czy w morzu martwym można utonąć

Czy w Morzu Martwym można utonąć?

To wyjątkowe miejsce na mapie świata zna chyba każdy. O Morzu Martwym trudno nie usłyszeć. Po pierwsze dlatego, że jest to największa depresja na świecie, o której uczą w każdej szkole na geografii. Po drugie znane jest ono z uwagi na swoje niezwykle wysokie zasolenie, umożliwiające unoszenie się na wodzie bez konieczności wymachiwania kończynami. Czy to oznacza, że w Morzu Martwym nie można utonąć? Wiele źródeł podaje, że utonięcie w tak słonej wodzie nie jest możliwe, a każdy turysta w niej pływający, może czuć się bezpiecznie. Historia pokazuje jednak, że wcale nie jest to takie oczywiste.

czy w morzu martwym można utonąć

Skąd opinia, że w Morzu Martwym nie można utonąć?

Woda Morza Martwego jest tak słona, że jej gęstość, a tym samym siła wyporu pozwala unosić się na jego powierzchni bez żadnego wysiłku. W takich warunkach każdy, nawet zupełnie nieumiejąca pływać osoba, jest w stanie utrzymać się bezpiecznie na tafli jeziora. Niektórzy decydują się nawet czytać książkę podczas dryfowania.

Przypadki utonięć w Morzu Martwym

Z uwagi na powyższe wydawałoby się, że nikt nie jest w stanie utonąć w Morzu Martwym. Nie jest to jednak prawda. Historia zna wiele przypadków, kiedy to pozornie bezpieczne jezioro pochłonęło ludzkie istnienie. Jednak przyczyny utonięć w bardzo słonej wodzie różnią się od konwencjonalnych przypadków.

W 2018 roku nad Morzem Martwym wydarzyła się olbrzymia tragedia. Grupę młodych mężczyzn oraz kobiet uczestniczących w szkoleniu przed rozpoczęciem służby wojskowej, zaskoczył ulewny deszcz. W okolicy nie brakuje stromych zboczy, po których w momencie silnych opadów zaczynają spływać strumienie wody. Tak też stało się tym razem. Rwąca woda porwała część grupy. Części osób udało się uratować, ale w tej tragedii zginęło aż 9 osób.

Ofiarami Morza Martwego są często osoby starsze, które mają pewne problemy z koordynacją ruchową oraz osoby bawiące się w wodzie po spożyciu alkoholu.

czy można utonąć w morzu martwym

Dlaczego ludzie toną w Morzu Martwym?

Unoszenie się niczym korek na wodzie może chronić przed typowym utonięciem, ale jednocześnie niesie ze sobą inne zagrożenia. Jeżeli przewrócisz się na brzuch lub potykając się upadniesz twarzą w słoną wodę, możesz nie być w stanie obrócić się na plecy. Podczas pływania w zwyczajnym morzu czy jeziorze, w przypadku problemu z utrzymaniem się na powierzchni, masz większą szansę wyprostować nogi w dół i utrzymać głowę ponad powierzchnią. W płytkiej wodzie wręcz staniesz na nogach i wyjdziesz na brzeg. W bardzo słonej wodzie Twoje nogi będą wypychane ku powierzchni, a tym samym – twarz opadnie w dół. Sama słona woda tez jest zagrożeniem, ponieważ połykając ją łatwo się zatruć. Sól w dużej ilości zaburza równowagę elektrolitową, uszkadza serce oraz nerki.