Po czym rozpoznać dni płodne?

Po czym rozpoznać dni płodne?

29 lipca 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Cykl menstruacyjny bywa niekiedy zagadką nawet dla kobiet. Przewidywanie w jakiej fazie cyklu akurat się jest, może być trudne i frustrujące. Niektóre kobiety chcąc zaplanować ciąże lub współżycie muszą wiedzieć kiedy wypadają ich dni płodne. Po czym poznać, że masz dni płodne lub ten moment nadchodzi? Czy da się to przewidzieć?Czym są dni płodne?

Najprościej mówiąc dni płodne to czas, kiedy u kobiety występuje możliwość zajścia w ciążę. Cykl menstruacyjny (miesiączkowy) pod względem płodności u każdej kobiety dzieli się na trzy etapy: fazę względnej niepłodności, fazę płodności (dni płodne) oraz fazę niepłodności bezwzględnej. Jednak u niektórych kobiet (tych z krótszym cyklem miesiączkowym, na przykład 25-dniowym) czasem ciężko wyodrębnić fazę niepłodności przedowulacyjnej i pod koniec tej fazy mogą one już być płodne. Cała faza płodności nazywana jest owulacją i występuje również parę dni przed oraz po owulacji.Jak rozpoznać dni płodne?

Najprostszym sposobem, aby rozpoznać dni płodne jest po prostu obserwacja swojego ciała i tego, co się z nim dzieje. Niektóre objawy, zachowania są charakterystyczne właśnie dla dni płodnych, a inne dla samej owulacji. Do najczęstszych objawów dni płodnych należą:

  • Zmiana wyglądu śluzu wydzielanego z pochwy – W zależności od fazy cyklu śluz wydzielany z pochwy może się od siebie różnić. Charakterystyczny dla dni płodnych śluz jest przezroczysty oraz bardzo rozciągliwy – wiele kobiet porównuje jego konsystencję do kurzego białka. Właśnie taki śluz jest pierwszym sygnałem świadczącym o rozpoczęciu się dni płodnych.
  • Zmiana temperatury ciała – Bez regularnego badania temperatury tak naprawdę nie jesteś w stanie zauważyć tej zmiany. W okresie okołoowulacyjnym, kiedy rośnie poziom progesteronu, nieznacznie wzrasta również temperatura ciała – zwykle o 0,2–0,4 stopnia Celsjusza. Wysokość temperatury w czasie owulacji może jednak zostać zaburzona przez chorobę lub stres.
  • Ból owulacyjny w podbrzuszu – Ten rodzaj bólu pojawia się nie zawsze i nie u wszystkich kobiet. Jeżeli jednak poczujesz charakterystyczny, uciskający lub pulsujący ból w okolicach jajników to wiedz, że sygnalizuje on gotowość jajnika do owulacji. Ból ten może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Zwykle ma miejsce na krótko przed owulacją lub podczas niej.
  • Plamienie owulacyjne – jest to po prostu wydzielany z pochwy śluz, lekko zabarwiony krwią. Z reguły takie plamienie bardzo delikatne i pozostawia jedynie delikatny ślad na bieliźnie. Plamienie nie zawsze występuje u wszystkich kobiet. Nie należy go również mylić z miesiączką.


  • Ból piersi – Podczas owulacji z powodu nagłego i dużego wzrostu estrogenów, piersi wielu kobiet mogą stać się ciężkie, obolałe szczególnie wrażliwe na dotyk.
  • Wzrost libido oraz dużo energii – Podczas dni płodnych kobiece libido znacznie wzrasta. Szczególnie w okresie owulacji znacznie wzrasta ochota na seks oraz to najlepszy czas na spłodzenie potomstwa. W tym czasie także wygląd staje się bardziej atrakcyjny dla mężczyzn. Za takie pociągające działanie jest odpowiedzialny estrogen, który w okresie owulacji pobudza organizm do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. To właśnie dzięki temu stan włosów, cery i ogólnego samopoczucia znacznie się poprawia.

Kalendarzyk dni płodnych

Kalendarz dni płodnych służy do określania poszczególnych faz cyklu kobiety i niekiedy nazywany jest także kalendarzykiem małżeńskim. Prowadząc taki kalendarzyk trzeba jednak pamiętać, że istnieje wiele przyczyn, które mogą zaburzyć cykl menstruacyjny kobiety. Najczęstszą przyczyną zaburzeń cyklu są: choroby infekcyjne, osłabienie odporności czy długotrwały stres. W takich przypadkach dokładne określenie dni płodnych za pomocą kalendarzyka może być trudne.
Obecnie prowadzenie papierowego kalendarzyka i ręczne obliczanie kiedy nadejdą dni płodne nie jest już niezbędne. Istnieje wiele aplikacji, które robią to same. Z pewnością znacznie ułatwia to życie wielu kobietom.

Kalkulator dni płodnych – czym właściwie jest?

Kalkulator dni płodnych przy regularnych cyklach pozwala w bardzo szybki i łatwy sposób określić, kiedy można spodziewać się owulacji oraz kiedy ryzyko zajścia w ciąże jest najmniejsze. Aby skorzystać z takiego kalkulatora wystarczy pobrać specjalną aplikację lub zwyczajnie zrobić to na odpowiedniej stronie internetowej. Informacje, które będą potrzebne aby obliczyć owulację oraz dni płodne to data pierwszego i ostatniego dnia miesiączki oraz średnia długość trwania cyklu.Ważne!

Obliczanie dni płodnych lub stosowanie kalendarzyka dni płodnych nie powinno być stosowane jako metoda antykoncepcji. Niestety, bardzo często dokładne określenie dni płodnych jest ciężkie. Na cykl menstuacyjny kobiet wpływa wiele czynników, nawet najmniejsza rzecz lub wydarzenie jest w stanie go zaburzyć lub opóźnić. Takie czynniki jak stres, choroba lub wyjazd z całą pewnością mogą go zmienić. Z tego powodu określenie w jakie dni wypadają dni płodne jest znacznie trudniejsze.