Czy papużki faliste muszą żyć w parach?

Czy papużki faliste muszą żyć w parach?

2 maja 2022 Wyłączono przez Redakcja To Kocham

Papużki faliste są bardzo towarzyskimi stworzeniami, źle znoszą samotność, a brak kompana sprawia, że tracą one radość z życia i popadają w apatię. Papużki te pochodzą z Australii. W swojej ojczyźnie (kiedy są na wolności) żyją w mniejszych lub większych grupach. Ważne jest dla nich życie z przedstawicielem tego samego gatunku. Papużki faliste wiążą się bowiem na całe życie – mają jednego partnera. Nie bez powodu nazywane są one “nierozłączkami” – potrzebują towarzysza na życie. Samotna papuga nigdy nie będzie tak szczęśliwa jak w parze.Zawsze parzyście

Przy papużkach falistych warto stosować zasadę parzystej liczby osobników. Jeżeli weźmiemy na przykład trzy papużki, to dwie będą się sobą zajmować, a trzecia niestety będzie zdana na siebie. Taka sama sytuacja wystąpi, jeśli kupimy papug pięć, siedem czy dziewięć. Papużki faliste stale potrzebują kompana do zabawy, także parzysta ich ilość zapobiegnie ewentualnemu osamotnieniu czy walkom.

Co jeśli chce się wziąć tylko jedną papużkę falistą?

Jeśli chcesz mieć tylko jedną papużkę i wiesz, że nie jesteś w stanie zaopiekować się dwoma ptaszkami – nie bierz jej wcale lub zdecyduj się na inny gatunek ptaka. Jak wcześniej wspomniano – papużki faliste są niezwykle towarzyskie, a do szczęścia potrzebują kompana z tego samego gatunku. Samotność papużki może doprowadzić do problemów psychicznych (takich jak depresja, zaburzenia lękowe lub napady agresji) oraz do zachowań autodestrukcyjnych (takich jak wyskubywanie sobie piórek lub niechęć do jedzenia). Zachowania te nie zawsze pojawiają się w pierwszych miesiącach. Czasem, takie problemy mogą dać o sobie znać po paru latach. Niektórzy są zdania, że ciągła obecność opiekuna zastąpi papużce falistej towarzystwo drugiej papużki i człowiek stanie się jej “ptaszkiem do pary”. Nie jest to jednak prawda! Człowiek nigdy nie będzie w stanie zastąpić papużce ptasiego przyjaciela.Im nas więcej, tym lepiej!

Jeżeli masz dużo czasu i środków finansowych, które jesteś w stanie poświęcić na papużki, to weź ich więcej. Papużki faliste świetnie odnajdują się w większej grupie i nie mają problemów z komunikacją między sobą. Przy dużej ilości ptaszków, nie musisz się martwić, jeżeli musisz wyjść z domu na dłuższy czas, ponieważ papużki świetnie zajmą się same sobą. Oczywiście to nie oznacza, że można pozostawić ptaszki same sobie. Papużki faliste potrzebują równie dużo kontaktu z człowiekiem, co z przedstawicielami własnego gatunku.
Jeżeli masz już doświadczenie z opieką nad ptakami, możesz do swojej woliery zaprosić również inne gatunki ptaków. Tutaj jednak trzeba uważać. Raczej nie powinno się łączyć papużek falistych z osobnikami mniejszych rozmiarów, takich jak na przykład kanarki. Również papużki nierozłączki mają często problem z komunikacją z papużkami falistymi. Nasze ptaszki świetnie dogadają się natomiast z nimfami lub łąkówkami wspaniałymi. Te dwa gatunki są nieco większe od niesfornych papużek falistych, także na pewno nie pozwolą im wejść sobie na głowę.
Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby obserwować ptaki. Trzeba sprawdzać czy dobrze się ze sobą dogadują, czy się nie biją lub czy żaden osobnik nie jest dyskryminowany. Takie obserwacje pozwolą Ci cieszyć się widokiem pięknych i szczęśliwych ptaków.Zabawy dla papużek falistych

Papugi nawet jeżeli mają dużo towarzystwa, czasem potrzebują jakiejś dodatkowej rozrywki, żeby się nie nudzić. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj różnego rodzaju zabawki, które można zamontować w klatce. Ze względu na ich inteligencję świetnie sprawdzą się zabawki pozwalające pielęgnować ich spryt i spożytkować energię. Najlepszym typem zabawek dla tych ptaków będą różnego rodzaju drabinki, huśtawki, siatki, dźwignie, grzechotki, wanienka z wodą lub w ostatnim czasie bardzo popularne piłeczki z koszem. W tej zabawie chodzi o nauczenie papugi, że ma łapać piłkę i wrzucać ją do kosza, za każdy poprawny rzut należy oczywiście nagrodzić ptaszka. Papugi są niezwykle inteligentne i bardzo szybko się uczą, także żadna zabawa nie powinna sprawiać im problemu.