
Zatrucie u kota – objawy i pierwsza pomoc
10 września 2021Prawdopodobnie większość z nas posiada w swoim domu jakiegoś czworonoga. Najbardziej popularnymi zwierzętami domowymi są psy, gryzonie i koty. Zwykle kiedy decydujemy się na zwierzaka staramy dowiedzieć się jak najwięcej o jego upodobaniach, zachowaniu lub niebezpieczeństwach, które mogą czyhać na niego w naszym domu/mieszkaniu. Robimy co w naszej mocy, aby miejsce jego zamieszkania było jak najlepiej przystosowane do jego potrzeb. Jednak nawet najbardziej oczytany potencjalny właściciel czworonoga nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. Najtrudniejsze zadanie pod tym względem mają właściciele kotów. Mruczki z natury są dość ciekawskimi, wszędobylskimi, a nawet można by pokusić się o stwierdzenie, że bardzo wścibskimi stworzeniami. Z łatwością dostają się w każde, nawet to najbardziej niedostępne miejsce. Ich zwinność pozwala im na doskoczenie na najwyższe półki lub wciśnięcie się w najmniejsze szpary. Wiele osób błędnie uważa, że koty (inaczej niż psy) posiadają wewnętrzy instynkt samozachowawczy, dzięki któremu rozpoznają rzeczy lub rośliny niebezpieczne i trujące dla nich. Przez tego typu myślenie niektóre osoby nie zwracają uwagi na potencjalnie niebezpieczne substancje i kwiaty pozostawione w zasięgu łapek kota. Niestety, ciekawość kociaków zwykle bierze górę nad ich rozsądkiem. Futrzaki kochają wąchać, lizać i kosztować różnych rzeczy. Zawsze starają się dotknąć lub strącić interesujący dla nich przedmiot, co może spowodować przyklejenie się substancji do łapki i zlizanie jej przez kota.
Uwaga trucizna – czyli co powoduje zatrucie u kota
Po pierwsze – rośliny. Jest to jeden z najczęstszych powodów zatrucia u kota. Naturalną czynnością dla kota jest zjadane traw w celu oczyszczenia żołądka z kłaczków i innych trudnych do strawienia substancji. Niestety w naszych domach wiele roślin jest dla kociaka trujących, dlatego powinnyśmy zwracać uwagę na to jakie kwiaty kupujemy. Do najbardziej toksycznych roślin dla kotów należą:
- Monstery – W skład ich soku wchodzą między innymi szczawiany wapnia. Substancja ta sama w sobie nie jest toksyczna. Jednak jej składniki mogą wywoływać szereg dolegliwości takich jak silne reakcje alergiczne, obciążenie układu moczowego czy uszkodzenie nerek.
- Aloes – Dla ludzi aloes jest „magiczną rośliną”, robimy z niego maseczki, używamy do włosów, nakładamy na poparzenia, a nawet pijemy do w celach zdrowotnych. Dla kotów jednak jest bardzo silnie trujący. Zawiera on duże ilości glikozydów, które mogą uszkadzać błony śluzowe przewodu pokarmowego, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzaka.
- Sansewieria – Potocznie nazywana jest ona wężownicą. Wiele osób ma ją w domu przez wzgląd na jej umiejętność oczyszczania powietrza. W porównaniu do innych roślin nie jest ona, aż tak trująca. Jednak wciąż może wywołać objawy zatrucia u kota, podrażnić pyszczek i doprowadzić do delikatnych wymiotów lub biegunki.
- Szeflera – Podobnie jak w przypadku sansewierii jej toksyczność jej dość niska. Nie powoduje ona większych dolegliwości, wystąpić mogą jednak podrażnienia skóry oraz niewielka ilość wymiotów.
- Skrzydłokwiat – Jest on rośliną silnie trującą dla kota. Może wywoływać bardzo silne reakcje alergiczne. Po jego spożyciu u kociaków mogą pojawić się takie objawy jak: pieczenie pyszczka, pienisty ślinotok i silne wymioty, apatia, trudności z połykaniem lub oddychaniem, a nawet śmierć.
- Poinsecja – Większość osób zna tą roślinę pod nazwą Gwiazda Betlejemska. Choć co roku w święta zdobi ona nasze wnętrza nadając im gwiazdkowego klimatu, dla naszych kotów może okazać się utrapieniem. Produkuje ona żywicę, która ma działanie drażniące na skórę i układ pokarmowy. Małe otarcie się o nią przez kota może wywołać szereg uciążliwych i nieprzyjemnych reakcji skórnych.
Więcej o trujących dla kotów kwiatach przeczytasz tutaj:
Objawy zatrucia roślinami u kota
Zatrucie roślinami może u kota objawiać się w różny sposób. Wszystko zależy od rośliny którą zjadł nasz milusiński. Niektóre z nich wpływają na układ pokarmowy, inne na układ nerwowy, a niektóre nawet na układ oddechowy. Jednak najczęściej przy zatruciach jako pierwszy reaguje układ pokarmowy. Towarzyszą temu zazwyczaj biegunki, wymioty, apatia. Dodatkowo (rzadziej) mogą wystąpić konwulsje, bóle brzucha, ślinotok, trudności w połykaniu. Trudności z połykaniem mogą przyczyniać się do braku apetytu lub niechęci do picia wody. Niechęć do nawadniania się z kolei prowadzić może do odwodnienia, które bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu zwierzaka. Przy zatruciach często jako drugi reaguje układ neurologiczny. W tym wypadku najczęściej występującymi dolegliwościami są: dezorientacja, nieskoordynowane ruchy ciała, drgawki, zaburzenia równowagi. W późniejszych stadiach zaburzenia neurologiczne mogą objawiać się zaburzeniami rytmu serca lub niekontrolowanym oddawaniem moczu i kału (wiąże się to z niewydolnością nerek). Dodatkowo, zatrucie roślinami może mieć toksyczny wpływ na krew. Objawia się to bladością języka i dziąseł. Przy zatruciu warto zwrócić uwagę na to czy wystąpiła opuchlizna w jamie ustnej, zaczerwieniony pyszczek, powiększenie bądź zwężenie źrenic, a czasem także kaszel, katar oraz gorączka.
Ludzka żywność szkodliwa dla kota
Każdy z naszych mruczków jest słodką kuleczką. Zdarza się, że niczym kot ze Shreka wielkimi oczami próbuje wybłagać od nas jakiś smakołyk. A my ulegamy jego słodkim świecącym ślepiom. Niestety wiele produktów bezpiecznych dla nas może wywołać zatrucie u kota. Do popularnych szkodliwych przetworów spożywczych należą:
- Mleko – Choć w bajkach kot zawsze dostaje miskę mleka to w rzeczywistości dorosłe koty nie posiadają wystarczającej ilości enzymu laktazy, która odpowiada za trawienie laktozy znajdującej się w mleku. Nadmiar laktozy w kocim organizmie może doprowadzić do biegunek i podrażnienia układu pokarmowego. Jeśli koniecznie chcemy dać naszemu mruczkowi trochę mleka warto wybrać to ze sklepu zoologicznego. Jest ono pozbawione laktozy i specjalnie przeznaczone dla kociaków.
- Surowe jajka – Mogą okazać się dla kota wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ zawierają one enzym awidyny. Powoduje ona ograniczenia w wchłanianiu biotyny co może spowodować problemu ze skórą i sierścią. Ponadto na surowych jajkach mogą znajdować się bakterie salmonelli, które często doprowadzają do zakażeń bakteryjnych.
- Tuńczyk w puszcze – Koty kochają ten rodzaj przekąski. Jego charakterystyczny zapach i smak przyciągnie każdego kociaka. Niestety tuńczyk w puszcze przeznaczony jest tylko dla ludzi. Dla naszego pupila może okazać się bardzo niebezpieczny jeśli podawany jest w nadmiernych ilościach. Spowodowane jest to rtęcią, której pierwiastki osadzać mogą się na puszcze oraz rybie. Mimo tego, iż tuńczyk jest bogaty w białko i zdrowe tłuszcze jest ubogi w inne składniki odżywcze, które są niezwykle potrzebne w kociej diecie (np. tauryna). Z tego powodu regularne karmienie tuńczykiem może doprowadzić do niedożywienia.
Czym się nie martwić – rośliny bezpieczne dla kota
Nie wszystkie rośliny stanowią zagrożenie dla naszych kociaków. Wiele kwiatów jest neutralnych dla zwierząt, niektóre nawet mają dobry wpływ na ich procesy trawienne lub behawioralne. Najbardziej popularną rośliną wśród kociarzy jest kocimiętka. To roślina, która posiada substancję bardzo lubianą przez wiele kotów. Działa ona przyciągająco, oszałamiająco oraz hipnotyzująco. Stosowana podczas zabawy i nauki z kotem w dużej mierze pomaga osiągnąć zadowalające efekty. W taki sam sposób jak kocimiętka działa waleriana i tymianek. Jeśli chodzi o rośliny ozdobne i doniczkowe wśród nich także występują gatunki bezpieczne dla naszych kociaków. Wbrew pozorom i ogólnemu przekonaniu jednym z takich kwiatów jest storczyk. W przypadku storczyka roślina sama w sobie nie jest trująca, nie zawiera ona szkodliwych i niebezpiecznych substancji. Jednak szkodliwe w tym wypadku mogę być nawozy i odżywki, które wykorzystywane są przy uprawie tego kwiatka. Innymi roślinami kwitnącymi bezpiecznymi dla futrzaków są: fiołek afrykański, passiflora, falenopsis. Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe niektóre z nich są nie tylko bezpieczne dla kotów, ale także doskonale oczyszczają powietrze w domu, a nawet neutralizują zapach kociego moczu lub odchodów. Do owych roślin zalicza się między innymi: zielistkę, jukę, asparagus oraz palmę areka. Jeśli ktoś lubi otaczać się roślinami i tworzyć sobie domową dżunglę, najlepiej sprawdzą się wysoki i gęste rośliny takie jak; fatsja, nolina, araukaria lub dizygoteka. W ten sposób zapewnimy naszym kotom fantastyczną atrakcję bez obaw o to, że zwierzak ocierając się o nie podrażni sobie skórę.
Więcej o bezpiecznych dla kota kwiatach przeczytasz tutaj:
Pierwsza pomoc – czyli co zrobić jeśli zauważymy objawy zatrucia u kota
Najważniejsze jest to aby nie należy zwlekać. Przy zatruciu u kota liczy się każda sekunda. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek objawy zatrucia u kociaka nie próbuj wywołać u niego wymiotów lub leczyć na własną rękę. Niezwłocznie udaj się do najbliższego lekarza weterynarii oraz spróbuj zidentyfikować przyczynę zatrucia. Jeśli wiesz co wywołało zatrucie zapamiętaj co to było lub zapakuj w pojemnik do dalszej identyfikacji. Jeżeli nasz kot ma wyraźnie podwyższoną temperaturę warto postarać się schłodzić go namoczonym w chłodnej wodzie ręcznikiem. Tkaninę należy przykładać do łapek, brzuszka i skroni.