olejek rozmarynowy na włosy

Olejek rozmarynowy na włosy. Czy warto stosować?

Olejek rozmarynowy sprawdza się znakomicie jako uzupełnienie naturalnej pielęgnacji włosów. Stosowany w odpowiedni sposób wspomaga między innymi leczenie łupieżu. W poniższym artykule dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć o olejku rozmarynowym, jego właściwościach i wpływie na włosy.



Właściwości olejku rozmarynowego:

  • działa bakteriobójczo i antyseptycznie
  • tonizuje
  • wspiera leczenie łupieżu
  • ogranicza wypadanie włosów oraz widocznie przyspiesza ich porost
  • działa antydepresyjnie
  • przeciwreumatycznie
  • wzmacnia koncentrację
  • korzystnie wpływa na układ nerwowy
  • łagodzi bóle głowy (nawet te o podłożu migrenowym)
  • zmniejsza objawy zmęczenia
  • pomaga ograniczać nadmierną produkcję sebum (polecany do skóry przetłuszczającej się)
  • poprawia jędrność skóry, a co za tym idzie ujmuje lat!

Olejek rozmarynowy na włosy – jak stosować?

Olejek rozmarynowy to olejek eteryczny o silnym działaniu, dlatego kluczowe jest stosowanie go w małych ilościach. W przeciwnym razie możecie podrażnić skórę. Z olejkami eterycznymi zawsze należy postępować bardzo ostrożnie! Już jedna kropelka olejku rozmarynowego dodana do porcji szamponu może pomóc Wam złagodzić nadmierne wypadanie włosów spowodowane na przykład problemami z łupieżem bądź łojotokiem skóry głowy.




Dodawanie olejku rozmarynowego do szamponu nie jest jedynym sposobem w jaki możecie go stosować. Ten naturalny produkt sprawdzi się równie dobrze jako dodatek do alkoholowej wcierki do włosów (olejek rozmarynowy dobrze rozpuszcza się w alkoholu, na butelkę 100 ml dodajcie około 4-7 kropli olejku). W takiej formie zadziała dużo lepiej ze względu na znacznie dłuższy kontakt ze skórą głowy. Olejek rozmarynowy wymagać będzie od Was regularności i cierpliwości. Dajcie mu czas zadziałać i ukazać Wam pełnię swoich dobroczynnych właściwości!

Ciekawym pomysłem jest także dodawanie olejku z rozmarynu do produktu, którego używacie przy olejowaniu skóry głowy. Olejki eteryczne ulegają dokładnemu rozpuszczeniu nie tylko w alkoholu, ale także innych olejach. Dzięki temu olejek rozmarynowy znajdzie się w każdym mililitrze Waszej olejowej mikstury!

Przeciwwskazania do stosowania olejku rozmarynowego na włosy

Oczywiście jak każdy inny składnik aktywny również olejek rozmarynowy może wywołać pewne skutki uboczne u szczególnie wrażliwych osób. Co takiego może się wydarzyć? Może wystąpić między innymi reakcja alergiczna. Nawet w przypadku, gdy nigdy nie występowało u Was żadne uczulenie, warto przed zastosowaniem olejku rozmarynowego wykonać klasyczną próbę uczuleniową. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Osoby, które mają jasne włosy (bez znaczenia, czy są one farbowane, czy naturalne) mogą zauważyć lekkie przyciemnienie koloru, co niekoniecznie może przypaść im do gustu. Efekt ten jest praktycznie niewidoczny na włosach ciemniejszych, jednak warto mieć na uwadze, że może dojść do niewielkiej zmiany koloru.

Jak zwykle w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.



Jak przyspieszyć porost włosów przy pomocy olejku rozmarynowego?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych kosmetyków do włosów, które zawierają w swoim składzie olejek rozmarynowy. Mogą to być szampony, odżywki/maseczki, które nakładać będziecie także na skórę głowy, bądź wcierki. Największą skutecznością zazwyczaj wykazują się produkty do wcierania w skórę głowy. Cały proces najlepiej wykonywać przed snem by produkt miał szansę zadziałać.

Warto zwrócić uwagę na wcierkę marki La-Le (Wcierka do włosów – rozmaryn), w jej składzie znajdziecie wyłącznie naturalne składniki takie jak ocet jabłkowy, olejek rozmarynowy i hydrolat rozmarynowy! Jest to bezpieczna opcja dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu i łagodne kosmetyki pozbawione nadmiaru szkodliwej chemii.

Jeżeli bliższe Wam jest podejście DIY bez problemu wykonacie w zaciszu własnego domu prosty olejek do wcierania w skórę głowy. Dzięki swojej śliskiej konsystencji ułatwi Wam również wykonanie stymulującego cebulki włosowe masażu. Wystarczy, że użyjecie olejku do olejowania, który najlepiej się się u Was sprawdza (np. olej kokosowy, olej rycynowy, olej sezamowy) i wzbogacicie go kilkoma-kilkunastoma kroplami olejku rozmarynowego. Wstrząśnijcie butelką, odmierzcie porcję, która wystarcza Wam na pokrycie całej powierzchni skóry głowy, nałóżcie olejek, wykonajcie masaż i gotowe. Rano umyjcie włosy i cieszcie się pięknym blaskiem i pogłębionym kolorem pasm. Na początku warto stosować mniejsze ilości olejku rozmarynowego tak by pozwolić skórze przyzwyczaić się do jego działania.

Jeśli wolicie różnego rodzaju mieszanki ziołowe możecie spróbować wcierki NaturalMe Rozmaryn. Poza tytułowym rozmarynem zawiera w swoim składzie także tymianek, sok i ekstrakt z brzozy, a także dodatek sfermentowanych składników, które mają dobroczynny wpływ na skórę głowy.

Skuteczne szampony z dodatkiem olejku rozmarynowego

Oczywiście zawsze możecie wzbogacić olejkiem rozmarynowym szampon, którego już używacie i który dobrze się u Was sprawdza. Nie ma konieczności kupowania kolejnego kosmetyku. Jeśli jednak macie ochotę wypróbować coś innego, to warto przetestować chociażby szampon marki Sattva Ayurveda (szampon przeciwłupieżowy drzewo herbaciane i rozmaryn). Ten produkt jest wypełniony po brzegi ekstraktami z ziół oraz olejkami eterycznymi, które zadbają o Waszą skórę głowy oraz włosy na długości. Znajdziecie tam między innymi aloes, olejek cytrynowy, rozmarynowy, z drzewa herbacianego, amlę, tulsi oraz wiele innych pożytecznych indyjskich ziół. Taka mieszanka ma również szanse przyspieszyć porost włosów.