czy w ciąży można mieć okres

Czy w ciąży można mieć okres?

Okres ciąży jest dla wielu kobiet doświadczeniem niesamowitym, zostającym na długo w pamięci. Pierwsza ciąża rodzi wiele pytań oraz wiele momentów zawahania. Świeżo upieczone mamy pragną, aby wszystko szło jak najlepiej. Zbędne stresy także są czymś czego ciężarne chcą i powinny unikać. W kontekście ciąży istnieje wiele mitów, które wprowadzają w błąd młode mamy i ich partnerów. Na wielu forach i w wielu poradnikach z łatwością znajdziemy listy typowych objawów pojawiających się na początku ciąży. Wiele nietypowych zachowań naszego ciała tłumaczymy często wczesnym stadium ciąży, tym że jest to ciąża zagrożona lub nieraz ignorujemy niektóre objawy. W rzeczywistości nie wszystkie odczuwane dolegliwości można zrzucić na fakt, iż jesteśmy w ciąży.

czy w ciąży można mieć okres

Co powinno nas zaniepokoić?

Ciąża jest wyjątkowym stanem, w którym wiele niecodziennych rzeczy takich jak tkliwość piersi, mdłości czy zwiększona potrzeba oddawania moczu jest zupełnie normalne. Jednak istnieją pewne objawy, które powinny zaniepokoić przyszłą mamę. Jednym z niepożądanych symptomów jest ból brzucha w ciąży. Tego typu bóle na początku ciąży mogą sygnalizować ciążę pozamaciczną (czyli nieprawidłowo zagnieżdżone jaja płodowego). W pierwszym trymestrze bóle brzucha mogą być wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ zlokalizowne w dolnej partii jamy brzusznej w połączeniu z krwawieniem z dróg rodnych mogą być zwiastunem poronienia. W drugiej połowie ciąży ból, który zlokalizowany jest w górnej partii brzucha w towarzystwie wymiotów, nudności i podniesionego ciśnienia może świadczyć o rozwijającej się chorobie wątroby. Kolejnym objawem, który powinien nas zaalarmować jest osłabienie ruchów płodu. Płód zaczyna się ruszać między 18, a 20 tygodniem ciąży. Kobieta bez problemu jest w stanie poczuć to czy maluch się rusza lub czy jego ruchy są wystarczająco silne. Jeśli jednak nadejdą ją jakieś wątpliwości, wówczas warto by zrobiła ona badanie USG. Mała ruchliwość dziecka może świadczyć o niedotlenieniu, a to może powodować zagrożenie życia. Wyjątkowo niepokojącym objawem jest krwawienie z dróg rodnych często mylony z okresem.



Okres w ciąży

Z zasady zajście w ciąże jest pewnym przerywnikiem, znakiem mówiącym naszemu comiesięcznemu cyklowi stop. Sam w sobie jest pierwszym i najbardziej jasnym znakiem informującym nas o tym, że możemy być w ciąży. Jednak zdarza się, że w ciąży pojawia się krwawienie lub lekkie plamienie. Tutaj pojawia się pytanie: Czy w ciąży można mieć okres?

Kiedy krwawienie podczas ciąży nie musi nas martwić?

Na początku ciąży zarodek implantuje się w ścianie macicy. W niektórych przypadkach podczas tego procesu może dochodzić do uszkodzeń naczynek krwionośnych. Zjawisko to nazywane jest krwawieniem implantacyjnym. Bardzo często jest ono mylone z okresem w ciąży. Warto jednak zauważyć, że krew występująca podczas tej sytuacji jest dużo jaśniejsza niż krew okresowa. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie powinno ono wzbudzać naszego niepokoju.



Powody do niepokoju, czyli krwawienie w ciąży

Z naukowego punktu widzenia nie istnieje coś takiego jak okres w ciąży. Objaw potocznie nim nazywany jest właśnie wyżej wspomnianą implantacją. Wszystkie inne plamienia oraz krwawienia nie są czymś, co powinno występować i z całą pewnością nie mają one nic wspólnego z normalnym okresem. Dlatego na pytanie „Czy w ciąży można mieć okres?” z całą pewnością odpowiedzieć można, że nie. „Okres w ciąży” może do złudzenia przypominać zwykłą, znaną nam miesiączkę. Jednak nie jest to stan pożądany dla kobiet ciężarnych. Okres w ciąży może być objawem wielu chorób lub poronienia. Najczęściej objawia się plamieniem lub gęstym i intensywnym plamieniem. Może mu towarzyszyć silny ból podbrzuszny, który promieniuje do dolnych partii kręgosłupa. Zazwyczaj zjawisku temu towarzyszy gorączka, bóle i zawroty głowy oraz silne wymioty. Może to świadczyć o tym, że krwawienie ma swoje źródło w niezdiagnozowanej chorobie. Wówczas niezwłocznie należy udać się do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Jak już wcześniej wspomniano krwawienie może być także oznaką poronienia. Jednak w tym przypadku krew towarzysząca poronieniu nie przypomina krwi okresowej. Podczas poronienia krew ma kolor bardzo ciemny, niemalże brązowy, towarzyszy temu bardzo ostry i świdrujący ból brzucha. Często przez poronienia tego typu kobieta nigdy nie dowiaduje się, że była w ciąży. Dochodzi do nich najczęściej do 8 tygodnia trwania ciąży. Wtedy objawy poronienia są mylone z okresem.

Innymi przyczynami pojawiania się okresu w ciąży mogą być choroby związane z ciążą i jej przebiegiem. Przykładem takiej choroby może być między innymi Zaśniad groniasty, który jest choroba trofoblastyczną. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. Objawia się krwawieniem z dróg rodnych (w czwartym lub piątym miesiącu), macica jest większa niż powinna być w danym okresie ciąży oraz występują bardzo intensywne wymioty. Zdiagnozować ją można za pomocą USG lub badaniami krwi.



Okres w ciąży może pojawić się także przy chorobie szyjki macicy. Po zapaleniu szyjki macicy pojawia się nadżerka. Jest ona niewielkim ubytkiem w tkance nabłonkowej, a w ciąży zazwyczaj nie stanowi zagrożenia. Jednak w związku z jej obecnością możliwe jest pojawianie się niewielkich krwawień. Jest to zmiana chorobowa, którą należy obserwować w celu zapobiegnięcia postępowaniu choroby lub jej skutków.

Krwawienie podczas ciąży nie jest oznaką tylko i wyłącznie problemów ze stanem zdrowia lub przebiegiem ciąży. Może ono być związane także z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. A dokładniej ze spadkiem poziomu progesteronu w organizmie ciężarnej. Niedobory tego hormonu w pierwszych etapach ciąży mogą powodować lekkie krwawienie. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się ze swoim ginekologiem, ponieważ w pierwszym trymestrze ciąży (zanim wykształci się łożysko) progesteron odpowiada za utrzymanie ciąży i zapobiega poronieniu. Często powtarzające się poronienia wymagają specjalnej opieki lekarskiej oraz odpowiedniego leczenia. Ich źródłem mogą być różnorakie problemy lub choroby, które uniemożliwiają bezpieczne donoszenie ciąży.

Co robić jeśli jednak dojdzie do krwawienia podczas ciąży

W przypadku wystąpienia okresu w ciąży niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza specjalisty (najlepiej ginekologa-położnika), który przeprowadzi potrzebne badania i ustali przyczynę krwawienia. Nie należy zwlekać, bagatelizować problemu, bądź też samemu stawiać diagnozy. Może to zagrozić zdrowiu i życiu kobiety oraz dziecka. Niestety nie ma jednej recepty ani przepisu na to aby bezpiecznie, a także bezproblemowo donosić ciążę i nie poronić. Taka sytuacja może spotkać każdą kobietę. Jednak swoim trybem życia, reagowaniem w sytuacjach niepokojących i odpowiednią dietą można zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów.