Z miseczki kota nie ubywa wody i martwisz się, że jej brak mu zaszkodzi? Koty pobierają większość potrzebnej im do życia wody z mokrej mięsnej karmy. Jednak wciąż część zapotrzebowania powinna być zaspokajana innymi drogami. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla dobrego zdrowia i samopoczucia zwierzęcia. Poniżej znajdziesz 6 sposobów na zachęcenie kota do picia wody.
1. Mokra karma zamiast suchej
Suche jedzenie jest bardzo wygodne dla ludzi, ale trzeba to powiedzieć otwarcie – nie jest najlepszym sposobem żywienia kotów. Również z uwagi na ryzyko odwodnienia, które może przyczyniać się nie tylko do apatii zwierzęcia, ale też do problemów zdrowotnych. Wśród nich najczęstsze są choroby nerek, na które zapada co trzeci kot. Mokra karma jest bardzo dobrym źródłem wody. Około 80% puszki to właśnie woda. Pozostałą ilość można uzupełnić, wmieszając jeszcze trochę wody do jedzenia.
2. Podstawa – zawsze świeża i dostępna
Kot woli pić z Twojej szklanki niż ze swojej miseczki? To zwierzęta wrażliwe na smak i zapach. Woda, która leży przez wiele godzin, może nie być dla pupila zachęcająca. Dlatego warto jest dbać o to, żeby zawsze była świeża. Ważne jest też częste mycie misek. Co jeszcze zachęci kota do picia wody? Wykorzystaj nie jedną, a wiele misek, które umieścisz w łatwo dostępnych dla kota miejscach. Więcej punktów, w których może się napić, może skłonić go częstszego korzystania z miski z wodą. Dla niektórych kotów ważna jest również temperatura wody. Możesz ochłodzić ciepłą wodę, dorzucając do niej raz na jakiś czas kostkę lodu (szczególnie w ciepłe dni).
3. Odsuń miskę z wodą od jedzenia
Często w domu kot ma swoje stanowisko, gdzie położone są dwie jego miseczki, lub wręcz miseczka z dwoma komorami – jedna do jedzenia, a druga do wody. Jednak takie podejście może zniechęcić kota do picia wody. W naturze drapieżniki takie jak dzikie koty nie piją wody w miejscu, w którym polują i jedzą. Tym samym chronią się przed otruciem w wyniku wypicia wody skażonej zepsutym mięsem. Domowe koty mają podobne zwyczaje.
4. Zawsze pełna miseczka
Co jeszcze można zrobić, żeby kot chętniej pił wodę ze swojej miseczki? Upewnij się, że zawsze jest pełna. I tutaj najlepiej sprawdzą się płytkie modele. Dla człowieka nie jest to może oczywiste, ale głębokie miseczki bywają uciążliwe dla kotów, ponieważ dotykają ich wąsów. Wibrysy są bardzo czułe, dlatego drażnienie ich niechcianym dotykiem, może być dla kota przykre. Płaska miseczka z nalaną do brzegu wodą usuwa ten problem, dzięki czemu kot może nabrać większej ochoty do picia.
5. Fontanna
Czy Twój pupil pił kiedyś wodę prosto z kranu? A może widziałeś zabawne filmiki z kotami, które to robią? Płynąca woda może być o niebo atrakcyjniejsza niż ta stojąca w miseczce. W naturze też koty preferują pić wodę ze strumienia niż np. z kałuży. To dla nich zdecydowanie bezpieczniejsze. Domowe koty też bywają wrażliwe na takie niuanse. Dlatego warto spróbować zachęcić kota do picia wody, kupując dla niego specjalną fontannę, w której woda płynie w zamkniętym obiegu.
6. Woda smakowa
Jeżeli Twój kot potrzebuje szczególnej zachęty do picia wody, rozważ podanie mu atrakcyjniejszego płynu niż czysta woda. Jeżeli gotujesz rosół, możesz odlać trochę nie przyprawionego wywaru z mięsa. Zrób to przed dodaniem do garnka warzyw, szczególnie trującej dla kotów cebuli. Taki wywar możesz zamrozić w mniejszych porcjach, które podasz po rozmrożeniu. Mogą to być też kostki lodu z wywaru mięsnego, które dasz zwierzakowi do zabawy w upalny dzień lub roztopisz i rozcieńczysz w miseczce z wodą.
Unikaj podawania płynów potencjalnie szkodliwych dla kota takich jak mleko, rosół gotowany z dodatkiem przypraw i cebuli czy woda z tuńczyka.