
Jak długo można przechowywać mleko matki?
6 października 2021W dzisiejszych czasach większość kobiet jest aktywna zawodowo. Niekiety dotyczy to również świeżo upieczonych mam. Pracująca mama nie jest w stanie być przy swoim dziecku cały czas. Wiele firm nie zgadza się na przyprowadzanie dzieci do pracy, a nawet jeżeli jest to możliwe lub istnieje możliwość pracy zdalnej, zajmowanie się maluchem podczas wykonywania czynności zawodowych jest niewygodne. Sytuacja ta jest szczególnie dotkliwa dla mam karmiących piersią. Małe dzieci potrzebują częstego karmienia. Wiele matek nie chce korzystać z zamienników takich jak mleko modyfikowane, tym bardziej kiedy mają one swój własny pokarm. Wiadomo, że mleko matki ma najwięcej właściwości odżywczych dla dziecka, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Najlepszym wyjściem dla zapracowanych mam jest odciąganie pokarmu i zostawianie go dla dziecka w domu.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Na to, że mleko matki jest zdatne do spożycia składa się wiele czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny. Zawsze przed przystąpieniem do odciągania pokarmu należy umyć ręce, piersi oraz brodawki. Najlepiej użyć w tym celu mydła naturalnego, bezzapachowego i delikatnego. Równie ważne jest to, aby zawsze dbać o czystość laktatora, powinno się go myć oraz wyparzać przed każdym użyciem. Szczególnie ważne jest dbanie o czystość części, które dotykają piersi oraz mleka kobiety. W kwestii higieny ważne jest także to, gdzie odciąga się mleko. Nie powinno się tego robić w toaletach lub miejscach mocno zanieczyszczonych. Butelki używane do przechowywania mleka matki powinny być wysterylizowane, po to aby mleko nie straciło swoich właściwości i składników (np. prebiotyków, białka, kwasów Omega-3 i 6 oraz laktozy).
W jaki sposób przechowywać mleko kobiece?
Tak jak wcześniej wspomniano, przechowywanie mleka jest bardzo ważne ze względu na jego właściwości. Kluczowe jest to aby przechowywać mleko matki w taki sposób aby ich nie straciło. Są one bardzo istotne dla rozwoju malucha i jego prawidłowego funkcjonowania. Pokarm można przechowywać na 3 różne sposoby. Każdy z nich charakteryzuje się innym czasem przechowywania oraz inną temperaturą. Pierwszym sposobem jest przechowywanie mleka matki w temperaturze pokojowej. Czas przetrzymywania takiego mleka nie może przekroczyć 4 godzin i musi przebywać w temperaturze w zakresie od 19 do 25 stopni Celsjusza. Drugim sposobem jest przechowywanie mleka matki w lodówce, tam pokarm pozostanie świeży nawet do 96 godzin. Temperatura w lodówce powinna wynosić 4 stopnie Celsjusza. Nie należy pokarmu zostawiać na drzwiach lodówki, lub blisko nich, ponieważ jest wtedy narażone na częste zmiany temperatury związane z częstym otwieraniem lodówki. Mleko matki w lodówce na długo pozostaje świeże i nie wymaga ono długiego rozmrażania. Warto pamiętać o tym, że nie można przechowywać w lodówce mleka, które było wcześniej podgrzane lub podane dziecku. Natomiast pokarm, który był rozmrożony w temperaturze pokojowej można pozostawić w lodówce na maksymalnie 4 godziny. Ostatnim i najbardziej długoterminowym sposobem jest trzymanie mleka matki w zamrażalniku. Optymalna temperatura w zamrażarce powinna wynosić -18/-20 stopni Celsjusza. Świeże odciągnięte mleko może być tam przechowywane od 3, aż nawet do 6 miesięcy.
Podgrzewanie mleka matki – jak to robić?
Kiedy już wiemy jak bezpieczne przechowywać mleko kobiece to zapewne pojawi się w głowie pytanie jak je podgrzać. Jasnym jest, że mleka zimnego, prosto z lodówki nie wolno podawać małym dzieciom. Jeśli nie mamy możliwości podania mleka od razu po odciągnięciu, to kolejnym najlepszym wyjściem jest podanie maluchowi mleka o temperaturze pokojowej. Kiedy jesteśmy skazani na mleko z lodówki lub zamrażalnika to pamiętajmy, że optymalnym sposobem na podgrzanie pokarmu jest ogrzanie lub rozmrożenie go w kąpieli wodnej. Maksymalna temperatura wody, w której ma być podgrzane mleko to 37 stopni Celsjusza. Aby zapobiec rozwarstwianiu się mleka można delikatnie obracać pojemnik podczas ogrzewania.