czy psy mogą jeść dynię i jej pestki

Czy psy mogą jeść dynię i jej pestki?

Właściciele psów chętnie dzielą się z pupilami jedzeniem ze swojego stołu. Dynia jako ikoniczny owoc jesieni, króluje w tym okresie nie tylko na talerzach, ale też jest ozdobą stawianą na półkach, parapetach czy schodach. Jednak każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga przed podaniem psu nowego jedzenie chce sprawdzić czy pies może je bezpiecznie zjeść. W tym artykule wyjaśnimy, czy dynia i jej pestki są zdrowe dla piesków.

Czy dynia jest dobra dla psa?

en owoc jesieni jest dozwolony w diecie psów, a co więcej – może być korzystny dla ich zdrowia. Dynia zawiera sporo błonnika, dzięki czemu może korzystnie działać na układ pokarmowy czworonoga. Zaleca się podawanie dyni w przypadku mało nasilonych dolegliwościach takich jak ból brzucha u psa, biegunka czy zaparcia. Pomaga ona wyregulować rytm wypróżniania, a przez to też zapobiega problemom z zatkanymi gruczołami odbytu. Jeżeli jednak objawy z układu pokarmowego są nasilone, nie wahaj się udać do weterynarza, żeby nie przegapić poważnej choroby lub zatrucia niebezpieczną substancją. 

Dynia zawiera też składniki korzystne dla zdrowia psa takie jak witaminu A, C i E, potas oraz żelazo. Jednak nie powinna ona stanowić podstawy diety, a jedynie smaczny i zdrowy dodatek, który ją urozmaici. 

Jakie dynie może jeść pies?

Istnieje kilkadziesiąt odmian dyni. Czy każda z nich będzie dobra dla psa? Właściwie tak, również odmiany dekoracyjne mogą być bezpiecznie jedzone przez psy (i ludzi). Czworonogi mogą jeść dynię na surowo, ale ta ugotowana lub w puszce będzie dla nich łagodniejsza. Jeżeli zdecydujesz się podać psu surową dynię, najlepiej obierz ją wcześniej z twardej skóry. Ugotowaną dynię podawaj bez przypraw, a w przypadku tej w puszce – upewnij się, że nie zawiera ona niebezpiecznych dodatków. Nie zdarza się to często, ale niektóre produkty z puszki mogą zawierać trujące składniki takie jak gałkę muszkatołową czy ksylitol.

Czy pies może jeść pestki dyni?

Surowe pestki dyni też są dozwolone, ale w umiarze. Mogą być trudne do strawienia. W dużej mierze nieobrane pestki dyni przejdą przez układ pokarmowy i najpewniej znajdziesz je w kupie pupila na spacerze. Pestki możesz obrać z łupiny i podać je w takiej formie. Możesz też upiec pestki w piekarniku i zmielić, a następnie w formie proszku dodać do karmy. 

Ile miąższu i pestek dyni może zjeść pies?

Dynię należy traktować jak przysmak, a te nie powinny stanowić więcej niż 10% diety. Poniżej znajdziesz tabelę z zalecanymi dziennymi maksymalnymi dawkami. Pamiętaj, że dobrze jest za pierwszym razem podać mniejszą ilość, żeby sprawdzić czy nie wystąpi niepożądana reakcja na nowy produkt.