jak bawić się z królikiem

Jak bawić się z królikiem?

Choć króliki nie są tak kontaktowymi zwierzakami jak psy czy koty, to nie można odmówić im tego, że kochają się bawić! Króliczki są zwierzątkami pełnymi życia, werwy i energii. To bardzo ciekawskie stworzenia, które lubią poznawać świat, a do szczęścia potrzebują ruchu i umysłowej stymulacji.

Czy i dlaczego warto bawić się z królikiem?

Każdy właściciel królika powinien zadbać o to, aby się z nim bawić. Regularna zabawa z królikiem jest niezwykle ważna. Przede wszystkim zabawa ma świetny wpływ na zdrowie i kondycję twojego pupila. Regularny ruch jest niezwykle ważny dla króliczków – zapobiega on otyłości, stymuluje mózg Twojego zwierzaka i zapobiega problemom behawioralnym. Wspólne zabawy z futrzakiem wzmacniają również więź między nim, a właścicielem. Króliki są zwierzętami niezwykle towarzyskimi, chętnie spędzają czas ze swoimi opiekunami, a samotność sprawia, że bardzo cierpią. Zabawa różnymi przedmiotami zapobiega nudzie i zaspokaja ciekawość zwierzaka. Często zabawa pozwala królikom poczuć się jak w ich naturalnym środowisku. Odpowiednio przygotowana rozrywka zaspokoi naturalne potrzeby twojego uszaka (takie jak kopanie, gryzienie oraz chowanie się). Regularne bawienie się z królikiem pozwoli również na wcześniejsze zauważanie ewentualnych zmian w zachowaniu lub motoryce Twojego pupila.

Jak zacząć zabawę z królikiem? – wskazówki, krok po kroku

  • Poznaj swojego królika – obserwuj jego zachowania, ruchy, osobowość i charakter.
  • Pomyśl o budowie królika – przy zabawie należy pamiętać, że jest to delikatne zwierzę, i że przede wszystkim jego kości są znacznie mniejsze i bardziej kruche od ludzkich.
  • Zapowiedź zabawę – przygotowanie jakiegoś konkretnego określenia na zabawę i powtarzanie go z każdym razem, kiedy przychodzi na nią czas, pozwoli króliczkowi na wcześniejsze przygotowanie się do niej.
  • Baw się na ziemi – to bardzo ważne, żeby warunki do zabawy były bezpieczne, a podłoga idealnie się do tego sprawdzi.
  • Nie przesadzaj z długością zabawy – nawet najbardziej wytrwały królik po pewnym czasie opada z sił. Pamiętaj, że stworzenia te są znacznie mniejsze od ludzi i ich zasoby energii są znacznie ograniczone.

Zabawki, gadżety do zabawy z królikiem

  • Zabawa z piłką – jest to chyba jedna z najprostszych zabaw. Wystarczy turlać piłeczkę w stronę gryzonia i czekać, aż on ją odbije, zacznie przepychać lub odturla. Ważną rolę odgrywa tu piłka, należy zwrócić uwagę na to, aby była odpowiednia. Przede wszystkim piłka nie może być dmuchana (królik z łatwością ją przegryzie), nie powinna również być zbyt duża lub ciężka. W sklepach zoologicznych bez problemu znajdziemy piłki do zabawy z królikami. Niektóre z nich posiadają specjalny otwór, do którego można wrzucić smakołyki, które wypadają podczas zabawy.
  • Zabawa z tunelem – tunele to świetne rozwiązanie dla królików, zwierzęta te z natury są bardzo ciekawskie i lubią wciskać się w małe, wąskie przestrzenie. Tunele dla gryzonia możemy zrobić sami z, na przykład pudełek lub kupić w sklepie zoologicznym. Króliki tak bardzo lubią tego typu przestrzenie, że nawet nie będą potrzebowały smakołyków do zachęcenia ich do zabawy w tunelu.
  • Plac zabaw – jak już wcześniej było wspomniane, króliki to bardzo ciekawskie stworzenia, zbudowany dla gryzonia plac zabaw na pewno sprawi mu wiele frajdy. Do konstrukcji możesz wykorzystać wymienione wcześniej tunele, różnego rodzaju kartony, domki, podesty, poduszki i wiele innych rzeczy. Najlepiej, jeżeli taki labirynt będzie posiadał wiele wejść i wyjść, a na końcu każdego będzie czekała smaczna nagroda w postaci smakołyka. Ttaka zachęta sprawi, że królik z chęcią będzie pokonywał tor przeszkód.
  • Zabawa ze smakołykami (poszukiwacz skarbów) – zabawa ta jest podobna do tej z placem zabaw, jednak w tym przypadku obejdzie się bez “bałaganu”- czyli rozkładania całego toru przeszkód. W poszukiwaczu skarbów chodzi o ukrywanie smakołyków w różnych zakamarkach pokoju i pozwolenie gryzoniowi na samodzielne ich odnalezienie. Taka zabawa pozytywnie wpłynie na rozwój i stymulację umysłu królika, a dodatkowo zapewni super zabawę. Pamiętaj jednak żeby zapewnić bezpieczne warunki do takiej zabawy, to znaczy zabezpieczyć wszystkie kable lub inne potencjalnie niebezpieczne elementy.
  • Zabawa z gryzakami – jak sama nazwa wskazuje króliki – gryzonie mają naturalne skłonności do gryzienia i szarpania. Ta wrodzona cecha idealnie sprawdzi się przy zabawie. W sklepie zoologicznym możemy kupić specjalne gryzaki dla królików. Do tego typu zabawy idealnie sprawdzą się również gałązki (jabłoni, wierzby, gruszy, brzozy) lub zwykła rolka po papierze. Gryzoń będzie zachwycony jeśli będzie mógł gryźć i podrzucać dany przedmiot do woli.