jak dbać o zęby kota

Jak dbać o zęby kota? Higiena jamy ustnej

Stan uzębienia kota ma bardzo duży wpływ na ogólną kondycję zwierzęcia. Zaniedbania w obrębie higieny jamy ustnej mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, które znacznie obniżają komfort życia zwierzaka. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o zęby kota, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia u niego niektórych chorób, a co za tym idzie – nie narażać zwierzęcia na ból i stres.

Skąd biorą się problemy z uzębieniem u kotów?

Koty to drapieżniki, których uzębienie przystosowane jest do rozrywania, a nie miażdżenia pokarmu, przez co zwierzęta te praktycznie nie przeżuwają. Z tego względu, kocia ślina różni się od tej ludzkiej, ponieważ nie zawiera ona amylazy – enzymu, który odpowiada za trawienie skrobi. Brak amylazy sprawia, że koty, w przeciwieństwie do ludzi, nie są narażone na próchnicę, aczkolwiek dużo szybciej powstaje u nich płytka nazębna. Jest to nic innego jak warstwa bakterii, która powoduje odkładanie się kamienia nazębnego oraz zaburza florę bakteryjną zwierzęcia. Odpowiednia dieta jest bardzo istotna, jeśli chodzi o dbanie o zęby kota, aczkolwiek to higiena jamy ustnej zwierzęcia ma kluczowe znaczenie. Właściwe usuwanie płytki nazębnej znacznie zmniejsza ryzyko odkładania się kamienia nazębnego, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko chorób jamy ustnej u kota.

Stan zębów, a choroby u kotów

Bakterie, które odkładają się na powierzchni zębów kota, atakują głównie przyzębie, czyli dziąsła. Najczęstszym problemem jamy ustnej, z którym właściciele kotów zgłaszają się do gabinetów weterynaryjnych, jest właśnie zapalenie przyzębia. Odkładający się kamień nazębny drażni dziąsła i powoduje ich stan zapalny. Zaczynają się one oddzielać od zębów, co w efekcie prowadzi do odsłonięcia korzeni zębowych. Cały proces chorobowy jest niezwykle bolesny dla kota i znacznie obniża jego komfort życia.

Niemniej jednak, kamień nazębny u kota może powodować znacznie poważniejsze problemy zdrowotne. Związane jest to z tym, że zalegające na powierzchni zębów bakterie, rozprzestrzeniają się po całym organizmie zwierzęcia, co może prowadzić do chorób innych narządów, takich jak nerki, wątroba czy płuca. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż nieprawidłowa higiena jamy ustnej kota bardzo często powoduje parodontozę, a w konsekwencji rozchwianie czy nawet wypadanie zębów. Grozi to tym, że zwierzę straci apetyt lub w ogóle przestanie jeść, a to jest już stanem, który zagraża życiu zwierzęcia.

Zapobieganie chorobom uzębienia u kotów

Dbanie o zęby kota nie wyklucza rozwinięcia się u niego choroby jamy ustnej, ale znacznie zmniejsza ryzyko ich wystąpienia. Płytka nazębna ulega ścieraniu w naturalny sposób, kiedy kot je. Nie jest to jednak wystarczające, aby całkowicie usunąć bakterie z powierzchni zębów. Obecnie dostępnych jest wiele sposobów, w jaki można zadbać o higienę jamy ustnej kota. Do najpopularniejszych należą:

  • szczotkowanie zębów
  • zabiegi i kontrole w gabinecie weterynaryjnym
  • dieta stomatologiczna
  • środki chemiczne (żele, płyny, dodatki do wody)

Szczotkowanie zębów

Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania płytki nazębnej u kotów. Żeby szczotkowanie zębów było skuteczne, należy robić to codziennie. Dodatkowe użycie specjalnej pasty, zwiększa efektywność zabiegu. Należy pamiętać, że pasta wykorzystywana do mycia kotu zębów musi być do tego przeznaczona. Jeśli chodzi o wybór pasty, to jest on uzależniony od preferencji smakowych zwierzęcia oraz jego potrzeb.

Najlepiej od małego przyzwyczajać kota do zabiegów higienicznych, aczkolwiek dorosłe zwierzę również można tego nauczyć. Należy jednak pamiętać, że nie wolno szczotkować zębów kotom w okresie ząbkowania. Spowoduje to ból zwierzęcia i może skutecznie zniechęcić je do późniejszej współpracy. Zęby mleczne u kota można, a nawet powinno się szczotkować, ponieważ, niezależnie od rodzaju zębów, dziąsła narażone są na infekcje. Poniżej znajduje się krótka instrukcja, jak przyzwyczaić kota do szczotkowania zębów:

W pierwszej kolejności kota należy przyzwyczaić do dotykania okolic pyszczka. Tutaj sprawdza się zwyczajne głaskanie, które stopniowo obejmować zaczyna coraz większe obszary – zaczynając od nosa, kończąc na odsłanianiu zębów zwierzaka. Metodę tę trzeba powtarzać do momentu, aż dla kota dotykanie i odsłanianie zębów będzie obojętne.
Następnie należy przyzwyczaić kota do smaku i zapachu pasty do zębów. Robi się to poprzez nałożenie odrobiny preparatu na palcu i pozwoleniu, by kot sam powąchał i polizał pastę. Później trzeba delikatnie rozprowadzić pastę po zębach zwierzęcia i nagradzać go, jeżeli zachowywał się dobrze. Ułatwieniem jest stosowanie past smakowych, które sprawiają, że koty bardzo chętnie je liżą.
Kolejnym krokiem jest rozprowadzanie pasty i szczotkowanie zębów za pomocą gazika, który owija się wokół palca. Dzięki temu, kot przyzwyczaja się do obecności ciała obcego w pyszczku.
Ostatnim krokiem jest szczotkowanie zębów specjalną szczoteczką.
Bardzo ważne jest nagradzanie kota za odpowiednią reakcję na każdy etap przyzwyczajania go do mycia zębów. Dzięki temu zwierzę nie będzie miało negatywnych skojarzeń i właścicielowi łatwiej będzie dbać o higienę jamy ustnej kota.

jak dbać o zęby u kota

Zabiegi i kontrole w gabinecie weterynaryjnym

Usuwanie kamienia nazębnego wykonywane jest za pomocą specjalnego narzędzia (skalera). Lekarz podaje kotu znieczulenie ogólne, a następnie mechanicznie usuwa kamień nazębny. Warto zaznaczyć, że regularne wizyty kontrolne u weterynarza i zabiegi usuwania kamienia nazębnego, zmniejszają ryzyko rozwoju groźnych chorób i pozwalają na szybsze wykrycie problemu. Niestety, czasami właściciele nie dbają odpowiednio o stan uzębienia swoich kotów i problem jest na tyle duży, że lekarz musi usunąć niektóre zęby. Taki zabieg jest niezbędny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego. Po wykonanym zabiegu, bardzo często niezbędne jest okresowe stosowanie antybiotyków, które zabiją bakterie żyjące w głębszych warstwach przyzębia.

Dieta stomatologiczna

Specjalna dieta nie jest tak efektywna w zapobieganiu chorobom jamy ustnej u kotów, jak higiena aktywna (szczotkowanie, zabiegi w gabinecie). Jest to jednak popularna metoda, ponieważ nie wymaga ona tak dużego zaangażowania właściciela kota. Taki rodzaj dbania o zęby kota polega na podawaniu mu surowego włóknistego mięsa z kośćmi, które podczas jedzenia redukują osady nazębne podobnie jak szczoteczka. Poza mięsem, podawane są również przysmaki dentystyczne. Należy pamiętać, że dieta stomatologiczna powinna być jedynie dodatkiem w profilaktyce stomatologicznej u kotów.

Środki chemiczne

Są to żele oraz płyny, które przeważnie dodaje się do wody czy pokarmu. Szczególnie przydatne jest to w przypadku kotów, które niechętnie pozwalają na wykonywanie na sobie zabiegów higienicznych, takich jak szczotkowanie. Preparaty tego typu zawierają aktywne składniki chemiczne – głównie askorbinian cynku lub – które redukują osad nazębny i mają właściwości bakteriobójcze. Warto zaznaczyć, że bardziej wrażliwe koty mogą nie chcieć spożywać wody czy pokarmu z dodatkiem takich preparatów, ponieważ przeważnie mają one charakterystyczny smak i zapach.

Jak rozpoznać problemy z uzębieniem u kota?

W toku ewolucji, u kotów wykształciła się cecha, która polega na maskowaniu bólu i objawów choroby. Spowodowane jest to tym, że drapieżniki przeważnie polują na najsłabsze osobniki. Z tego względu, koty pokazują, że coś je boli dopiero wtedy, kiedy ich stan jest już naprawdę poważny. Nie ułatwia to właścicielom szybkiej reakcji na problemy, które dotykają ich pupili. Jest jednak kilka symptomów, które mogą pomóc w rozpoznaniu u kota problemów z jamą ustną. Są to, m.in.:

  • Brzydki zapach z pyszczka – spowodowany głównie przez bakterie, które przeważnie są beztlenowcami, a więc oddychają przez fermentację. Nieświeży oddech u kota może wskazywać na gromadzenie się bakterii i rozwijającą się infekcję jamy ustnej.
  • Zmiana sposobu jedzenia – kiedy kot traci apetyt lub przestaje w ogóle jeść, to jest to sygnał, że z jego jamą ustną dzieje się coś niedobrego. Rozwijające się infekcje powodują ból, który czasami jest tak silny, że zwierzę traci apetyt. Ważny jest również sposób jedzenia. Jeśli kot zaczął pobierać pokarm tylko jedną stroną pyszczka lub jedzenie mu wypada, to również jest to znak, że zwierzę może mieć problem stomatologiczny.
  • Ślinotok – nadmierne ślinienie się jest objawem większości chorób jamy ustnej. Co więcej, ślina chorego kota może zawierać krew i mieć nieprzyjemny zapach. Takie objawy powinny skłonić właściciela do szybkiej wizyty u weterynarza.
  • Zmiana zachowania przy dotykaniu okolic pyszczka – jeśli kot nagle przestaje pozwalać dotykać sobie okolice pyszczka, to prawdopodobnie czuje dyskomfort z tym związany. Może to być spowodowane bólem i należy zwrócić uwagę, czy kot ma jeszcze inne objawy infekcji jamy ustnej.
  • Zmiana koloru dziąseł i zębów – dziąsła zdrowego kota mają kolor różowy i są lekko nawilżone. Zęby powinny być białe. Jeśli kot ma czerwone, opuchnięte dziąsła lub znacznie pożółkłe zęby, to znak, że może cierpieć na chorobę dziąseł lub inną infekcję jamy ustnej.

Dbanie o zęby kota jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala uchronić zwierzę przed infekcjami dziąseł, a także szeregiem poważnych komplikacji. Zdrowe zęby świadczą o dobrym ogólnym stanie kota. Warto dbać o higienę jamy ustnej kotów już od małego, ponieważ znacznie ułatwi to opiekę nad zwierzęciem w późniejszych latach jego życia. Nigdy nie należy bagatelizować objawów ze strony jamy ustnej, ponieważ nieleczone infekcje mogą prowadzić do zniszczenia nerek, wątroby, płuc czy serca, a to realnie zagraża życiu kota.