jak przechowywać jaja

Jak przechowywać jaja?

Gdzie najlepiej przechowywać jajka?

Jajka zawsze powinny być przechowywane w temperaturze nie wyższej niż 20° Celsjusza. W związku z tym nie należy przechowywać jajek na półkach w kuchni. Najlepszym miejscem do przechowywania ich jest lodówka lub spiżarnia. Jajka (podobnie jak mleko) są bardzo podatne na wahania temperatur. Lodówki zwykle wyposażone są w specjalne miejsca na jajka, które znajdują się na drzwiach. Drzwiczki to najcieplejsze i najbardziej zmienne temperaturowo miejsce w całej lodówce. Jajka (wbrew zamysłowi projektantów) nie powinny być przechowywane w tym miejscu. Najlepszą opcją na przechowywanie jaj jest umieszczenie ich na środkowej półce lodówki. Temperatura w tym miejscu jest stała i dość niska. Warto również zostawić jajka w łubiance lub kartonie – dzięki temu nie wchłoną one zapachów innych produktów znajdujących się w lodówce.



Jak długo można przechowywać jajka?

Długość czasu w jakim możemy przechowywać jajka jest ściśle związana z temperaturą oraz sposobem ich przechowywania. Na przykład: jaja ugotowane na twardo – możemy trzymać w lodówce przez około tydzień. Jajka bez skorupki – w lodówce pozostają świeże przez najwyżej trzy dni. Natomiast jaka zamrożone w odpowiedni sposób – możemy spożyć nawet po roku. Jeśli chodzi o świeże jajka w skorupkach, ich przechowywanie jest wyłącznie zależne od temperatury. Powyżej dwudziestu stopni Celsjusza – świeże jajo wytrzyma najwyżej tydzień. W temperaturze poniżej dwudziestu stopni Celsjusza – jajko ze spokojem jest w stanie przetrwać nawet do trzech tygodni. Najdłużej, bo nawet do około miesiąca – świeżość zachowają jaja trzymane w lodówce (w temperaturze od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza).



Czy można przechowywać jajka w zamrażarce?

Jajka (tak jak większość produktów spożywczych) jak najbardziej można zamrozić. Wystarczy pamiętać o paru prostych zasadach. Przede wszystkim, nie powinno się mrozić jajek w skorupce. Taki zabieg spowoduje, że delikatna osłonka jajka ulegnie pęknięciu, a żółtko przybierze nieprzyjemną, twardą strukturę. Jeśli jednak zdecydujemy się na mrożenie jajek – powinniśmy najpierw je rozbić (pozbawić skorupek), a następnie rozbełtać całe jajka lub oddzielić białka od żółtek (żółtka wówczas należy posypać odrobiną soli, aby nie stały się gumowate). Gdy wszystko jest gotowe – należy umieścić jaja w szczelnych pudełkach i schować do zamrażarki. Tak przygotowane jaja możemy przechowywać nawet do roku.

Ważne!

Nie należy mrozić wcześniej ugotowanych jaj. Staną się one wodniste, niesmaczne i niekoniecznie dobre do spożycia.