jak sadzić lawendę w doniczce

Jak sadzić lawendę w doniczce?

Są takie kwiaty, które można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie lub we wnętrzach. Należy do nich lawenda. Uprawa rośliny w doniczce nie jest trudna. A trzeba przyznać, że lawenda prezentuje się niezwykle uroczo i stanowi subtelną ozdobę pomieszczeń. Chętnie wybierana jest szczególnie przez właścicieli domów urządzonych w stylu rustykalnym.

Sadzenie lawendy w doniczce

Lawendy to naprawdę popularne rośliny ogrodowe. Zmysłowy kolor pięknie pachnących kwiatów robi duże wrażenie na każdym, kto przebywa w najbliższym otoczeniu. Aromat kwiatu ma szereg właściwości, które docenią zarówno mieszkańcy, jak i goście domu, w którym znajdzie się uprawa.

Odpowiadając na pytanie jak sadzić lawendę, niezbędne czynności możemy podzielić na etapy. Na początku warto znaleźć dobrze nasłonecznione, a także przewiewne miejsce na balkonie lub parapecie. Umiejscowienie sadzonki w takim położeniu zapewnia roślinie warunki niezbędne do rozwoju. Gdy zakupimy sadzonkę lawendy, musimy jak najszybciej umieścić ją w ziemi. W tym celu zadbajmy wcześniej o zakup obszernej i głębokiej doniczki. Ze względu na właściwości tworzyw ceramicznych, naczynia z nich wykonane są lepszym rozwiązaniem niż plastikowe.
Ważnym przy sadzeniu lawendy jest, aby w zakupionej przez nas doniczce znajdował się otwór, przez który wypływać może nadmiar wody. Na dnie naczynia znaleźć powinna się warstwa drenażowa wykonana z kawałków ceramiki, tłucznia lub żwiru. Dopiero po umieszczeniu warstwy drenażowej w doniczce znaleźć może się właściwe podłoże. Piaszczysty substrat pozwala stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju rośliny. Bardzo ważne jest, aby po posadzeniu lawendy obficie ją podlać. Jednak kolejne jej podlewanie nie wymaga już dużej ilości wody.

Jak właściwie pielęgnować lawendę?

Pielęgnacja lawendy opiera się w dużej mierze na systematycznym podlewaniu rośliny wodą w umiarkowanych ilościach. Powinniśmy dbać o jej nawodnienie 1 – 2 razy w tygodniu. Z podlewaniem kwiatów dobrze poczekać do momentu, aż ziemia wyraźnie przeschnie. Gdy podlewamy lawendę, ważne jest, aby nie doprowadzać do zastoju wody. Jednocześnie nie wolno doprowadzić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.

Z kolei przycinając roślinę raz w roku, w taki sposób, by uformować i utrzymać jej pokrój, zachowujemy kontrolę nad stopniem zdrewnienia pędów. Jeżeli chodzi o nawóz pod lawendę, dobrze, gdy stosujemy preparaty o powolnym uwalnianiu. Możemy zdecydować się na nawozy takie jak na przykład Osmocote lub Yara Mila Complex. Lawenda źle znosi obecność na przykład obornika ze względu na duże i szybko uwalniane dawki azotu. W okresie zimowym należy przenieść lawendę do miejsca, w którym nie grozi jej przemarzanie korzeni. To bardzo ważne, by przeniesienie nastąpiło w odpowiednim momencie. Pielęgnacja lawendy jest dość prosta, natomiast kluczową jej cechą jest systematyczność podejmowanych działań.

Jakie odmiany lawendy doskonale sprawdzają się w odmianie doniczkowej?

Nisko rosnące odmiany lawendy to kwiaty, które świetnie nadają się do uprawy w doniczkach. Odmiany lawendy takie jak: Peter Pan, Dwarf Blue, Nana Alba, Silver Blue i Munstead wymienić można wśród tych, które na balkonie lub parapecie mogą mieć naprawdę świetne warunki do
wzrostu i rozwoju. Sadzenie lawendy w wymienionych odmianach na balkonie i parapecie jest bardzo popularne.

Peter Pan to odmiana, którą zaliczyć można do „karzełków”. Lawenda tego typu urosnąć może do maksymalnie 25-35 centymetrów. Zmysłowy, ciemny kolor kwiatów i niewielkie rozmiary sprawiają, że roślina świetnie prezentuje się w domowej doniczce. „Dwarf Blue” to z kolei
odmiana, która sięgać może 30 centymetrów. Fioletowoniebieskie kwiaty z pewnością zrobią duże wrażenie na naszych gościach. „Nana Alba” łączy w sobie piękny pokrój i kompaktowe rozmiary, gdyż kwiaty tej odmiany lawendy sięgają 35 centymetrów i mają biały kolor. „Silver Blue” to z kolei srebrzyste liście o mocnej budowie, fioletowo niebieskie kwiaty i rozmiary sięgające 50 centymetrów. Odmiana „Munstead” to z kolei klasyczny typ lawendy, który sięga 40 centymetrów i jest fioletowoniebieskiej barwy.

Wymienione odmiany dobrze sprawdzają się jako rośliny w uprawie balkonowej lub na parapecie ze względu na kompaktowe rozmiary. Opisywane kwiaty, gdy są osłonięte przed wiatrem i deszczem, świetnie znoszą letnie upały. Ważne jednak, aby rośliny nie były ulokowane w warunkach wilgotnej i gorącej parności. Zapach lawendy bez względu na jej odmianę zawsze odstrasza mole. Odstraszające działanie lawendy na komary jest kolejną zaletą posiadania kwiatu w domu. Na tych właściwościach opisywanych roślin z pewnością skorzystają domownicy. Dodatkowo kwiaty te mają właściwości aromaterapeutyczne, co kojąco działa na nerwy i ułatwia zasypianie domowników. Jeżeli wiemy jak prawidłowo sadzić lawendę i dbamy o właściwą pielęgnację rośliny, kwiat prezentuje się pięknie, zachwyca zapachem i odwdzięcza dobroczynnymi właściwościami. Lawendy doniczkowe w uprawie balkonowej lub na parapecie to kwiaty, które naprawdę warto posiadać. Poprawa estetyki w miejscu zamieszkania, ukojone nerwy i niepowtarzalny klimat to tylko niektóre z atutów obecności lawendy. Gdy przyjadą do nas goście, szybko przekonają się, jak przytulnie jest w naszym domu. Pielęgnacja lawendy uprawianej w doniczce może stać się prawdziwą pasją, a gdy roślina wzrasta i rozwija się na naszych oczach, możemy obserwować każdy etap tego procesu.