Wraz z jesienią w naszej kuchni pojawiają się owoce i warzywa sezonowe. Często bywa tak, że okres w którym od ręki dostępne są nasze ulubione jarzyny jest stosunkowo krótki. Jednym z popularniejszych warzyw występujących jesienią są dynie. Dynie zazwyczaj kojarzymy z Halloween, deszczową pogodą i popularnym pumpkin pie lub po prostu zupą z dyni. Ich różnorodność w kolorach, kształtach i smakach sprawia, że praktycznie każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jest to niezwykle uniwersalne warzywo. Nadaje się do dań słodkich – ciast, smoothies, puddingów, a nawet kaw! Idealna jest także do zapraw, zup, past kanapkowych, puree z dyni oraz do pieczenia jej w piekarniku. Niestety, choć tak uniwersalna, to pojawia się ona zaledwie raz w roku. Niektórzy są ogromnymi fanami dyni, jej smaku oraz koloru. Jedynym sposobem na to, aby móc cieszyć się nią cały rok jest przechowywanie jej w odpowiedniej formie i warunkach.
Przechowywanie dyni – sposoby
Podczas innych pór roku niż jesień znalezienie dyni jest bardzo trudne. Nie ma znaczenia pod jaką postacią jej szukamy. O dziwo w sklepach rzadko kiedy pojawia się mrożona dynia. Więc aby cieszyć się dynią przez cały rok należy ją odpowiednio przygotować. Istnieje parę sposobów na przechowanie i przedłużenie przydatności dyni. Jednym ze sposobów jest suszenie dyni. Można to robić zarówno w elektrycznej suszarce, jak i w piekarniku. Dobrym pomysłem jest także pójście o krok dalej i zrobienie z już zasuszonej dyni – pumpkin powder. Niektórzy, aby cieszyć się dynią dłużej kandyzują ją, marynują lub robią z niej zaprawy. Jednak najpopularniejszym i najlepszym sposobem na długie przechowywanie jest po prostu mrożenie dyni. Podczas przechowywania jej w niskiej temperaturze nie traci ona swoich wartości odżywczych, ani witamin. Mrożąc dynie nie tylko możemy cieszyć się nią dłużej, ale także oszczędzamy w ten sposób pieniądze i robimy zapasy.
Dyniowe zdrowie – czego dostarcza nam dynia?
Dynia jest niesamowicie bogata w witaminy i minerały. Zawiera ona między innymi witaminę C, A, E, K oraz B6 i minerały takie jak sód, cynk, wapń, potas, magnez, żelazo oraz fosfor. Posiada ona również bardzo duże ilości beta-karotenu (podobnie jak marchew), który nadaje jej kolor. Beta-karoten oprócz właściwości barwiących wykazuje także właściwości utleniające, które spowalniają procesy starzeniowe, chronią skórę, wzmacniają odporność, mają właściwości przeciw nowotworowe oraz pozytywnie wpływają na nasz wzrok. Dynia i zawarte w niej substancje pomagają w regulacji ciśnienia tętniczego. Dynia jest warzywem niskokalorycznym, przez co jest fantastyczna dla osób dbających o sylwetkę lub będących na diecie.
Mrożenie dyni – jak to robić?
W kwestii mrożenia dyni wymienić można dwa sprawdzone sposoby na jej mrożenie. Jest to mrożenie dyni na surowo lub po jej wcześniejszym przygotowaniu (w formie puree).
Przed przystąpieniem do mrożenia dyni w formie surowej trzbea ją dokładnie umyć. Następnie należy pokroić ją na mniejsze części i pozbyć się skórki (jeśli używamy dyni, której skórka nie nadaje się do spożycia), pestek oraz miękkiej części miąższu. Kiedy nasza dynia jest już oczyszczona można pokroić ją na jeszcze mniejsze kawałki np. kostkę (wówczas będzie ona idealna do zup, potrawek i piekarnika) lub można zetrzeć ją na tarce (tarta dynia jest świetna do ciast, babeczek lub smoothies). Następnie pokrojoną lub startą dynię wkładany do woreczków strunowych lub sylikonowych pojemników i wkładamy do zamrażalnika.
Drugim sposobem jest mrożenie dyni po wcześniejszym jej upieczeniu. W tym przypadku mrożone jest puree uzyskane po obróbce termicznej dyni. Podobnie jak przy mrożeniu surowej dyni, warzywo należy dokładnie umyć, obrać (jeśli trzeba), pokroić oraz pozbyć się pestek i miękkiej części miąższu. Kawałki dyni układamy na blaszce i pieczemy przez około 40 minut w 180 stopniach Celsjusza. Możliwe jest także upieczenie dyni, bez wcześniejszego obierania. Wówczas umieszczamy dynię w piekarniku wraz ze skórką, a po wystudzeniu pozbywamy się jej. Na końcu należy zmiksować lub rozgnieść widelcem dynię na gładkie puree z dyni. Zamrożona w ten sposób jest świetną podstawą do zup z dyni, koktajli, ciast lub kaw.
Dynia zamrożona w prawidłowy sposób nadaje się do spożycia przez długi czas. Nie rozmrażana lub nie wystawiana na ciepło może wytrzymać nawet do dwóch, trzech lat. Pamiętajmy jednak, że nie powinno się wtórnie mrozić dyni. Rozmrożona powinna być zjedzona od razu. Ponowne mrożenie może spowodować namnażanie się bakterii i może być dla nas niebezpieczne.
Zostaw komentarz