katar u dziecka a basen, czy dziecko z katarem może iść na basen

Katar u dziecka a basen. Czy dziecko z katarem może pływać?

Dzieci uwielbiają basen i trudno im się dziwić! Zabawy w wodzie to nie tylko dobra rozrywka, ale i solidny wysiłek fizyczny, który pozwala się wyszaleć. Co jednak zrobić, gdy zakatarzone dziecko upiera się by pójść z nim popływać? Czy wyjście na basen jest złym pomysłem?

Katar alergiczny a basen: czy to bezpieczne?

Katar alergiczny (reakcja na różnego rodzaju alergeny), może sprawić, że pływanie stanie się utrudnione. Woda w basenie, która zazwyczaj zawiera duże ilości szkodliwego chloru, może podrażnić już i tak bardzo wrażliwe drogi oddechowe dziecka. Pływanie może nasilić u alergika (zarówno dużego jak i małego!) nieprzyjemne objawy, tworzenie się wydzieliny i obrzęk nosa. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z wizyty na basenie. Kontakt z chlorem i zmoczenie ciała najprawdopodobniej jeszcze bardziej pogorszy stan dziecka. Podobnie ma się sprawa u najmłodszych, którzy cierpią np. na przewlekłe zapalenie zatok.

Praktyczne porady – katar alergiczny

Monitoruj objawy: w przypadku bardzo łagodnego kataru alergicznego, krótka kąpiel w basenie może być dozwolona. Należy jednak wnikliwie kontrolować, czy pływanie nie nasila objawów (katar, kaszel, duszności, obrzęk nosa). W przeciwnym razie, dla dobra dziecka, najlepiej całkowicie zrezygnować z basenu.

Katar w wyniku infekcji a basen: czy warto ryzykować?

W przypadku kataru spowodowanego infekcją wirusową lub bakteryjną, decyzja o pływaniu zależy od ogólnego stanu zdrowia dziecka. Jeżeli nie jest to absolutnie konieczne (a zapewne nie jest), to najlepiej odłożyć pływanie do czasu pełnej rekonwalescencji. Wizyta na basenie (zwłaszcza w okresie zimowym) najprawdopodobniej pogorszy samopoczucie Waszej pociechy. Naprawdę nie warto ryzykować!

Praktyczne porady – katar w przebiegu infekcji

  1. Oczekiwanie na poprawę stanu zdrowia: katar wywołany infekcją trzeba porządnie wyleczyć. Warto poczekać na poprawę zdrowia dziecka by nie doprowadzić do rozwoju poważniejszej choroby. Poza tym pływanie podczas infekcji może zwiększyć ryzyko zarażenia innych dzieci.
  2. Unikanie basenu podczas gorączki: dziecko z gorączką absolutnie nie powinno pływać! Zamiast tego postawcie na odpoczynek w domu, wygrzewanie się w łóżku i zestaw witamin (m.in. witamina C, witamina D3 plus K2)!

Rodzicielskie dylematy – ryzyko związane z pływaniem podczas choroby

Żadnej choroby u dziecka nie należy bagatelizować. Niezależnie od tego, czy dziecko cierpi aktualnie na katar alergiczny, czy taki spowodowany infekcją (bakteryjną, wirusową) pomysł wyjścia na basen należy odroczyć. W niektórych chorobach przewlekłych (np. nawracające zapalenie zatok i zapalenie ucha środkowego) najlepiej całkowicie zrezygnować z pływania.