Co zrobić, gdy pies ugryzie dziecko?

Co zrobić, gdy pies ugryzie dziecko?

30 kwietnia 2022 Wyłączono przez Redakcja To Kocham

Pogryzienie przez psa na smyczy, a dzikiego – różnice

Zarówno pies bezdomny (dziki), jak i pies, który posiada właściciela, może ugryźć dziecko. Jednak pogryzienie dziecka przez psa bezpańskiego, a pogryzienie przez psa z właścicielem jest zupełnie różne.
Choć pogryzienie samo w sobie jest rzeczą strasnzą, to niestety pogryzienie przez psa bezpańskiego wiąże się z dużo większymi problemami. Przede wszystkim należy pamiętać, że psy wolnożyjące zazwyczaj nie są zaszczepione przeciw wściekliźnie i częściej niż psy domowe są jej nosicielami (w związku z tym po ugryzieniu przez bezpańskiego psa wzrasta ryzyko zarażenia się tą chorobą). Każdy właściciel psa jest zobligowany do szczepienia swojego pupila przeciwko wściekliźnie – co najmniej raz w roku. Kolejną rzeczą, która może wszystko utrudnić jest fakt, iż psy bezdomne nie mają właściciela – w takim wypadku ubieganie się o odszkodowanie jest znacznie utrudnione.Pierwsza pomoc przy pogryzieniu

Przy pogryzieniu dziecka przez psa najważniejsze jest, żeby nie panikować, sprawdzić czy miejsce zdarzenia jest bezpieczne (czy agresywnego zwierzęcia nie ma już w pobliżu) i przystąpić do pomocy. Ranę po ugryzieniu należy najpierw delikatnie przemyć wodą i mydłem. Kolejną, ważną czynnością jest odkażenie rany – najlepiej w przypadku dziecka sprawdzi się Octenisept (nie powoduje nieprzyjemnego szczypania). Na odkażoną i osuszoną ranę najlepiej nałożyć jałową gazę i delikatnie owinąć bandażem. Następnie należy jak najszybciej udać się do lekarza. W międzyczasie, jeśli jest taka możliwość warto dowiedzieć się, czy zwierzę, które pogryzło dziecko nie miało wścieklizny lub czy było na nią szczepione.

Czy po pogryzieniu dziecka przez psa należy udać się do lekarza?

Jeśli Twoje dziecko zostało pogryzione przez psa – niezwłocznie powinieneś/powinnaś udać się do lekarza! Nawet lekkie ugryzienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Jeśli pogryzienie jest lekkie możesz wybrać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Jednak, gdy pies ugryzie dziecko dotkliwie – natychmiast należy zadzwonić na pogotowie ratunkowe lub osobiście pojechać z dzieckiem na SOR. U lekarza lub w szpitalu, Twoje dziecko zostanie ponownie opatrzone, rana zostanie odkażona, dostanie ono także serię zastrzyków (jeśli będzie taka potrzeba), które uchronią Twojego malucha przed tężcem lub wśceklizną. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu dziecku antybiotyku, probiotyku, leków przeciwobrzękowych lub surowicy. Wszystko zależy od okoliczności wypadku, pochodzenia psa i stanu małego pacjenta.Pogryzienie dziecka przez psa – konsekwencje

Ugryzienie przez psa może być dla dziecka jednym z bardziej traumatycznych i stresujących wydarzeń. Jakie są konsekwencje pogryzienia dziecka przez psa?
Przede wszystkim należy być świadomym, że taki incydent może na długo pozostać w pamięci malca. Po tym wydarzeniu mogą pojawić się koszmary nocne, lęk przed zwierzętami lub wręcz rozwinąć się kynofobia (zaburzenie nerwicowe, którego objawem jest silny lęk przed psami).
W kwestii zdrowia – ugryzienie przez psa może doprowadzić do powikłań zdrowotnych. Psy w swoim pysku mają wiele drobnoustrojów niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe odkażenie ugryzionego miejsca. Do najgorszych konsekwencji zdrowotnych należy oczywiście zarażenie się wścieklizną (chorobą obecnie nieuleczalną i śmiertelną) oraz posocznicą (inaczej zwaną sepsą). Obydwie choroby są szczególnie niebezpieczne i bardzo ciężkie.
Ostatnią konsekwencją pogryzienia jest oczywiście pojawienie się brzydkich i trudnych do usunięcia blizn. Blizny po ugryzieniach z reguły są zgrubiałe, czerwone i bardzo widoczne. Niestety, do ich usunięcia potrzebna jest bardzo często interwencja lekarza.Jak można uniknąć pogryzienia dziecka przez psa?

Aby uniknąć sytuacji pogryzienia dziecka przez psa, warto przestrzegać paru prostych zasad.

  • Przede wszystkim – NIGDY nie zostawiaj dziecka samego z psem.
  • Nie zaniedbuj psa po narodzinach dziecka. Często się zdarza, że po pojawieniu się dziecka pies zostaje odstawiony na bok. Należy jednak tego unikać, gdyż czworonóg może poczuć się odepchnięty, porzucony, co sprawi, że poczuje się źle i może zaatakować dziecko.
  • Nie zabraniaj psu zbliżać się do dziecka. To często popełniany błąd. Rodzice z obawy przed tym, że pies może zrobić krzywdę dziecku starają się często nie dopuszczać zwierzaka do malucha. Takie zachowanie może doprowadzić niestety do braku akceptacji czworonoga względem bobasa.
  • Poproś o pomoc behawiorystę. Jeżeli twój pies ma problem z akceptacją dziecka i jest w stosunku do niego agresywny warto zasięgnąć porady specjalisty, który z pewnością pomoże nam rozwiązać ten problem, bez potrzeby pozbywania się pupila z domu.Odszkodowanie przy pogryzieniu przez psa

Pogryzienie przez psa to poważna sprawa i wbrew pozorom zdarza się dosyć często. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w momencie kiedy nasz pies kogoś pogryzie lub zostaniemy pogryzieni przez czyjegoś psa to właściciel zwierzęcia odpowiada prawnie i jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie pokrzywdzonej osobie, niezależnie od tego czy pies był akurat pod jego opieką, czy biegał swobodnie bez żadnej kontroli. Jeżeli właściciel zwierzęcia, które wyrządziło krzywdę, nie będzie chciał współpracować i stawić się do odpowiedzialności, możemy powołać się na artykuł 431 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że:

“Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, zobowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy zabłąkało się lub uciekło (…).”

lub na artykuł 77 kodeksu wykroczeń, który informuje, że:

“Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany”.

Należy pamiętać również, że artykuł ten obejmuje nie tylko krzywdy fizyczne ale również materialne jak i niematerialne. Także jeśli agresywny pies zniszczy nam, na przykład drogocenny zegarek, jeansy, telefon, aparat lub jego atak doprowadzi do tego, że w późniejszym czasie będziemy potrzebować leków, opatrunków, opieki specjalisty, na przykład lekarza lub psychologa to właściciel zwierzęcia jest zobowiązany pokryć wszystkie koszty.

Oczywiście są sytuacje, na przykład w przypadku delikatnego ugryzienia przez psa, kiedy można osiągnąć porozumienie między sobą, bez konieczności wzywania policji lub zgłaszania sprawy do sądu.