Czego nie czyścić magiczną gąbką?

Czego nie czyścić magiczną gąbką?

29 maja 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Magiczna gąbka przez wielu uważana jest za największego “przyjaciela” rodziny. Dzięki niej wiele przedmiotów zostało uratowanych przed wyrzuceniem. Niektórzy twierdzą, że można czyścić nią absolutnie wszystko. Owszem, jest to niezwykle uniwersalny przedmiot, jednak nawet i ona ma pewne ograniczenia. Czyszczenie niektórych przedmiotów za pomocą magicznej gąbki może doprowadzić do ich uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia. Magiczna gąbka tak naprawdę nie myje czyszczonej powierzchni. Ściera ona brudną warstwę i zmatawia powierzchnię.
Dzięki temu tekstowi dowiesz się, czego nie powinno się czyścić magiczną gąbką i dlaczego.Do czego używać magicznej gąbki?

Niektóre plamy potrafią być naprawdę uporczywe i nawet najmocniejsze szorowanie szmatką lub nawet szczotką może nie skutkować. W takich przypadkach, kiedy nie widzimy już szansy dla zabrudzonego przedmiotu, warto sięgnąć po magiczną gąbkę. Magiczna gąbka sprawdzi się idealnie przy czyszczeniu mocno zabrudzonych fug, usuwaniu śladów kredek, farbek lub mazaków ze ścian, usuwania brzydkich osadów (na przykład po kawie i herbacie) na kubkach, czyszczenia luster i kabiny prysznicowej z uporczywego kamienia, usuwania tłustych plam na ścianach, framugach i drzwiach, czyszczenia zlewu kuchennego, usuwania kleju po naklejkach, czyszczenia plastiku bez użycia wody (na przykład przy urządzeniach elektrycznych takich jak drukarka czy klawiatura), usuwania osadów z mydła na umywalce, wannie lub pod prysznicem, czyszczenia plam na stołach, blatach lub szafkach kuchennych, usuwania śladów po lakierze do paznokci, usuwania śladów po flamastrach, czyszczenia gumy od trampek lub innych sportowych butów.

Czego nie czyścić magiczną gąbką?

Magiczna gąbka, choć ma wiele wspaniałych właściwości i zastosowań, niestety nie nadaje się do czyszczenia wszystkiego. Mimo tego, że wygląda delikatnie, a jej struktura wydaje się być miękka i subtelna – w przypadku mniej trwałych i podatnych na zarysowania rzeczach może narobić więcej szkód niż pożytku. Na szczęście rzeczy niezdatnych do czyszczenia magiczną gąbką jest niewiele.Do przedmiotów, których nie powinno się czyścić magiczną gąbką zaliczamy:

  • Skóry i ekoskóry – czyszczenie skór różnego rodzaju za pomocą magicznej gąbki może spowodować zmatowienie materiału oraz usunięcie warstwy ochronnej. Może wiązać się to z utratą połysku, późniejszym nieestetycznym wyglądem i nieprzyjemną fakturą.
  • Naczynia – pomimo, iż wcześniej podana została informacja, że magiczna gąbka sprawdzi się przy zmywaniu osadu z kubków – nie powinniśmy używać jej do codziennego czyszczenia naczyń. W przeciwieństwie do zwykłej gąbki, ta magiczna podczas czyszczenia powierzchni dosyć mocno się ściera i może pozostawiać kawałki melaminy na naczyniach.
  • Niezabezpieczone drewno – drewno jest materiałem bardzo delikatnym i podatnym na zdzieranie. Jeżeli już zdecydujemy się na czyszczenie niezabezpieczonego drewna magiczną gąbką, musimy zachować szczególną ostrożność. Istnieje bowiem ryzyko, że przy zbyt intensywnym szorowaniu spowodujemy wytarcie drewna w miejscu ścierania.
  • Powierzchnie lakierowane lub z wysokim połyskiem – magiczna gąbka może powodować matowienie czyszczonych powierzchni. Użycie jej na przedmiotach z połyskiem skutkować może porysowaniem i zniszczeniem ich powierzchni.
  • Meble tapicerowane – magiczna gąbka ze względu na swoje właściwości ścierne może naruszyć strukturę materiału lub go zniszczyć.
  • Ubrania – tutaj gąbka będzie działać na takiej samej zasadzie jak w przypadku mebli tapicerowanych – może doprowadzić do uszkodzenia materiału i jego późniejszego niszczenia/darcia.
  • Ciało – magiczna gąbka pod żadnym pozorem nie nadaje się do mycia ciała! Jej ścierne właściwości mogą doprowadzić do nadmiernego starcia naskórka i spowodować rany. Dodatkowo, wykruszające się kawałki melaminy mogą dostać się do ran lub oczu i prowadzić do późniejszych nieprzyjemności z tym związanych.
  • Płyta indukcyjna – jak wcześniej wspomniano – magiczna gąbka posiada właściwości ścierające i matujące. Z tego względu nie należy używać jej do czyszczenia delikatnej powierzchni płyty indukcyjnej.