Jak dbać o basen ogrodowy?

Jak dbać o basen ogrodowy?

29 maja 2023 0 przez Redakcja To Kocham

Basen ogrodowy to nie tylko miejsce relaksu i orzeźwienia w ciepłe dni, ale także element, który wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Dbanie o basen jest niezbędne, aby zapewnić czystość wody, utrzymać jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo dla użytkowników. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek dotyczących dbania o basen ogrodowy, abyś mógł cieszyć się czystą i klarowną wodą przez cały sezon.Jak zadbać o basen w sezonie letnim? – w skrócie:

 1. Zadbaj o to, żeby basen stał na równym i stabilnym podłożu – najlepiej sprawdzi się coś twardego, na przykład kostka brukowa.
 2. Pod basenem powinna znajdować się odpowiednia mata basenowa – ma to zapobiec ewentualnym przetarciom i pęknięciom.
 3. Kiedy basen nie jest użytkowany powinien być zakryty ochronną pokrywą – dzięki temu do wody będzie wpadać znacznie mniej nieczystości, co pozwoli ci zaoszczędzić czas na czyszczeniu i ewentualnym wymienianiu wody.
 4. Poziom wody powinien odpowiadać zaleceniom producenta.
 5. Wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na dnie oraz powierzchni wody powinny być regularnie usuwane przy pomocy siatki i/lub odkurzacza basenowego.
 6. Woda powinna być filtrowana przynajmniej 3-4 razy dziennie.
 7. Raz w tygodniu 3% wody powinno być wymieniane.
 8. Zadbaj o odpowiednią równowagę chemiczną wody.
 9. Ważnym aspektem dbania o basen jest utrzymanie odpowiedniej równowagi chemicznej wody. Regularne testowanie parametrów wody, takich jak pH (powinno wynosić 7.0-7.4), poziom chloru (odpowiednia wartość to: 0,3-0,6 mg/l), alkaliczność i twardość wody, pozwoli Ci na monitorowanie jakości wody i dostosowywanie jej parametrów. W przypadku braku równowagi chemicznej, woda basenowa może stać się mętna, zielona lub niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego ważne jest regularne dodawanie odpowiednich substancji chemicznych, takich jak chlor, pH minus lub pH plus, aby utrzymać właściwe parametry wody.
 10. Śliski osad na ściankach należy usuwać specjalnymi środkami antyglonowymi.Oprócz regularnego czyszczenia i utrzymywania równowagi chemicznej, basen ogrodowy wymaga również regularnej konserwacji mechanicznej. Należy sprawdzić stan i działanie filtrów basenowych oraz pompy, aby upewnić się, że działają poprawnie. Filtry są niezwykle ważne w usuwaniu zanieczyszczeń z wody, dlatego regularna kontrola i czyszczenie filtrów są niezbędne. Dodatkowo, warto regularnie sprawdzać stan basenowej infrastruktury, takiej jak rury, dysze, drenaże i zawory, aby upewnić się, że są w dobrym stanie i nie ma w nich żadnych usterek.

Jak prawidłowo dbać o materiał w basenie?

Aby odpowiednio dbać o materiał w basenie i utrzymać go w dobrym stanie, oprócz regularnego czyszczenia, konserwacji, sprawdzania poziomu pH, powinieneś/aś pamiętać o jeszcze dwóch ważnych zasadach:

 • Chronienie przed promieniami UV – jeśli basen jest narażony na działanie promieni słonecznych, użyj specjalnych pokryć lub materiałów ochronnych, które będą chronić materiał przed szkodliwym wpływem UV. Regularnie sprawdzaj stan tych ochronnych elementów i wymieniaj je w razie potrzeby.
 • Unikanie ostrych przedmiotów – zadbaj, aby nie wnosić ostrych przedmiotów do basenu. Naucz dzieci, aby unikały skakania na basen z nieodpowiednimi obuwiem lub z innymi przedmiotami, które mogą powodować uszkodzenia.

Jak zadbać o basen po sezonie?

Jeżeli chcesz, żeby basen służył Ci jak najdłużej, powinieneś zadbać o niego nie tylko w trakcie sezonu letniego, ale również po. Dobre przygotowanie i przechowywanie pozwoli ci cieszyć się z zabawy w wodzie jak najdłużej.

 • Basen należy opróżnić z wody, dokładnie oczyścić i wysuszyć.
 • Po delikatnym zdemontowaniu basenu najlepiej schować go do kartonu i przechowywać w suchym miejscu.
 • Zadbaj również, aby chemia i przyrządy służące do czyszczenia basenu zostały umieszczone w suchym i niedostępnym dla dzieci kącie.Dlaczego czyszczenie basenu jest ważne?

Czyszczenie basenu pozwala utrzymać czystość wody. Bez regularnego czyszczenia, woda w basenie może szybko stać się zanieczyszczona przez różne czynniki, takie jak liście, gałęzie, kurz, pył, owady i inne substancje organiczne. Te zanieczyszczenia mogą prowadzić do pogorszenia jakości wody, zmętnienia, wzrostu glonów i bakterii, co z kolei może prowadzić do infekcji i problemów zdrowotnych dla osób korzystających z basenu.
Regularne czyszczenie basenu może również przedłużyć jego żywotność. Zanieczyszczenia w wodzie mogą osadzać się na ścianach basenu, rurach, pompach i filtrach, co prowadzi do ich uszkodzenia. Częste czyszczenie i konserwacja basenu pomaga zapobiegać nagromadzeniu się zanieczyszczeń i potencjalnym uszkodzeniom, co z kolei przedłuża żywotność basenu i jego wyposażenia.

Pamiętaj!

Regularnie testuj jakość wody basenowej przy użyciu testera do wody basenowej. Dzięki temu będziesz mógł monitorować poziomy pH, chloru i innych substancji chemicznych, i odpowiednio je dostosować.
Utrzymuj regularną cyrkulację wody w basenie, korzystając z pompy basenowej. To pomoże w równomiernym rozprowadzaniu środków chemicznych oraz zapobiegnie stagnacji wody, która może prowadzić do powstawania glonów i innych problemów.