
Jak uspokoić psa w Sylwestra?
30 grudnia 2021Sylwester tuż tuż, a wraz z nim wieczorny pokaz fajerwerków. Niestety nie zawsze to, co dla człowieka jest świetną zabawą, jest tym samym dla psów. Zaniepokojone głośnymi wybuchami zwierzęta, często źle znoszą ostatnią noc starego roku. Na szczęście jednak, istnieje kilka sposobów, dzięki którym można wpłynąć na zachowanie pupila. Dzięki nim wspólne świętowanie przebiegnie w przyjemnej atmosferze i – to dla wszystkich. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak uspokoić psa w Sylwestra!
Zachowanie psa w Sylwestra
Ostatni dzień roku dla wielu psów i innych zwierząt domowych związany jest z przeżywaniem ogromnego stresu, który jest spowodowany wieloma czynnikami. Głównie zalicza się do nich nagłe i niespodziewane hałasy, których źródłem są wybuchające fajerwerki. Niepokój u pupili wywołują również rozbłyski światła na niebie, które towarzyszą pokazom. Psy nie rozumieją, że to jedynie forma zabawy i często czują się zagrożone. Zestresowane i zdenerwowane mogą reagować na różne sposoby. Część z nich ucieka w panice i nie reagując na komendy swojego właściciela, chowa się po kątach mieszkania. Z kolei inne psy biegają, szczekają i powodują wokół siebie sporo zamieszania. To, jak pies reaguje na stres, zależy w znacznej mierze od niego samego. Podobnie jak ludzie, psy mają różne charaktery. Jedne z nich mogą się więc wystraszyć, w związku z czym będą się moczyć, gdzie popadnie, a drugie na zagrożenie zareagować agresją. Duża część zwierząt nie pozwala sobie pomóc – przerażone tym, co dzieje się na zewnątrz, kulą się i próbują uciec przed hałasem. W takiej pozycji pies ma jednak bardzo ograniczona widoczność. Podążając przed siebie niemalże na oślep, może on skończyć pod kołami samochodu… Dlatego też wraz z pierwszymi symptomami zdenerwowania u psa – należy szybko reagować.
Jak uspokoić psa w sylwestrową noc?
Przede wszystkim nie należy popełniać błędu wielu osób i nie zostawiać czworonoga samego w domu. Pozostawione na pastwę losu zwierzę gorzej zniesie Sylwestra niż w towarzystwie swojego właściciela. Opiekun psa powinien więc pozostać z nim oraz pamiętać o tym, by:
- Nie okazywać przy psie stresu ani zdenerwowania – czworonóg, który wyczuje te emocje, bardzo szybko zacznie reagować w podobny sposób;
- Nie krzyczeć na psa – a okazać mu dużo zrozumienia oraz wsparcia. Ignorowanie psiego lęku jest dużym błędem, który nie sprawi, że czworonóg poczuje się lepiej;
- Ograniczyć tego dnia wieczorne spacery z psem do minimum – a najlepiej do zera. Jeśli petardy słychać od rana, dobrze będzie również skrócić spacery w ciągu dnia. Najlepiej znaleźć miejsce, w którym pies będzie mógł przespacerować się z dala od hałasów.
- Nie spuszczać tego dnia psa ze smyczy – nawet w miejscach, które zwierzak dobrze zna. Nagłe wystrzały mogą spłoszyć psa i sprawić, że zacznie on uciekać. W tym dniu warto również zrezygnować z używania smyczy automatycznej, z której przestraszony pies może się łatwo zerwać.
Jeżeli natomiast masz już plany na Sylwestra i planujesz zostawić psa w domu – nie żegnaj się z psem w szczególny sposób. Zrób to tak, jak zawsze, kiedy musisz wyjść z domu. Pamiętaj również, że pozostawienie psa w domu, nawet samego, jest mniejszym złem niż zabranie go ze sobą na imprezę masową w centrum miasta.
Co zrobić, by pies się nie bał w Sylwestra?
Istnieje kilka zabiegów, dzięki którym pomożesz psu przebrnąć przez ten wieczór. Przede wszystkim pamiętaj o tym, by zapewnić czworonogowi odpowiedni komfort psychiczny. Jeżeli Twój pies poczuje się bezpiecznie, nie będzie on sprawiał zbyt wielu problemów i łatwiej będzie nad nim zapanować. Dlatego przed nadejściem sylwestra warto:
- Przygotować spokojny kącik dla psa, w którym ten będzie mógł się schronić, gdy będzie tego potrzebować.
- Przygotować ulubione zabawki psa – pozostawione na jego legowisku, skutecznie pomogą mu rozładować napięcie i stres. Szczególnie poleca się stosowanie maty węchowej, która powinna odciągnąć uwagę zwierzaka od tego, co się dzieje na zewnątrz.
- Włączyć telewizor lub muzykę relaksacyjną, która rozproszy hałasy fajerwerków.
- Dobrym sposobem jest także zaproszenie do siebie znajomych z pupilami. Zajęte sobą czworonogi, nie będą aż tak bardzo zwracać uwagi na sylwestrowe zamieszanie. Lepiej jednak zrezygnować z tego pomysłu, gdy istnieje obawa, że któryś z psów może zareagować agresją w sytuacji stresowej.
Czy psu można dać coś na uspokojenie?
Sylwester to szczególna noc, która wzbudza wiele emocji – również u zwierząt. Należy jednak pamiętać, że serwowanie psu leków uspokajających jest dopuszczalne jedynie w skrajnych przypadkach, kiedy zwierzęta naprawdę nie potrafią sobie poradzić ze stresem wywołanym fajerwerkami. Pod żadnym pozorem nie należy im podawać leków dla ludzi. Psy różnią się od nas swoją budową ciała, w związku z czym powinno podawać się im leki, których dawki oraz skład są przystosowane do ich potrzeb. Leki na uspokojenie dla psa można nabyć u weterynarza – po wcześniejszej wizycie u niego. Należy jednak mieć na uwadze, że dobranie odpowiednich leków u specjalisty może zająć nawet do kilku tygodni. Jeżeli więc szukasz szybszego sposobu – znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zmęczenie psa. Spędźcie razem aktywnie cały dzień, a wieczorem pupil będzie bardzo zmęczony, w związku z czym będzie zachowywał się spokojniej. Zadowalające rezultaty przynosi również dieta. Okazuje się bowiem, że podanie psu posiłków bogatych w cenne aminokwasy (np. tryptofan, taurynę, teaninę itp.) ma bardzo pozytywny wpływa na układ nerwowy psów. Ich obecność w posiłku przyczynia się do zwiększenia produkcji serotoniny, które jest inaczej nazywana hormonem szczęścia. Obecność tych aminokwasów w posiłkach sprawia więc, że ustabilizowaniu ulega nastrój zwierzęcia. Zwiększa się również jego odporność na stres. Bardzo pomocna okazuje się również suplementacja witaminą B12. Ponadto w sklepach zoologicznych można znaleźć także produkty takie jak naturalne, uspokajające tabletki dla psa. Wyprodukowane z ziół i wyciągów roślinnych, zawierają w swoim składzie wyłącznie substancje naturalne, np. walerianę, melisę i szyszki chmielu. Stworzone z nich wyciągi działają kojąco na psy w różnym wieku. Ciekawym rozwiązaniem są także feromony DAP, które są wytwarzane przez karmiące suki. Badania dowodzą, że feromony te działają uspokajająco również na inne psy, w związku z czym są one dostępne w formie sprayu lub obroży dla psa.