jak załatać dziurę w drewnianej podłodze

Jak załatać dziurę w drewnianej podłodze?

Podłoga drewniana w dobrym stanie naprawdę potrafi zachwycić. Niestety na skutek upływającego czasu i działania czynników zewnętrznych na drewnianej podłodze pojawiają się czasem drobne ubytki takie jak na przykład dziurki lub rysy. Tego typu uszkodzenia nigdy nie wyglądają dobrze. Gdy przyjdą do nas goście, niestety szybko zauważą tego typu ubytki. My również nie będziemy czuć się komfortowo, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, mających na celu naprawę drewnianej podłogi. W jaki sposób można poradzić sobie z tego typu ubytkami bez poważnego remontu?

Używanie szpachli rozpuszczalnikowych oraz wodnych

W sklepach (na przykład budowlanych) dostępne są różnorodne spoiwa do wypełniania ubytków w drewnianych parkietach. Najczęściej używanymi preparatami tego typu są spoiwa na bazie rozpuszczalników oraz na bazie wody. Istnieją również spoiwa stworzone na bazie alkoholu, ale są zdecydowanie rzadziej używane. Dobrze pamiętać, aby przed załataniem dziury w drewnianej podłodze, odpowiednio przygotować podłoże. Aplikować wypełniacze można za pomocą na przykład szpachli. To jak długo schną wypełniacze, uzależnione jest między innymi od rodzaju użytego spoiwa oraz wielkości szczelin. Zwykle jednak proces schnięcia trwa od około 30 minut do kilku godzin. Istnieje również możliwość samodzielnego wykonania wypełniaczy do dziur w drewnianej podłodze. W takim jednak przypadku należy mieć pewne doświadczenie i wiedzę. Jeżeli sporządzona przez nas mieszanka okaże się zbyt rzadka, może się ona zapaść i konieczne będzie ponowne łatanie.

Używanie kitów i gotowych past do drewna

W celu zamaskowania szczelin w drewnianej podłodze możemy używać również gotowych past oraz kitów akrylowych. Preparaty tego typu dostępne są często w kartuszach nakładanych na pistolety. Tego typu preparaty w kolorach drewnopodobnych doskonale maskują wszelkie rodzaju dziury i rysy w drewnianej podłodze. Kity charakteryzują się naprawdę wysokim poziomem przyczepności, a także elastyczności i doskonale sprawdzają się przy łataniu drewnianej podłogi. Zdecydowaną zaletą stosowania kitów do wypełniania dziur w podłodze jest fakt, że nie kruszą się one i nie pękają. Dzięki takiej charakterystyce wspomnianych preparatów podłoga ma szczelną i solidną ochronę. Kity i gotowe pasty do drewna można nakładać przy użyciu pistoletów prosto na dziury, szczeliny i rysy w drewnianej podłodze.

Używanie preparatów akrylowych

Stosowanie gotowych preparatów akrylowych także może okazać się dobrym rozwiązaniem. Po nałożeniu tego typu preparatu na drewnianą podłogę należy zebrać jego nadmiar wilgotną szmatką.

Używanie zestawów naprawczych do drewnianych podłóg

Zestawy naprawcze do drewnianych podłóg są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą usunąć różnego rodzaju rysy, dziury, oraz inne otarcia i niedoskonałości z podłogowych paneli. Tego typu zestawy składają się zwykle z kilku sztuk różnokolorowego wosku, który dobiera się do koloru podłogi. Co ciekawe tego typu zestaw naprawczy niekoniecznie musi być używany do podłóg. Można również stosować go do naprawy drzwi, mebli i innych drewnianych produktów oraz produktów z materiałów drewnopochodnych. Używając zestawów naprawczych do drewnianych podłóg, można naprawiać nawet głębokie uszkodzenia w postaci na przykład śladów po wkrętach lub wyszczerbienia narożników. Woski, które są dołączane do tego typu zestawów, można swobodnie mieszać, tak aby, jak najlepiej dopasować kolor do barwy drewnianej podłogi. Dołączony do zestawu nożyk do roztapiania rozgrzewa wosk, a po wypełnieniu ubytku, nałożona warstwa zasycha i tworzy ochronną warstwę. W zestawach naprawczych bardzo często znajduje się także czyścik oraz materiał polerski, który pozwala na większą precyzję w trakcie nakładania wosku. Dysponując tego typu zestawem naprawczym, można w łatwy i skuteczny sposób pozbyć się problemu z ubytkami w podłodze.

W jaki sposób przygotować drewnianą podłogę do załatania dziur i rys?

Przed naprawą ubytków dobrze jest odpowiednio przygotować powierzchnię podłogi. W tym celu należy oczyścić drewno z kurzu oraz brudu. Jeżeli na powierzchni drewnianej podłogi znajdują się tłuste, żywiczne plamy, należy przetrzeć te fragmenty benzyną ekstrakcyjną albo rozpuszczalnikiem. Po tego typu działaniu warto zostawić podłogę aż do całkowitego wyschnięcia. Po wyschnięciu drewnianej podłogi można szlifować ją za pomocą papieru ściernego (o gradacji 100-220, uzależnione jest to od rodzaju drewna i stanu powłoki).

Sposobów na naprawę drewnianej podłogi jest sporo. Bez względu na to, czy są to rysy, dziury, czy inne ubytki, przy odpowiednim zastosowaniu właściwych preparatów można skutecznie załatać powierzchnię. Drewniana podłoga odzyskuje wtedy dawny wygląd i funkcjonalność, a my możemy cieszyć się z samodzielnie wykonanej pracy. Warto pamiętać również o zachowaniu środków ostrożności w trakcie korzystania z preparatów mogących działać drażniąco na skórę oraz oczy. Samodzielna naprawa drewnianych podłóg naprawdę nie trwa długo, a przynosi trwałe i estetyczne rezultaty.