na co uważać w gruzji

Na co uważać w Gruzji?

Piękna dzika przyroda, pyszne jedzenie i niezwykła kultura Gruzji są z pewnością warte doświadczenia. Jest to kraj względnie bezpieczny, ale w kilku obszarach zwiedzania powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Na co uważać w Gruzji?

Psy w Gruzji

W Gruzji na ulicach można zaobserwować wiele bezpańskich psów, które mogą budzić niepokój. Mają one kolczyki, dzięki czemu wiadomo, że były szczepione. Nie wykazują one raczej agresji do ludzi. Często są przyjacielsko nastawione lub ostrożnie unikają ludzi. W kontakcie z obcymi psami oczywiście należy zachować ostrożność. Nawiązujemy kontakt z bezpańskim psem na własną odpowiedzialność. Istnieje jednak grupa zwierząt, na które zdecydowanie trzeba uważać w Gruzji i, o dziwo, nie są to psy bezpańskie. Są to psy pasterskie, które możemy spotkać w górach. Jeżeli spotkamy podczas wędrówki grupę psów, a w pobliżu nie ma ich właściciela, możemy znaleźć się w dużym niebezpieczeństwie. Psy pasterskie mogą być bardzo niebezpieczne. Są silne, duże i często agresywne. Zbliżając się do chronionego przez nie terenu czy stada, możesz zostać otoczony i zaatakowany. Zdarzają się przypadki pogryzień ludzi oraz towarzyszących im zwierząt na przykład mniejszych domowych piesków. Gdy zauważysz zbliżającą się do siebie grupę psów – nie uciekaj w panice i nie dopuść do tego, żeby jeden z nich przeszedł za Twoje plecy. Ostrożnie wycofuj się, mając przed oczami wszystkie psy z grupy. W ten sposób masz szansę bezpiecznie się wycofać lub zyskać czas na pojawienie się ich właściciela.

na co uważać w gruzji

Inne niebezpieczne zwierzęta

Na jakie jeszcze zwierzęta oprócz psów pasterskich warto uważać w Gruzji? W górach możemy spotkać niedźwiedzie. Z uwagi na to, że ich populacja nie jest obecnie duża, spotkanie niedźwiedzia zdarza się rzadko. Zazwyczaj unikają ludzi, ale gdy już spotkamy jakiegoś osobnika, najbezpieczniej będzie się wycofać. W Gruzji spotkamy również jadowite węże i skorpiony, szczególnie na wchodzie kraju. Przemierzając górskie ścieżki i chodząc po skałach, warto patrzeć pod nogi. Długie spodnie i wysokie buty będą dodatkowym zabezpieczeniem.

Ruch drogowy

Jazda samochodem Gruzji to prawdziwe ekstremalne przeżycie. Zasady ruchu drogowego? Przemierzając Gruzję można odnieść wrażenie, że nikt nigdy o nich nie słyszał. Wyprzedzanie na trzeciego czy nawet na czwartego, jazda po poboczach to przykłady zachowań kierowców, których z pewnością doświadczysz na gruzińskich drogach. Niemalże każdy miejscowy samochód nosi na sobie ślady stłuczek. Na co jeszcze uważać w Gruzji na drogach? Na zwierzęta, które całkiem prawdopodobnie spotkasz na jezdni – konie, krowy, czasami świnie. Trudne będzie też dotarcie do niektórych pięknych zakątków Gruzji na przykład Tuszetii. Drogi są kręte, często niestabilne i błotniste po deszczach, a także wąskie – co szczególnie przeraża, gdy zaraz za granicą drogi jest wielka przepaść w dół. Drogi można przemierzyć samochodem z napędem na 4 koła, ale jest to zdecydowanie przygoda. Podczas roztopów oraz deszczy zdarza się, że drogi są nieprzejezdne ze względu na osuwanie się gruntu. Zimą do niektórych miejscowości w ogóle nie da się dojechać.

Terytoria separatystów

Szczególną ostrożność należy zachować zbliżając się do granic republik separatystycznych. Przy granicach Abchazji i Południowej Osetii znajdują się jednostki rosyjskie, które uniemożliwią przejście przez granicę. Jeżeli uda Ci się specjalnie lub nawet przez przypadek przekroczyć granicę, możesz zostać w najlepszym przypadku aresztowany, a w najgorszym – postrzelony przez wojsko strzeżące granicy.