tofu z ciecierzycy

Kremowe tofu z ciecierzycy

Jeżeli próbujesz ograniczyć lub wyeliminować mięso ze swojej diety, potrzebujesz dla niego alternatywy. W tym przypadku wiele osób decyduje się na tradycyjne tofu z soi. Nie każdy jednak może lub chce jeść produkty sojowe. Na szczęście, domowe tofu można przygotować również z innych produktów. Jednym z przykładów jest tofu z ciecierzycy. Ten przepis pomimo swojej prostoty, wymaga trochę wysiłku. Na szczęście kremowe tofu z dużym prawdopodobieństwem wynagrodzi ten trud. Tofu z ciecierzycy możesz usmażyć, dodać do sałatki czy zupy, i wykorzystać na wszelkie inne sposoby jak tradycyjne.

Trudność przepisu: średnia
Czas przygotowania: 30-40 minut



Składniki tofu z ciecierzycy

Lista składników potrzebnych do zrobienia tofu z ciecierzycy nie mogłaby być prostsza. Naprawdę wystarczy tylko szklanka ciecierzycy (250ml) oraz woda. Oczywiście, żeby można było je zjeść ze smakiem, należy dodatkowo je przygotować na wybrany przez siebie sposób, wykorzystując jeden z setek przepisów na przyrządzenie tofu.

Jak zrobić tofu z ciecierzycy?

Przygotowanie należy zacząć około 12 godzin wcześniej. Ciecierzycę trzeba wcześniej namoczyć, aby poddać ją dalszym zabiegom. Wsyp szklankę ziaren do miseczki, a następnie zalej ją wodą.

  1. Odsącz pozostałą wodę z ziaren i przesyp je do blendera. Do kielicha wlej 400-500ml wody, a następnie zmiksuj wszystko możliwie drobno.
  2. Weź garnek i czystą (najlepiej wyparzoną wcześniej) bawełnianą ściereczkę lub pieluchę tetrową. Nad garnkiem przelej zblendowaną mieszankę do ściereczki i przeciśnij przez nią możliwie największą ilość płynu (dla wsparcia możesz umieścić sitko między ściereczką a garnkiem). Przeciskanie płynu przez ściereczkę wymaga trochę wysiłku i zajmie kilka minut. Jest to o tyle ważne, że to właśnie z odsączonego płynu będziesz przygotowywać kremowe tofu z ciecierzycy.
  3. Gotowanie i mieszanie płynu zajmie najwięcej czasu. Należy go gotować tak długo, aż zmieni konsystencję w bardzo gęstą. Im bardziej gęsta masa, tym Twoje tofu będzie bardziej solidne. Podczas gotowania trzeba uważać, żeby nie zaniedbywać zbyt długo mieszania oraz pozostać raczej przy średniej mocy palnika. W inny przypadku spod masy (szczególnie przy końcu gotowania) mogą wydobywać się bąbelki, pryskając gorącą masą. Zachowaj ostrożność.
  4. Przełóż masę do niedużego pojemnika. Włoż na kilka godzin lub na noc do lodówki. Następnie przyrządź według własnego upodobania.

Masę, która pozostanie po odsączeniu płynu, możesz wykorzystać do przygotowania innych dań np. kotlecików z ciecierzycy.