Czujni opiekunowie mogą w pewnym momencie zauważyć u swojego kota zwisający brzuszek. W takiej sytuacji, zastanawiają się na ogół, czy jest to niepokojący objaw. Czy ich pupil je zbyt dużo i zaczął tyć? Czy trzeba ograniczyć kotu ilość jedzenia lub może wprowadzić do jego rutyny więcej aktywności? A może to powikłanie po kastracji?
Na szczęście, zazwyczaj okazuje się, że widoczny koci “brzuszek” to nic innego jak primordial pouch – dodatkowy fałd brzuszny, który jest całkowicie naturalną i użyteczną cechą mruczka. W artykule przeczytasz czym jest wspomniany primordial pouch, do czego potrzebuje go kot, a także czy ma jakikolwiek związek z nadwagą, ciążą lub zabiegiem kastracji.
Czym jest wiszący koci brzuszek, czyli primordial pouch?
Rzucający się niekiedy w oczy primordial pouch jest połączeniem tłuszczu, skóry oraz futra (za wyjątkiem oczywiście ras kotów bez sierści). Przypomina on worek ze skóry – jest luźny i miękki. Pojawia się on w okresie, gdy kot dojrzewa i chociaż nie u każdego osobnika jest on równie okazały, posiada go każdy dojrzały kot domowy, a także dzikie koty takie jak rysie czy lwy.
Fałd brzuszny występuje zarówno u kotek, jak i u kocurów. Może być bardziej lub mniej widoczny z uwagi na rasę, geny lub wielkość osobnika. Primordial pouch może rzucać się w oczy bardziej u kotów bez sierści takich jak sfinksy, a mniej u kotów z dużą ilością długiego futra takich jak Maine Coony czy Ragdolle. Co ciekawe, w przypadku rasy Pixiebob wyraźny fałd brzuszny jest uznawany za cechę jak najbardziej pożądaną.
Po co kotom primordial pouch?
Wywołujący nieraz rozbawienie koci “brzuszek” nie jest mało znaczącym detalem w życiu zwierzęcia. Ma on kilka ważnych funkcji i dlatego wykształcił się w toku ewolucji.
- Elastyczność: Luźna skóra na kocim brzuchu pomaga zwierzęciu wykonywać szalone akrobacje. Koty znane są ze spektakularnych pościgów i skoków. Gdyby ich skóra na brzuchu nie była tak luźna, ruchy byłyby bardziej skrępowane.
- Ochrona wrażliwych miejsc: Dzikie, bezdomne oraz wychodzące koty nierzadko angażują się w terytorialne spory. Mają też swoich naturalnych wrogów, z którymi kontakt może okazać się niebezpieczny. W sytuacji walki primordial pouch stanowi dodatkową warstwę ochronną brzucha, w którym znajdują się ważne z perspektywy zdrowia i życia zwierzęcia organy wewnętrzne.
- Zapas energii: Istnieje również teoria, że dodatkowy tłuszczyk znajdujący się w primordial pouch stanowi rezerwę kaloryczną w momencie, gdy dostęp do pożywienia jest ograniczony.
Czy primordial pouch ma związek z nadwagą, ciążą lub kastracją?
Koci fałd brzuszny nie jest objawem nadwagi. Może przyjmować różne rozmiary z uwagi na indywidualne cechy zwierzęcia. Jeśli niepokoisz się, czy Twój kot ma nadwagę, istnieją wiarygodne metody, żeby to ocenić. Przede wszystkim, zdrowa kocia sylwetka powinna z góry przypominać kształt klepsydry. Ponadto, u kota z prawidłową wagą powinieneś z łatwością wyczuć żebra przy dotyku. Jeżeli żebra są wyczuwalne dopiero przy ucisku, Twój kot może mieć nadwagę.
Primordial pouch nie ma też związku z ciążą. Brzuch kotki w ciąży robi się większy, ale nie jest on luźnym fałdem skóry, za to jest bardziej zbity i zaokrąglony.
Primordial pouch nie pojawia się po kastracji. Jeżeli zauważyłeś u kota “brzuszek” po kastracji może być to zwykły zbieg okoliczności, ponieważ koty często są kastrowane właśnie w momencie, kiedy rozwija się u nich ten dodatkowy fałd skórny. Faktem jest, że koty po kastracji są bardziej narażone na problemy z wagą, ale primordial pouch nie jest ich objawem.
Primordial pouch a rasa kota
Niektóre rasy kotów mają z natury bardziej wydatny fałd brzuszny, a inne rasy odwrotnie – mniej wydatny.
Rasy kotów z wydatnym primordial pouch to Pixiebob, kot egipski mau, syberyjski, Snowshoe, bengalski.
Rasy kotów z mniej widocznym fałdem brzusznym to kot norweski leśny, szkocki zwisłouchy, tajski.
Zostaw komentarz