zabawa w sanepid

Zabawa w sanepid

Rodzice małych dzieci stoją przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest nauczenie pociechy odkładania swoich rzeczy i sprzątania pokoju. Wiele osób nie wie jak podejść do tego tematu. Prośby i spokojne tłumaczenie czasami nie wystarczają, aby zmotywować malucha (szczególnie w jednej z faz buntu). Natomiast grożenie dziecku chociaż może okazać się skuteczne w konkretnym przypadku tu i teraz, niesie ze sobą ryzyko poważnego uszkodzenia relacji i przynosi krótkoterminowe efekty. Zabawa to jeden z pozytywnych i angażujących sposobów na poradzenie sobie z poważnymi wyzwaniami. Zabawa w sanepid to świetna propozycja dla opiekunów, którzy chcą nauczyć swoich podopiecznych sprzątania.

Sugerowany wiek: 3-8 lat

Zabawa w sanepid – w czym może pomóc?

Zabawa w sanepid została zaprojektowana w taki sposób, żeby zachęcić dzieci do sprzątania swojego pokoju. Pomaga zaangażować pociechę zarówno w organizację rzeczy, jak i takie rutynowe czynności jak ścieranie kurzy czy zamiatanie. Dodatkową zaletą zabawy jest to, że uczy dziecko oceniać jakość swojej pracy.

Opis zabawy

anim przejdziesz do zabawy, warto poświęcić chwilę na wytłumaczenie dziecku w prostych słowach czym zajmuje się sanepid. Można zrobić to przed zabawą lub dzień wcześniej przy okazji np. rozmowy o zawodach, czytania książeczki luźno związanej z tematem (o piekarni, restauracji, sklepie).

Najprostsza wersja zabawy w sanepid polega na przekazaniu dziecku informacji, że niedługo w jego pokoju pojawi się kontrola z sanepidu. Kontroler ma za zadanie sprawdzić czy pokój dziecka spełnia standardy, które pozwalają prowadzić zabawowy sklep, kuchnię, gabinet lekarza czy po prostu bezpiecznie bawić się dzieciom. Rodzic może poradzić wcześniej (szczególnie maluchowi) co trzeba posprzątać (na co będzie zwracać uwagę  kontroler). Zadaniem dziecka jest sprzątnięcie pokoju. Następnie rodzic powinien zapytać dziecka co zostało zrobione, na co jego zdaniem szczególnie będzie zwracać uwagę kontroler, czy jest takie miejsce w pokoju, gdzie lepiej żeby nie zaglądał. 

Jeżeli dziecko oceni, że coś jeszcze wymaga poprawy, możesz dać mu jeszcze chwilę, żeby dokończył pracę. 

Zabawa powinna być dopasowana do wieku i możliwości dziecka. Młodszym dzieciom można dać mniej wymagające zadania takie jak odłożenie zabawek. W trudniejszych czynnościach warto pomóc, żeby pokazać jak one wyglądają np. wycieranie mebli ściereczką. Starsze dzieci z pewnością sprawdzą się w większych porządkach.

Rodzic wcielający się w rolę kontrolera może mieć ze sobą notatnik, w którym będzie odhaczać spełnione przez “miejsce zabawy” kryteria. Następnie, kontroler może zatwierdzić miejsce jako zdatne do zabawy lub wręczyć pisemne upomnienie co warto poprawić następnym razem. 

Porady

Aby uatrakcyjnić zabawę w sanepid starszym dzieciom, może wykorzystać presję czasu np. mamy 20 czy 30 minut przed przyjściem kontrolera.

Zabawę w sanepid można wykorzystać też do zaangażowania dziecka w sprzątanie innych pomieszczeń niż jego pokój np. do wykonywania pewnych zadań w kuchni takich jak wytarcie blatów.