jak pozbyć się gołębi z balkonu

Jak pozbyć się gołębi z balkonu?

Niezabezpieczony szkłem czy kratami balkon to nieodzowna zaleta każdego mieszkania, dodająca do całości wygodną przestrzeń stworzoną do relaksu. Niestety, balkony z roku na rok stają się coraz częstszymi miejscami gniazdowania i przesiadywania gołębi.

Wraz z ptakami na balkonie pojawiają się produkty ich życiowej aktywności w postaci odchodów czy piór, które psują nie tylko wygląd balkonu, ale także niszczą przechowywane na nim rzeczy, czy uprawiane rośliny. Pozbycie się gołębi z balkonu nie jest trudne, tym bardziej, jeśli traktujemy je delikatnie i bez stosowania inwazyjnych metod.

Dlaczego gołębie wybierają Twój balkon? – Znalezienie przyczyny problemu

Pozbycie się gołębi z balkonu stanie się możliwe, tylko w momencie, gdy odnajdziemy możliwą przyczynę przebywania ptaków właśnie na tym, konkretnym obszarze. Czemu wybierają ten balkon, zamiast balkonów sąsiadów? Czy w pobliżu znajduje się gniazdo ptaków? Może przyciąga je pokarm i woda? Takie i inne pytania mogą być zadane w momencie poszukiwania rozwiązania. Tak naprawdę, przyczyn przesiadywania gołębi na balkonie może być kilka. Są to m.in.:

  • Jedzenie i woda na otwartej przestrzeni – jeśli na pobliskich balkonach znajduje się uwielbiane przez ptaki pożywienie i duże ilości wody, mogą one wybrać Twój balkon jako swoistą „stołówkę”, w której czekają na przyjście jedzenia.
  • Dokarmianie miejskich ptaków – często starsi wiekiem sąsiedzi świadomie dokarmiają gołębie z troski serca. Pomimo dobrodusznego charakteru takich działań, często są one przyczyną częstszego przylatywania ptaków w rejony obfitujące w dokarmiających je ludzi.
  • Śmieci i nieczystości – balkony oprócz przeznaczenia odpoczynkowego mogą służyć jako składowiska odpadów. W takiej sytuacji gołębie ochoczo przylatują do takich miejsc, ustanawiając w nich swoje kryjówki przed deszczem, czy zakładając gniazda, które nie mogą być usunięte bez specjalnej zgody odstępującej od zakazu usuwania gniazd gatunków chronionych.

Jak można zauważyć, często rozmowa z dokarmiającymi ptaki sąsiadami może przynieść pozytywne skutki. Jeśli jednak, gołębie nie są przez nikogo dokarmiane, i zadomawiają się w rejonie balkonu bez wyraźnego powodu, można zastosować środki odstraszające gołębi, ale nie wyrządzające im szkód.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? – Sprawdzone sposoby

Często, aby pozbyć się gołębi, ludzie uciekają się do wszystkich dostępnych metod. W tym tych, które powodują szkody fizyczne dla zwierząt. Jest wiele skutecznych i jednocześnie humanitarnych opcji odstraszania gołębi, które pozwalają nie popadać w skrajności. Z reguły nie zawsze jest możliwe osiągnięcie pożądanego rezultatu za pierwszym razem.

Walkę z gołębiami na balkonie najlepiej rozpocząć najprostszymi metodami, stopniowo przechodząc dalej, jeśli nie będą w stanie przynieść efektywnych rezultatów.

Odblaski jako skuteczny sposób odstraszania gołębi

Najprostszym rozwiązaniem na pozbycie się gołębi z balkonu jest stosowanie jasnych odblasków na jego powierzchni, które zdezorientują lecące w jego kierunku ptaki. Gołębie nie będą zbliżać się do źródła odbić, a balkon będzie chroniony przed ich nadmierną aktywnością.

Należy pamiętać, że taka metoda pomimo swojego niepozornego charakteru może zanadto zdezorientować zwierzęta na terenie bardzo zabudowanych osiedli, skutkując możliwymi wypadkami ptactwa. Odblaski najlepiej stosować na wysokich piętrach, czy blokowiskach pełnych otwartych przestrzeni.

Używanie wody przeciwko gołębiom

Ptaki zawsze skrywają się przed deszczem pod zadaszeniami dachów i balkonów, ponieważ mokre upierzenie przeszkadza im w poprawnym locie. Oznacza to, że aby wypędzić je z ulubionego miejsca, trzeba je kilkukrotnie, dokładnie zmoczyć. Pomogą w tym butelki z atomizerami, pistolety na wodę, czy zraszacze zainstalowane przy roślinach balkonowych.

Taka metoda odpowiednia jest na późną wiosnę i lato, a także wczesną jesień. Zaletą tej metody jest zapamiętanie przez gołębie miejsca jako ryzykownego, wadą natomiast to, że należy regularnie monitorować aktywność gołębi na balkonie. Metoda musi być stosowana dłużej niż 2 dni, aby ptaki zrozumiały, że ten balkon stał się nieodpowiedni do zamieszkania.

Stosowanie nieprzyjemnych dla ptactwa dźwięków

Jak się okazuje, gołębie nie lubią głośnych, szorstkich dźwięków, a także odgłosów wydawanych przez drapieżne ptactwo czy ssaki. Można to wykorzystać w następujący sposób. Szeleszczące folie, czy torby na wietrze odstraszą gołębie, a zastosowanie specjalnych urządzeń dźwiękowych imitujących drapieżne zwierzęta odgoni gołębie w bezpieczny dla nich sposób.

Wada takiej metody jest jednakże najczęstszą przyczyną jej nieużywania. Jest ona niewygodna dla osób używających jej oraz sąsiadów, którym może nie podobać się hałaśliwość dźwięków. Z kolei na rynku występują urządzenia wydające ultradźwięki, które są kompromisem przynoszącym skuteczny efekt przy zerowym hałasie dla człowieka.

Zablokowanie dostępu do balkonu

Jedną z najczęściej stosowanych, skutecznych metod na pozbycie się gołębi z balkonu jest zastosowanie obiektów uniemożliwiających ptakom przebywanie na nim. Mowa tutaj o popularnych siatkach balkonowych, które zapewniają dostęp do świeżego powietrza, ale odgradzają powierzchnię balkonu od gołębi, które nie mogą na nim przebywać. To rozwiązanie może okazać się zbawienne także dla właścicieli zwierząt domowych. Osiatkowany balkon zapewni bezpieczeństwo ciekawskiemu kotu.

Nieskuteczne metody odstraszania gołębi

Skoro zapoznaliśmy się z najskuteczniejszymi i najbardziej humanitarnymi sposobami odstraszania gołębi, jakie metody są nieskuteczne i nagminnie stosowane przez mieszkańców blokowisk i domostw z balkonami?

Jednym z nich jest stosowanie sztucznych ptaków, które w ogromnych ilościach znajdują się na polskich balkonach. Wszelakie sztuczne wrony, kruki i gawrony nie odstraszą gołębi. Pomimo bycia ich naturalnymi wrogami, plastikowe ptaki odstraszające są łatwo rozpoznawalne przez gołębie jako nieprawdziwe i niegroźne. Z tego względu gołębie zaczną przebywać bez strachu w otoczeniu tego typu „odstraszaczy”.

Inne nieskuteczne metody to, chociażby deski z gwoździami pozostawione na balkonie, które stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt oraz nieostrożnych ludzi, a także wszelakie trutki. Co więcej, są środkami podlegającymi karze pozbawienia wolności.

Jak pozbyć się gołębi z balkonu – ostateczne wnioski

Nie zapominajmy o kwestii człowieczeństwa. Zatrucia, pułapki, czy strzelanie do ptaków z wiatrówek to okrutne metody, które w wyniku śmiertelnego wypadku zwierzęcia mogą prowadzić do obrażeń ludzi i zwierząt wokół nich, a także przenoszenia groźnych dla zdrowia chorób. Do walki z gołębiami należy podejść z rozumem, wybierając najskuteczniejsze i bezpieczne metody.