jak prawidłowo suszyć ubrania

Jak prawidłowo suszyć ubrania?

Suszenie ubrań to czynność, którą wielu z nas wykonuje niemal automatycznie, nie zastanawia się nad tym czy robi to w prawidłowy sposób. Z pozoru jest to łatwe i niewymagające zadanie. Czasem jednak nawet po długo trwającym suszeniu ubrania są wilgotne i brzydko pachną.
Jak temu zapobiec? Poniżej znajdziesz kilka rad.



Jak prawidłowo suszyć ubrania – porady:

Ubrania suszone mogą być na dwa sposoby: albo w suszarce bębnowej (elektrycznej) lub tradycyjnie – poprzez wywieszenie ich na suszarce lub sznurku.
W tradycyjnym suszeniu, powinno się zwrócić uwagę na rodzaj suszonej tkaniny, żeby dobrać prawidłowe rozwiązanie. Jeśli suszysz swetry lub tkaniny o dużej grubości – powinnaś/powinieneś zwrócić uwagę na ich prawidłowe ułożenie. Na przykład swetry powinny być suszone na płasko. Ważne jest także to, aby suszone rzeczy nie były ze sobą zbyt ściśnięte – w przeciwnym razie wysychanie będzie utrudnione, a Twoje ubrania mogą zatęchność lub spleśnieć. Warto także pamiętać o tym, że wywieszane ubrania powinny być obrócone na lewą stronę – w ten sposób unikniesz blaknięcia tkaniny za sprawą promieni słonecznych. Optymalne warunki do suszenia zapewni nam też dobra wentylacja lub odpowiednie miejsce (na przykład balkon lub duży pokój).
Suszenie ubrań w suszarce bębnowej jest proste, jednak istnieje parę rzeczy, o których warto pamiętać. Przede wszystkim unikaj przepełniania bębna suszarki. Zbyt duży ścisk w suszarce spowoduje, że ubrania nie wyschną prawidłowo i będą pogniecione.

Czy warto suszyć ubrania na kaloryferze?

Niektórzy, aby przyspieszyć suszenie ubrań wieszają je na kaloryferach, grzejnikach lub farelkach. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Bezpośrednie ciepło, która działa na ubranie może je odkształcać i niszczyć. Suszenie mokrych ubrań na grzejniku może przyczyniać się również do rozwoju pleśni w Twoim domu. Woda znajdująca się w mokrych tkaninach – pod wpływem ciepła zaczyna parować i osiadać na ścianach. Wilgoć i ciepło domu są idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów. Pojawienie się ich w Twoim domu, może powodować alergie lub problemu płucne.



Skąd nieprzyjemny zapach ubrań po suszeniu? Jak mu zapobiec?

Suszenie ubrań w suszarce automatycznej jest o wiele szybsze, wygodniejsze i bardziej praktyczne, niż suszenie ubrań tradycyjną metodą. Pomimo wielu plusów suszenie rzeczy w suszarce ma pewien duży minus. W przypadku częstego i intensywnego suszenia prania w suszarce bębnowej może z czasem zacząć pojawiać się nieprzyjemny zapach. Takie zjawisko może być spowodowane pojawieniem się pleśni. Podczas suszenia w maszynie zawsze zostaje trochę wody. Wilgotne i ciepłe środowisko to idealne miejsce dla rozwoju pleśni i bakterii, które mogą być przyczyną brzydkiego zapachu. Na szczęście pozbycie się takiego nieproszonego gościa nie jest trudne. Wystarczy do tego ściereczka, dzięki której zetrzemy pleśń. Należy również pamiętać, żeby po suszeniu zostawiać na chwilę otwarte drzwiczki, tak aby resztki wody mogły swobodnie odparować.

Kolejnym powodem niemiłego zapachu suszonych ubrań może być osuszacz kondensacyjny. Jeżeli kondensacja jest źle podłączona, nie jest konserwowana i/lub prawidłowo odprowadzana, może to doprowadzić do zatkania lub przelania, a to natomiast wiąże się z zbieraniem się wilgoci, brudnej wody i skutkuje powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.