biała glinka właściwości

Glinka biała – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Piękno osiągnąć możemy na wiele sposobów. Jednym z nich jest naturalna pielęgnacja. Biała glinka wyróżnia się między innymi wyjątkową łagodnością, jest polecana nawet dla skóry wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o glince białej w kosmetyce i tym jak najlepiej ją stosować, a także o właściwościach białej glinki i ewentualnych przeciwskazaniach, poniższy artykuł rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości!



Czym jest biała glinka?

Glinka biała jest znana ludziom już od wieków. Skała osadowa (zwana kaolinem) została odkryta po raz pierwszy przez Chińczyków w okolicy góry Kao-ling. Jak łatwo się domyślić właśnie stąd pochodzi nazwa tego wartościowego dla skóry minerału. Początkowo glinka biała stosowana była głównie do wyrobu tradycyjnej chińskiej porcelany. Z czasem odkrywano jej kolejne właściwości.

Właściwości glinki białej:

  • działa silnie przeciwzapalnie dzięki czemu wspomaga walkę z trądzikiem i wszelkimi krostkami
  • reguluje proces wydzielania sebum, ograniczając przetłuszczanie się cery
  • wspaniale oczyszcza skórę, zwęża pory i zmniejsza ich widoczność
  • poprawia krążenie i ukrwienie skóry
  • poprawia elastyczność dzięki czemu widocznie ujędrnia
  • bardzo delikatna dla skóry, polecana zwłaszcza dla osób posiadających cerę suchą, dojrzałą, wrażliwą i skłonną do podrażnień
  • glinka biała posiada optymalne, naturalne pH – na poziomie 5 – w ten sposób przywraca równowagę chorej, zmęczonej skórze
  • wycisza cerę, minimalizuje zaczerwienienia
  • wygładza powierzchnię skóry oraz nadaje jej niezwykłej, aksamitnej gładkości
  • delikatnie rozjaśnia cerę
  • stosowana na skórę głowy zwalcza łupież
  • odtruwa
  • delikatnie złuszcza martwy naskórek i przyspiesza regenerację
  • odbudowuje barierę ochronną skóry
  • działa bardzo łagodnie, lecz nie traci przy tym na skuteczności, jest najmniej wysuszająca spośród wszystkich glinek!

Jak widać korzyści ze stosowania glinki białej jest całe mnóstwo! Biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę oraz szerokie spektrum działania, glinkę białą możemy spokojnie nazwać jednym z najlepszych (jeśli nie najlepszym!) produktów naturalnych. Glinka biała w kosmetyce sprawdza się na medal!


Podstawowa receptura popularnej maseczki z białej glinki to zaledwie dwa składniki!

  1. 2 łyżeczki glinki białej
  2. niewielka ilość wody

Wodę dodawajcie stopniowo i w małych ilościach, cały czas mieszając. Jeżeli maseczka wyjdzie Wam zbyt rzadka dosypcie do niej jeszcze trochę produktu. Jeżeli konsystencja jest zbyt gęsta i trudno rozprowadza się na skórze, dodajcie więcej wody (możecie także dodać do mieszanki 2-3 kropelki ulubionego olejku, który dobrze się u Was sprawdza!).

Maseczkę nakładajcie za pomocą dłoni lub pędzelka, rozprowadźcie glinkę równomiernie. Najlepiej, jeśli przygotujecie sobie wypełnioną wodą (lub ulubionym hydrolatem) buteleczkę z atomizerem i będziecie spryskiwać twarz lub ciało co jakiś czas tak by nie dopuścić do zaschnięcia. Glinki mają to do siebie, że zazwyczaj działają najlepiej, gdy są dobrze zwilżone. Taką „mokrą” maseczkę będzie Wam też dużo łatwiej usunąć. Oszczędzicie kilka cennych minut!

Jak stosować glinkę białą by działała najskuteczniej?

Najwięcej zależy od tego na jakim efekcie Wam zależy, jakim typem cery obdarzyła Was matka natura, jaką ilością czasu dysponujecie oraz, czy lubicie kosmetyki w klimacie DIY (Do It Yourself – czyli zrób to sam), czy preferujecie wygodniejszą opcję w postaci gotowych produktów drogeryjnych.

Jeżeli najbardziej przemawia do Was stosowanie kosmetyków w 100% naturalnych, to z pewnością spodoba Wam się wolność jaką dają domowe receptury. Tutaj sami możecie decydować o własnej mieszance. Na korzyść produktów DIY przemawia także mniejsza zawartość agresywnie działających substancji i szkodliwych konserwantów.

Jeśli chcecie, aby Wasza domowa maseczka z białej glinki działała jeszcze skuteczniej, to bardzo dobrym pomysłem będzie zastąpienie wody wysokiej jakości hydrolatem. W zależności od typu cery możecie zdecydować się na:

  • cera sucha (hydrolat z róży damasceńskiej, z kwiatów lipy, z kwiatów akacji, z magnolii, z melisy)
  • cera dojrzała (hydrolat z kadzidłowca, z zielonej herbaty, z róży damasceńskiej, z geranium, z kocanki)
  • cera wrażliwa (hydrolat z nasion marchwi, z lawendy, z rumianku, z bambusa, neroli, z bławatka)
  • cera trądzikowa (hydrolat z szałwii lekarskiej, z zielonej herbaty, z mięty pieprzowej, z czystka, z tymianku)
  • cera tłusta (hydrolat z czarnej porzeczki, z jałowca, z krwawnika, z werbeny, z oczaru, z rozmarynu)
  • cera mieszana (hydrolat z lawendy, z geranium, z mięty pieprzowej, z kwiatu lipy, z tymianku)
  • cera naczyniowa (hydrolat z róży damasceńskiej, z kadzidłowca, z kocanki, z nasion marchwi, z krwawnika)
  • cera normalna (hydrolat z sosny, z rozmarynu, z werbeny, z geranium, z rumianku, z lawendy)

Opcjonalnie można dodać także 1 kropelkę łagodnego olejku eterycznego na porcję maseczki. Najbezpieczniejszymi wyborami będą na przykład olejek z sandałowca bądź ten wykonany z lawendy. Osoby mające cerę problematyczną i skłonną do wyprysków pokochają z kolei olejek eteryczny z drzewa herbacianego.

Dodatek zwykłych olejów poprawia nie tylko konsystencję gotowej maseczki, ale również wzmacnia barierę wodno-lipidową naskórka, dodatkowo uelastycznia skórę oraz dostarcza wartościowych substancji (między innymi witaminy E, która zwana jest witaminą młodości!).

Jak biała glinka wpływa na twarz i ciało?

Zastosowanie białej glinki na skórę twarzy i ciała niesie za sobą mnóstwo korzyści. Pokochają ją zarówno osoby marzące o efekcie zdrowej, promiennej cery pozbawionej trądziku, jak i te które na co dzień zmagają się z nadmiernym przetłuszczaniem lub podrażnieniami. Właściwości glinki białej są naprawdę wszechstronne! Regularne stosowanie tego naturalnego kosmetyku sprawia, że skóra odzyskuję równowagę pH, ulega wygładzeniu, ujędrnieniu i lekkiemu rozjaśnieniu. Niedoskonałości ulegają zmniejszeniu, ukrwienie się poprawia, a co za tym idzie skóra sprawia wrażenie młodszej, bardziej sprężystej i pełnej życia.



Jak biała glinka sprawdza się w pielęgnacji włosów?

Glinka biała świetnie sprawdzi się zwłaszcza u osób zmagających się z problemem łupieżu i przetłuszczających się włosów. Znakomicie dodaje objętości, ładnie odbija włosy od nasady, wspomaga leczenie chorób skórnych. Dodatkowo w przeciwieństwie do wielu kosmetyków drogeryjnych z zawartością silnie drażniących detergentów, działa łagodnie, lecz skutecznie. Poza tym jest produktem w 100% naturalnym!

Glinka biała w kosmetyce – naturalne kosmetyki, które pokochacie!

Na rynku dostępna jest cała gama produktów, które zawierają w swoim składzie białą glinkę. Są to nie tylko maseczki w jednorazowych saszetkach, bądź wielorazowych tubkach, ale także kosmetyki do mycia twarzy, peelingi, a czasami nawet kosmetyki do makijażu, takie jak matujące pudry. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z białą glinką najlepszym sposobem będzie wypróbowanie maseczki w saszetce. Dzięki temu w razie gdyby efekty stosowania glinki nie przypadły Wam do gustu nie zmarnujecie zbyt wiele pieniędzy. Pamiętajcie, każda skóra jest inna!