Czy koty mają mleczaki?

Czy koty mają mleczaki?

1 maja 2021 1 przez Redakcja To Kocham

Każdemu kotu na początku jego życia wyrastają zęby mleczne. Proces ten następuje oczywiście dużo szybciej niż u człowieka. Koty podobnie jak my mają w ciągu całego swojego życia dwie pary zębów: mleczne i stałe. Pierwsze zęby mleczne u kota pojawiają się mniej więcej w trzecim tygodniu życia zwierzęcia.

Jak przebiega wyrastanie zębów mlecznych u kota?

Pomiędzy trzecim i czwartym tygodniem życia kota, pojawiają się u niego mleczne siekacze i kły. Na piąty i szósty tydzień przypada wyrastanie mlecznych zębów przedtrzonowych. Wszystkie zęby mleczne u kota liczą 26 sztuk. Sześć siekaczy, dwa kły, cztery przedtrzonowce w żuchwie oraz sześć siekaczy, dwa kły i sześć przedtrzonowców w szczęce. Okres wyrastania zębów mlecznych u kota przypada na zmianę w diecie z mleka matki na stałe pokarmy. Tego typu zmiana w diecie powinna przebiegać stopniowo. Dzięki temu układ trawienny ma czas na przystosowanie się do nowego menu.

Kiedy następuje i jak przebiega utrata zębów mlecznych u kota?

Utrata zębów mlecznych u kota i rozpoczęcie wymiany uzębienia na stałe przypada na trzeci miesiąc kociego życia. Cały proces rozpoczyna się od wymiany siekaczy. Początkowo wyżynają się siekacze środkowe, a następnie siekacze drugie i trzecie. W następnej kolejności dochodzi do wymiany zębów przedtrzonowych i trzonowych. Gdy kot ukończy szósty miesiąc życia ma już trzydzieści zębów stałych. Jeżeli człowiek zna kolejność wypadania zębów mlecznych u kota, pomaga mu to w określeniu wieku zwierzęcia. Gdy niewiele wiadomo na temat przeszłości zwierzaka i jego rodziców jest to pomocna wskazówka. Zwykle nie widzimy wypadających zębów mlecznych u kota, gdyż zwierzęta połykają je.

Jakie dolegliwości odczuwają koty w czasie ząbkowania? Przede wszystkim może być to ból. Wskazane jest podawanie kotu pokarmu, który wymusza gryzienie i dzięki temu proces ząbkowania przebiega szybciej. Podobnie jak wyrastanie zębów mlecznych u kota, tak i proces wymiany uzębienia jest dla zwierzęcia bolesny. Ważne jest, aby w czasie wymiany zębów kot cały czas miał zajęcie. Pozwoli mu to na odwrócenie uwagi od dyskomfortu związanego z wymianą uzębienia. Aktywność pupila podczas zabawy z jego właścicielem jest również wskazana ze względu na to, że umacnia się więź łącząca człowieka ze zwierzęciem.

Jak dbać o zęby u kota?

Higiena zębów u kota jest bardzo ważna. Warto jest szczotkować zęby zwierzęcia. Trzeba jednak przy tym pamiętać, aby używać specjalnej pasty do kocich zębów. Dzięki takiemu działaniu usuwa się z powierzchni zębów płytka bakteryjna, która jest jedną z przyczyn chorób przyzębia. Im wcześniej rozpocznie się mycie, tym lepiej. Gdy zęby mleczne są szczotkowane, zwierzę przyzwyczaja się na resztę swojego życia do tej czynności. Regularne stosowanie szczoteczki i pasty do zębów dla kota sprawia, że może zachować on dobry stan swojego uzębienia. Zdrowe zęby pozytywnie wpływają na stan całego organizmu zwierzęcia. A próchnica może przyczyniać się do problemów zdrowotnych m.in. chorób nerek. Dorosłego osobnika również można przyzwyczaić do szczotkowania, ale jest to nieco trudniejsze. W przypadku, gdy przyzwyczajamy kota do mycia zębów, warto stosować pozytywne bodźcowanie. Zdrowe zęby sprawiają, że zwierzę czuje się komfortowo i ma dużo energii. Warto jest wiedzieć, na który okres przypada ząbkowanie, wymiana zębów mlecznych na stałe oraz jak dbać o kocie uzębienie. Dbanie o zęby często jest bagatelizowane, ale powinno stać się rutyną, jeżeli zależy nam na zdrowiu pupila.