
Czy koty mają mleczaki?
1 maja 2021Każdemu kotu na początku jego życia wyrastają zęby mleczne. Proces ten następuje oczywiście dużo szybciej niż u człowieka. Koty podobnie jak my mają w ciągu całego swojego życia dwie pary zębów: mleczne i stałe. Pierwsze zęby mleczne u kota pojawiają się mniej więcej w trzecim tygodniu życia zwierzęcia.
Jak przebiega wyrastanie zębów mlecznych u kota?
Pomiędzy trzecim i czwartym tygodniem życia kota, pojawiają się u niego mleczne siekacze i kły. Na piąty i szósty tydzień przypada wyrastanie mlecznych zębów przedtrzonowych. Wszystkie zęby mleczne u kota liczą 26 sztuk. Sześć siekaczy, dwa kły, cztery przedtrzonowce w żuchwie oraz sześć siekaczy, dwa kły i sześć przedtrzonowców w szczęce. Okres wyrastania zębów mlecznych u kota przypada na zmianę w diecie z mleka matki na stałe pokarmy. Tego typu zmiana w diecie powinna przebiegać stopniowo. Dzięki temu układ trawienny ma czas na przystosowanie się do nowego menu.
Kiedy następuje i jak przebiega utrata zębów mlecznych u kota?
Utrata zębów mlecznych u kota i rozpoczęcie wymiany uzębienia na stałe przypada na trzeci miesiąc kociego życia. Cały proces rozpoczyna się od wymiany siekaczy. Początkowo wyżynają się siekacze środkowe, a następnie siekacze drugie i trzecie. W następnej kolejności dochodzi do wymiany zębów przedtrzonowych i trzonowych. Gdy kot ukończy szósty miesiąc życia ma już trzydzieści zębów stałych. Jeżeli człowiek zna kolejność wypadania zębów mlecznych u kota, pomaga mu to w określeniu wieku zwierzęcia. Gdy niewiele wiadomo na temat przeszłości zwierzaka i jego rodziców jest to pomocna wskazówka. Zwykle nie widzimy wypadających zębów mlecznych u kota, gdyż zwierzęta połykają je.
Jakie dolegliwości odczuwają koty w czasie ząbkowania? Przede wszystkim może być to ból. Wskazane jest podawanie kotu pokarmu, który wymusza gryzienie i dzięki temu proces ząbkowania przebiega szybciej. Podobnie jak wyrastanie zębów mlecznych u kota, tak i proces wymiany uzębienia jest dla zwierzęcia bolesny. Ważne jest, aby w czasie wymiany zębów kot cały czas miał zajęcie. Pozwoli mu to na odwrócenie uwagi od dyskomfortu związanego z wymianą uzębienia. Aktywność pupila podczas zabawy z jego właścicielem jest również wskazana ze względu na to, że umacnia się więź łącząca człowieka ze zwierzęciem.
Jak dbać o zęby u kota?
Higiena zębów u kota jest bardzo ważna. Warto jest szczotkować zęby zwierzęcia. Trzeba jednak przy tym pamiętać, aby używać specjalnej pasty do kocich zębów. Dzięki takiemu działaniu usuwa się z powierzchni zębów płytka bakteryjna, która jest jedną z przyczyn chorób przyzębia. Im wcześniej rozpocznie się mycie, tym lepiej. Gdy zęby mleczne są szczotkowane, zwierzę przyzwyczaja się na resztę swojego życia do tej czynności. Regularne stosowanie szczoteczki i pasty do zębów dla kota sprawia, że może zachować on dobry stan swojego uzębienia. Zdrowe zęby pozytywnie wpływają na stan całego organizmu zwierzęcia. A próchnica może przyczyniać się do problemów zdrowotnych m.in. chorób nerek. Dorosłego osobnika również można przyzwyczaić do szczotkowania, ale jest to nieco trudniejsze. W przypadku, gdy przyzwyczajamy kota do mycia zębów, warto stosować pozytywne bodźcowanie. Zdrowe zęby sprawiają, że zwierzę czuje się komfortowo i ma dużo energii. Warto jest wiedzieć, na który okres przypada ząbkowanie, wymiana zębów mlecznych na stałe oraz jak dbać o kocie uzębienie. Dbanie o zęby często jest bagatelizowane, ale powinno stać się rutyną, jeżeli zależy nam na zdrowiu pupila.
Nie miałam pojęcia, że koty mają zęby mleczne. Właśnie spanikowałam, że mój kociak stracił ząbek na zawsze.