
Czy w ciąży można pić piwo bezalkoholowe?
25 kwietnia 2022Kobiety w ciąży nie mogą pić alkoholu. Jego spożywanie może prowadzić do uszkodzeń płodu, wad wrodzonych lub innych poważnych zaburzeń. Jednak na imprezach czy spotkaniach nawet ciężarna może mieć ochotę wypić coś, czego nie pije na co dzień. Niektóre z przyszłych mam wpadają na pomysł wypicia piwa bezalkoholowego. Pojawiają się w związku z tym duże wątpliwości. Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? Czy jest to bezpieczne dla dziecka? Czy piwo bezalkoholowe mimo wszytko ma w sobie jakiś alkohol? Poniższy artykuł odpowiada na te pytania.
Czym jest piwo bezalkoholowe?
Czy w piwie bezalkoholowym nie ma żadnego alkoholu? Czy jego picie może mieć jakieś wady? Piwo bezalkoholowe produkuje się w taki sam sposób jak jego alkoholowy odpowiednik. Jedyną różnicą w procesie jego wytwarzania jest to, że podczas produkcji piwa bez procentów – przerywa się fermentację. Robi się to po to, aby zapobiec pojawieniu się w nim alkoholu. Zarówno piwo bezalkoholowe jak i alkoholowe składają się ze słodu, chmielu, drożdży i oczywiście wody. Choć piwo bezalkoholowe z założenia nie zawiera żadnego alkoholu. W Polsce piwa określone mianem bezalkoholowych mogą zawierać do 0,5% alkoholu. Jest to jednak śladowa ilość i zwykle nie ma ona wpływu na osoby spożywające tego typu piwo. Jeśli nie chcesz mieć nawet śladowych ilości alkoholu w swoim piwie – wybieraj te oznaczone symbolem 0,0%. Tak oznaczone piwa nazywane są “prawdziwymi piwami bezalkoholowymi” przez Food and Drug Administration.
Piwa bezalkoholowe są źródłem wielu cennych składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Co więcej, piwo bezalkoholowe jest świetnym izotonikiem, wspomaga produkcję moczu i procesy trawienne. Polecane jest również dla kobiet karmiących piersią, ponieważ wspomaga ono procesy produkcji mleka. Jeśli chodzi o przyszłe mamy – spożywanie piwa bezalkoholowego w ciąży wciąż jest kwestią sporną.
Piwo bezalkoholowe, a niskoalkoholowe – różnice
- Piwo niskoalkoholowe – w piwach niskoalkoholowych dopuszcza się nie więcej niż 1,2% objętości alkoholu. Jest to znikoma ilość, ale w przypadku ciąży lepiej zrezygnować z napoju tego typu.
- Piwo bezalkoholowe – jest to napój o zawartości alkoholu do maksymalnie 0,5% objętościowo, którego bazą jest piwo. Jednak w procesie produkcji zostaje całkowicie pozbawiony alkoholu – zachowuje się tylko smak i aromat prawdziwego piwa.
Czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne w ciąży?
Tak naprawdę ciężko stwierdzić czy piwo bezalkoholowe jest bezpieczne dla ciąży czy nie. Jest to spowodowane brakiem jakichkolwiek badań, które potwierdzałyby lub obalały tą hipotezę. Teoretycznie producenci zapewniają, że w piwach bezalkoholowych nie ma żadnej zawartości alkoholu. Niestety, z badań przeprowadzonych przez Motherisk 29 procent badanych napojów zawierało wyższy poziom etanolu, niż ten podany na etykiecie. Na przykład, niektóre piwa bezalkoholowe o stężeniu alkoholu 0,0 procent (według producenta), w rzeczywistości osiągały nawet 1,8 procent.
Oczywiście są to jedne z wielu przeprowadzonych badań, ale należy mieć to na uwadze w przypadku, jeśli jest się kobietą w ciąży. Nawet wielu lekarzy zaleca, żeby w czasie ciąży zachować całkowitą abstynencję, włączając w to piwa bezalkoholowe.
Alternatywy piwa bezalkoholowego
Jeżeli mimo wszystko obawiamy się, że piwo bezalkoholowe nie jest w stu procentach bezpieczne dla ciąży lub może mieć na nią jakiś negatywny wpływ, a jednocześnie mamy ochotę na orzeźwiające i zimne bąbelki, istnieje parę bezpiecznych alternatyw.
- Woda gazowana – to najbezpieczniejszy i najbardziej neutralny napój po jaki można sięgnąć. Schłodzona, ciepła, niegazowana czy gazowana zawsze będzie idealnym sposobem na nawodnienie. Dodatkowo u wielu kobiet woda gazowana pomaga pozbyć się mdłości.
- Kombucza – jest to przyjemnie musujący napój wykonany z herbaty poddanej procesowi fermentacji za pomocą grzybka herbacianego (grzybka japońskiego). Może słowo fermentacja zniechęci niektórych do picia tego napoju, jednak jest on w pełni bezpieczny, zdrowy i pyszny.
- Cola – słodzona nie jest zalecana dla nikogo, ale jej bliska znajoma cola zero sprawdzi się jako napój do sączenia na spotkanie towarzyskie lub imprezę rodzinną.