grzebień na porodówkę

Grzebień na porodówkę? Zabierz go ze sobą

Poród jest niezwykle emocjonującym etapem w życiu każdego rodzica. Największe wyzwanie stanowi oczywiście dla kobiety na której spoczywa zadanie wydania dziecka na świat. Poród wymaga od przyszłej mamy ogromnego wysiłku i generuje mnóstwo fizycznego bólu. Na szczęście istnieją różne metody oraz przydatne narzędzia, które można z powodzeniem wykorzystać na porodówce. Być może zabrzmi to dziwnie, ale jednym z polecanych przyborów jest najzwyklejszy w świecie… grzebień! Ma szansę złagodzić cierpienie rodzącej kobiety oraz rozluźnić napięte mięśnie. Z poniższego artykułu dowiecie się jak skutecznie wykorzystać grzebień w celu ograniczenia bólu w trakcie porodu.

Decyzja o użyciu grzebienia lub innych podobnych narzędzi w celu złagodzenia bólu podczas porodu jest zazwyczaj indywidualną preferencją kobiety i może być wspierana przez doule lub innych opiekunów porodowych. Doule to osoby przeszkolone w towarzyszeniu kobietom w trakcie porodu i udzielaniu im wsparcia emocjonalnego oraz fizycznego.

Należy pamiętać, ze istnieją także mniej kontrowersyjne metody leczenia bólu porodowego takie jak np. znieczulenie epiduralne.

Jak wykorzystać grzebień, aby zmniejszyć ból podczas porodu?

  1. Masaż skóry: Podczas porodu, szczególnie podczas skurczów, można odczuwać napięcie w okolicach krzyża i dolnej części pleców. Grzebień może zostać użyty do delikatnego masażu tych obszarów. W ten sposób pomoże złagodzić napięcie oraz rozluźnić mięśnie. Ma to szansę przynieść chwilową ulgę w bólu.
  2. Akupresura: Akupresura to technika, która polega na uciskaniu konkretnych punktów na ciele. Według specjalistów medycyny alternatywnej zmniejsza ból. Jednym z popularnych punktów jest „punkt nadgarstkowy” (punkt LI4), który znajduje się na dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Użycie ząbków grzebienia do delikatnego masażu tego punktu w okrężnych ruchach może ograniczyć odczucia bólowe. Zalecane jest zaciskanie grzebienia w dłoni w momencie tuż przed tym, gdy skurcz stanie się najintensywniejszy. Poprawne zastosowanie tej techniki sprawi, że mózg skupi się na impulsach docierających do niego z dłoni, zamiast na dużo silniejszych bólach porodowych, a co za tym idzie cierpienie kobiety znacząco się zmniejszy.
  3. Stymulacja skóry: Przesuwanie grzebienia po skórze podczas porodu może dostarczać dodatkowej stymulacji sensorycznej. Może pomóc skoncentrować uwagę na innych odczuciach niż ból. Jest to szczególnie przydatne, gdy kobieta chce odwrócić swoją uwagę od bólu i skupić się na czymś innym.

Warto pamiętać, że grzebień to tylko narzędzie pomocnicze. Najprawdopodobniej nigdy nie zastąpi leków przeciwbólowych stosowanych w przypadku wyjątkowo silnego bólu porodowego. Każda kobieta jest inna i reaguje w nieco odmienny sposób. Wszystko zależy między innymi od indywidualnego progu bólu oraz tego w jaki sposób ciało kobiety radzi sobie z ciążą i porodem. Nie zmienia to jednak faktu, że część mam (oraz położnych takich jak np. Izabela Dembińska) bardzo poleca stosowanie grzebienia na porodówce, twierdząc, że ta metoda pomogła im przetrwać najtrudniejsze momenty.