czy w ciąży można chodzić na basen

Czy w ciąży można chodzić na basen?

Basen w ciąży – wskazany czy zakazany? Wiele kobiet spodziewających się dziecka zastanawia się czy może bez żadnych obaw korzystać z kąpielisk, czy lepiej od tego pomysłu odejść. Jak się okazuje ten rodzaj aktywności jest bardzo wskazany i tylko w niektórych przypadkach trzeba z niego zrezygnować. Trzeba też obalić bardzo silnie zakorzeniony mit – chlor w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia.

Pływanie w basenie – dlaczego warto rozważyć pójście na basen?

Zdaniem lekarzy większość pań spodziewających się dziecka odniesie wiele korzyści z pływania w basenie. Wpływa to bowiem korzystnie na obrzęki kończyn i leczenie żylaków. Poza tym oddziałuje na utrzymanie kondycji w ciąży, co jest ważne dla rozwoju dziecka, ale i w perspektywie samego porodu. Poprawia stan mięśni brzucha i miednicy. Pływanie pomaga utrzymać prawidłową wagę, co z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu chorób, w tym cukrzycy. Pływanie bywa zalecane po trzecim trymestrze kobietom, których dzieci przyjęły w brzuchu pozycję miednicową. Zdaniem lekarzy ginekologów kąpiele mogą sprawić, że dziecko ustawi się prawidłowo. Na basen warto się wybrać również z tak prozaicznego powodu jak ból pleców w ciąży, problemy ze snem czy nawet mdłości. Basen w ciąży pozwala się zregenerować, wyciszyć, a nawet uśmierzy ból.

Pływanie nie zawsze dla wszystkich ciężarnych

Pływanie w basenie daje wiele korzyści dla zdrowia i działa niezwykle odprężająco. Jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy w ciąży można chodzić na basen? Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga takiego podejścia. Lekarz prowadzący ciąże może pozwolić lub wręcz zabronić chodzenia na basen. To dlatego, że są sytuacje, kiedy nie należy korzystać z basenu będąc w błogosławionym stanie. Lekarze zabraniają takiej formy aktywności, jeśli ciąża jest zagrożona i istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Ich stanowisko jest podobne, gdy dochodzi do wycieku płynu owodniowego lub krwawień z dróg rodnych. Basen w ciąży na pewno nie jest wskazany, gdy kobieta ma infekcję pochwy lub problemy z nerkami czy pęcherzem.

Co z tymi infekcjami?

Teoretycznie korzystanie z basenu nie powinno drastycznie wpłynąć na pojawienie się infekcji kobiecych wśród ciężarnych. Jednak należy pamiętać, że część pań po prostu ma tendencję do częstych infekcji. I to one powinny się zastanowić czy nie lepiej zrezygnować z harców w basenie na rzecz innej aktywności. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów, kupmy probiotyk dopochwowy. Wystarczy go używać kilka razy w tygodniu, by zagwarantować sobie stosowną ochronę. Wybór tego typu specyfików jest bardzo duży i są one dostępne w każdej aptece i to od ręki. Można też poprosić o poradę lekarza, który podpowie, który produkt warto kupić.

Jak przekonują lekarze, baseny są lepszą opcją niż na przykład jeziora, rzeki czy inne otwarte zbiornik wodne. W ich przypadku trudno o kontrole stanu czystości. Warto wziąć to pod uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Woda na basenie ma nie tylko optymalną temperaturę, ale jest też przebadana pod względem bakteriologicznym. Jest filtrowana, a do utrzymania jej w czystości służy m.in. ozonowanie, które uznawane jest za bezpieczniejsze niż chlorowanie. Na pewno jest delikatniejsze dla naszej skóry. Warto tutaj jednak jeszcze raz podkreślić, że chlor w ciąży jest jak najbardziej bezpieczny i w żaden sposób nie zagraża kobiecie spodziewającej się dziecka. Jak pokazują badania, korzystanie z publicznych basenów przez kobiety w ciąży nie ma związku z wadami wrodzonymi występującymi u ich dzieci.

A co z jacuzzi w ciąży i basenami termalnymi?

W tych konkretnych przypadkach lekarze bywają przezorni i nie zalecają korzystania z jacuzzi i basenów termalnych. Wszystko przez zbyt wysoką temperaturę wody, która często wynosi tutaj ponad 35-38 stopni Celsjusza. Zdaniem lekarzy, kobieta w ciąży może przebywać w niej tylko chwilkę. Dlaczego? Otóż zbyt wysoka temperatura wody sprzyja rozwojowi bakterii, ale również może źle oddziaływać na ukrwienie łożyska. To może stanowić realne zagrożenie dla przebiegu ciąży. Z jacuzzi najlepiej całkowicie zrezygnować. Jeśli już naprawdę nie możemy się powstrzymać, niech pobyt w nim trwa zaledwie chwilkę. Z pewnością niewskazana jest sauna w ciąży. Ryzyko przegrzania organizmu jest bardzo duże, a to może rzutować na powstanie wad wrodzonych m.in. obejmujących rozszczep kręgosłupa dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, wysoka temperatura zmniejsza ciśnienie krwi, co z kolei ogranicza przepływ krwi pomiędzy matką a dzieckiem. To jest bardzo niebezpieczna sytuacja.

Czy w ciąży można chodzić na basen? Zapytaj swojego lekarza

Oczywiście, basen w ciąży to dobry pomysł. Jednak – co trzeba podkreślić – powinien być najpierw skonsultowany z ginekologiem prowadzącym daną ciążę. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas można korzystać do woli, dbając o swoje ciało, które szykuje się do porodu. Poza tym, zwłaszcza te panie, które znacznie przytyły w ciąży, na basenie poczują ulgę. Będąc w wodzie odczuwalna masa ciała jest dużo niższa od tej rzeczywistej. Dzięki temu zarówno kręgosłup, jak i stawy mogą poczuć ulgę i nieco się zregenerować. W takich warunkach przyszła mama może się zrelaksować. Spokój i wyciszenie z pewnością się przydają przed tak ważnym wydarzeniem jakim są bez wątpienia narodziny wyczekiwanego dziecka. Co ciekawe, na niektórych kąpieliskach wodnych regularnie odbywają się zajęcia dla ciężarnych. Pod okiem fachowych instruktorów można wykonywać ćwiczenia bezpieczne w ciąży, czerpiąc z tego ogromną radość.