jemioła trująca dla psa

Czy jemioła jest trująca dla psa?

Jemioła jest bardzo popularna w Polsce. Można zauważyć ją rosnącą na gałęziach drzew, ponieważ jest rośliną pasożytniczą. Pozytywnie kojarzymy jemiołę jako jeden z elementów bożonarodzeniowych tradycji. W sezonie zimowym używana jest do dekoracji domów. A zwyczaj wymaga, że para zakochanych mijająca się pod jej zawieszoną gałązką powinna się pocałować.

Romantyczna otoczka tej tradycji oraz przedświąteczna gonitwa mogą przysłonić nam jeden bardzo ważny fakt – jemioła jest rośliną trującą. Zjedzenie jakiejkolwiek jej części może prowadzić do zatrucia. I o ile raczej nie wpadnie Ci do głowy pomysł, żeby spróbować owoców jemioły, małe dziecko lub zwierzę niekoniecznie będzie miało przy tym jakieś opory. Jeżeli jesteś właścicielem psiaka, również musisz uważać na to, żeby jej nie zjadł. Wszystkie części rośliny są trujące, a w szczególności owoce.

Psy bywają bardzo ciekawskimi i żarłocznymi stworzeniami. Lubią też gryźć przedmioty, które dla nas wydają się być zupełnie nieapetyczne. Z tego powodu, istnieje duża szansa, że Twój pies postanowi wziąć do pyska jemiołę, gdy będzie miał taką okazję. Jeżeli koniecznie chcesz przyozdobić rośliną dom, upewnij się, że gałązki są poza zasięgiem zwierzęcia.

Objawy zatrucia jemiołą u psa

Zarówno jemioła amerykańska, jak i europejska zawierają cytotoksynę o nazwie wiskumina. Jej obecność w organizmie psa może prowadzić do licznych zaburzeń. Wśród występujących objawów zatrucia jemiołą u psa możemy wyróżnić:

  • Nietypowe zachowanie
  • Biegunkę
  • Wymioty
  • Ból brzucha (Jak rozpoznać ból brzucha u psa?)
  • Niskie ciśnienie krwi
  • Spowolnione tętno
  • Trudności w oddychaniu
  • Zapaść sercowo-naczyniową

W skrajnych przypadkach zatrucie jemiołą może prowadzić do śmierci psa.

Zjedzenie jemioły przez człowieka może powodować halucynacje. Podobnie reagować mogą psy, co tłumaczyłoby ich nietypowe zachowanie przy zatruciu.

jemioła trująca dla psa

Co robić, gdy pies zjadł jemiołę?

Jeżeli Twój pies zjadł jemiołę, nie wahaj się udać po pomoc do najbliższego gabinetu weterynarii. Jeżeli nie masz co do tego pewności, ale zwierzę wykazuje objawy zatrucia lub zachowuje się w sposób dla siebie dziwny, dla bezpieczeństwa czworonoga również skonsultuj się ze specjalistą. Weterynarz w przypadku zatrucia jemiołą u psa prawdopodobnie wykona płukanie żołądka, jeżeli nie minęło więcej niż kilka godzin od jej zjedzenia. Możliwe jest również podanie kroplówki w celu wypłukania toksyn z organizmu oraz podanie preparatów mających za zadanie ochronę wątroby.

Jeżeli pupil zostanie otoczony opieką weterynaryjną, rokowania w przypadku zatrucia jemiołą u psa są dobre. Toksyczność rośliny jest oceniana jako średnia. Najcięższe przypadki związane są ze zjedzeniem dużej ilości jemioły, niewielkimi rozmiarami psa, wiekiem lub jego nadwrażliwością na substancje toksyczne wynikającą ze stanem zdrowia lub też cechami osobiczymi.