co zrobić, żeby dziecko przestało bać się wody

Co zrobić, żeby dziecko przestało bać się wody?

Zabawa w basenie, nad jeziorem czy nad morzem to zazwyczaj bardzo radosne przeżycie, które przyjemnie się wspomina. Taka rozrywka ma wiele zalet. Zapewnia sporą dawkę aktywności, relaksuje, rozwija fizycznie i poznawczo. Jednak małe dziecko, nawet takie, które kocha kąpiel w domu, może nagle poczuć przytłaczający strach na widok większej wody. Co zrobić, żeby maluch przestał bać się wody i mógł w pełni korzystać z mokrych zabaw?

Skąd bierze się strach przed wodą u dzieci?

Zdarza się, że woda wywołuje lęk u małych dzieci bez wyraźnego powodu. Nawet u tych, które wcześniej kochały moczyć się w basenie lub bardzo lubią bawić się w domowej wannie. Może wynikać to z faktu, że dziecko zaczyna więcej rozumieć i zdaje sobie sprawę z tego, że woda bywa niebezpieczna. Natomiast nie jest w stanie jeszcze ocenić na ile to zagrożenie jest realne, w jakich warunkach dokładnie może wystąpić. Nie potrafi też przyjąć racjonalnych argumentów opiekunów np. że będą tuż obok, woda nie jest tak głęboka itp.

  • Lęk przed wodą może być wyjątkowo silny i trudny do zwalczenia, kiedy dziecko spotkało wcześniej nieprzyjemne doświadczenie związane z wodą.
  • Jeżeli maluch stracił równowagę w wodzie (nawet w zwykłej domowej wannie), został mocno ochlapany lub zanurzył się bez kontroli, mogło być to dla niego traumatycznym przeżyciem. 
  • Dziecko mogło też przeżyć coś, co nie zostało co prawda ocenione jako zagrażające, ale za to za nieprzyjemne np. wpłynięcie wody do nosa, szczypanie oczu od chloru.

Problem z wodą i jej otoczenie mogą mieć też szczególnie dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Dla nich trudny może być kontakt z wodą, piaskiem lub też krzyki innych bawiących się dzieci. Nowe doznania dotykowe, nadmiar dźwięków mogą prowadzić do przeciążenia sensorycznego.

W powyższych przypadkach, uporanie się z lękiem przed wodą może być trudniejsze. Jednak na pewno warto próbować, żeby dziecko przestało bać się wody.

Jak pomóc dziecku, żeby przestało bać się wody?

Jako rodzic dziecka, które czuje strach przed wodą, z pewnością zastanawiasz się w jaki sposób mu pomóc, żeby mogło korzystać z uroków wodnej zabawy. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, spróbuj skorzystać z poniższych pomysłów. Pamiętaj, że w każdym przypadku kluczowe będzie zachowanie spokoju. Dzieci łatwo wyczują Twój niepokój lub zdenerwowanie, co może blokować postęp w radzeniu sobie ze strachem przed wodą.

Stopniowa ekspozycja

Są dzieci, które do przełamania lęku, potrzebują czasu. Zachęcaj dziecko, aby stopniowo poznawało wodę. Może na przykład na początku bawić się na plaży. Możesz donosić dziecku wodę w wiaderku. Możecie stopniowo moczyć poszczególne części ciała. Jednego dnia mogą to być palce u nóg i dłonie. Za jakiś czas możecie spróbować wejść do wody po kolana. Jeżeli dziecko nie chce wyraźnie zrobić kolejnego kroku, nie naciskaj. Bierz udział w jego próbach poznawania wody.

Kolega/koleżanka w podobnym wieku

Masz w swoim otoczeniu dziecko w podobnym wieku, które kocha wodę? Zaproponuj wspólny wypad. Badania naukowe potwierdzają, że obserwacja dzieci w podobnym wieku, to bardzo skuteczne narzędzie w przełamaniu lęku. Niech Twój maluch obserwuje radosną zabawę kolegi lub koleżanki. Być może zdecyduje się na dołączenie do niego szybciej niż myślisz. 

Atrakcyjne gadżety

Dmuchane rękawki pływackie, kamizelka ratunkowa czy kolorowe makarony to sprzęt, który może wzmocnić poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Sprawdź, czy taki ekwipunek pomaga Twojemu maluchowi poczuć się pewniej w pobliżu wody i w wodzie. Pamiętaj jednak, że te gadżety nie chronią w pełni. Twoja obecność i kontrola bezpieczeństwa jest niezbędna, żeby dziecko bawiło się bezpiecznie.

Empatyczna rozmowa

Porozmawiaj z dzieckiem na temat jego strachu przed wodą. Spróbuj dopytać i zrozumieć, co dokładnie czuje, jakie ma skojarzenia z wodą, czy może widziały jakąś niebezpieczną scenę z udziałem wody np. w filmie lub obawiają potwora z głębin. Wypowiadanie na głos swoich lęków przy udziale empatycznego rodzica może pomóc przezwyciężyć strach.

Lekcje pływania

Czasami osoba z zewnątrz, szczególnie zajmująca się na co dzień nauką pływania, może odnieść większy sukces w przełamywaniu strachu przed wodą u dziecka. Czasami wystarczy, że nie jest to osoba będąca rodzicem. A często pomaga zebrane latami doświadczenie, jakie podejście i triki mogą zadziałać na przestraszone wodą dziecko.

Konsultacja z psychologiem

Jeżeli spróbowałeś już wszystkich sposobów opisanych w artykule i innych znanych Ci metod, a lęk dziecka przed wodą wciąż jest bardzo silny, spróbuj zasięgnąć opinii psychologa. Będzie on w stanie przestawić pomysły co zrobić, żeby dziecko przestało bać się wody, po analizie Waszej indywidualnej sytuacji. Specjalista zdecyduje czy wystarczy konsultacja z Tobą czy również z dzieckiem.