wykorzystywany wielokrotnie, jest bardzo trwały i przy odpowiedniej obróbce potrafi zachwywać wizualnie. Jest także bardziej odporny na uszkodzenia niż alternatywne materiały meblowe. Tak jak wspomniano wcześniej sklejka jest także produktem ekologicznym i biodegradowalnym.

Wady mebli ze sklejki

Sklejka jest jednak materiałem dość drogim w porównaniu z innymi płytami drewnopodobnymi (np. płytą pilśniową). Jest też mniej odporna na wilgoć niż inne wyroby drewnopodobne lub lite drewno, ponieważ jej powierzchnia jest bardziej porowata. Nielakierowane i nieimpregnowane meble ze sklejki nie są odporne na działanie wody. Niektóre rodzaje sklejek wytwarzane są przy użyciu toksycznych klejów, co za tym idzie: nie każde sklejki nadają się do wyrobu mebli domowych. Mimo swojej elastyczności jest ona materiałem, który stosunkowo trudno się tnie. Ostatnią z wad sklejek jest to, że duża ich część musi być pokrywana laminatami. Niektóre ze względu na widoczność warstw drewna na krawędziach wykańczane są okleiną, która zakrywa nieestetyczne warstwy.

czy warto kupować meble ze sklejki

Sklejka – w takim razie czy warto?

Meble ze sklejki w Polsce nie cieszą się zbyt dobrą sławą. Kojarzą się one z taniością, słabym wykonaniem i PRL-em. W czasach PRL sklejkowe meble były dość brzydkie i słabej jakości. Stąd utrzymujące się wśród Polaków przekonanie o tym, że meble ze sklejki nie są dobrym wyborem. Dziś jednak trend ten powoli się odwraca, a meble ze sklejki przeżywają drugą młodość. Wielu producentów coraz częściej decyduje się na tworzenie pięknych, designerskich mebli właśnie ze sklejki. Zachwycają nie tylko pięknymi i modnymi kształtami, ale także swoją wytrzymałością i przystępną ceną. Meble ze sklejki to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących wygodę przenoszenia oraz cenę idącą w parze z jakością. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybierać meble od dobrych, sprawdzonych producentów. W innym wypadku możemy się zrazić. Na rynku wciąż niestety nie brakuje mebli ze słabych, cienkich sklejek, które nie spełniają standardów. Jeśli jednak trafimy na meble wykonane porządnie, z dobrej jakości sklejki, mogą one cieszyć oczy przez wiele lat.