Czy papugi mogą jeść chleb?

Czy papugi mogą jeść chleb?

20 kwietnia 2022 Wyłączono przez Redakcja To Kocham

Tak samo jak w przypadku każdego innego zwierzaka dieta papugi powinna być jak najbardziej urozmaicona i bogata w wszelkiego rodzaju składniki odżywcze oraz witaminy. Niewiele ludzi wie, że w jadłospis papug wpisują się zarówno pokarmy roślinne, jak i te pochodzenia zwierzęcego. Jakie są podstawowe składniki papuziej diety?

  • Owies – może być oczyszczony lub nierafinowany. Pamiętaj jednak, że owies w łupinkach zapewni dodatkowo zabawę i przyjemność papudze, która będzie musiała sama go oczyścić.
  • Proso – stanowi podstawę w karmach dla papug.
  • Ziarna słonecznika – są bardzo zdrowe dla papug i również pozwalają na świetną zabawę w postaci wydobywania nasionka z łupinki. Należy pamiętać, że ziarna nie mogą być solone ani smażone. Nie powinno się ich nadużywać w diecie ptaków, ponieważ zawierają dużo tłuszczów.
  • Ziarno porośnięte – ze względu na dużą zawartość składników odżywczych zaleca się podawanie go szczególnie zimą.
  • Świeże warzywa, owoce i zioła – jabłka, gruszki, truskawka, śliwki, marchewka, liście sałaty, buraki, dynia, śliwki, szczaw, koperek, pietruszka, młoda pokrzywa.Czy papugi mogą jeść chleb?

I tak i nie. Wielu hodowców i właścicieli papug opowiada się przeciwko karmieniu papug chlebem. Pieczywo nie posiada żadnych wartości odżywczych, zjedzenie go przez papugę nie dostarczy jej żadnych minerałów czy witamin. Oczywiście nakarmienie ptaka kawałkiem kromki nie sprawi, że nasz pupil nagle się pochoruje. Karmienie papugi od czasu do czasu dobrej jakości chlebem jej nie zabije, lecz trzeba mieć na uwadze fakt, iż nie jest to całkowicie bezpieczne. Zanim zdecydujesz się podać swojemu ptakowi chleb – powinieneś/powinnaś mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Pieczywa zdecydowanie nie powinny jeść papugi cierpiące na różnego rodzaju schorzenia (takie jak choroba nerek, problemy z układem trawiennym lub alergie pokarmowe). Chleb jest produktem zawierającym sól, cukier i sód. Sól i cukier są szczególnie złe dla zdrowia Twojej papugi – pieczywo, w którym ich zawartość jest wysoka pod żadnym pozorem nie powinno być podawane papugom. Papugi cierpiące na choroby nerek, nie powinny spożywać produktów bogatych w sód – oznacza to więc, że chleb powinien być całkowicie wykluczony z ich diety. Pieczywo w diecie zdrowych papug można traktować jako okazyjny “smakołyk”. Choć nie zawiera on żadnych właściwości odżywczych – wiele papug go lubi i z chęcią zjada.Co za dużo, to niezdrowo.

Jak wcześniej wspomniano zbyt częste karmienie chlebem papug jest niezdrowe dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Chleb jest źródłem węglowodanów oraz produktem stosunkowo mocno przetworzonym. Z tego względu zbyt duża jego ilość w diecie papug może prowadzić do wielu niepożądanych efektów – takich jak otyłość (ze względu na zawarte w nim duże ilości węglowodanów) lub zapchania (papugi przejadają się wówczas chlebem i nie mają miejsca w żołądku na inne produkty spożywcze, bardziej dla nich odżywcze).Typy chlebów – które są dozwolone, a które nie?

  • Biały chleb pszenny – jest to typ pieczywa, który możemy podawać papugom w niewielkich ilościach. Chleby posiadają różnego rodzaju przyprawy, sól, cukier i drożdże, które są dodawane przy produkcji pieczywa. Te produkty dostarczane papugą w nadmiarze mogą negatywnie wpłynąć na stan i sprawność delikatnego układu pokarmowego ptaszków, który nie jest przystosowany do tego typu pokarmu. Jeżeli bardzo chcemy wprowadzić niewielką ilość białego pieczywa do diety papugi, należy pamiętać, że wcześniej trzeba taki chleb porządnie wysuszyć.
  • Czarny / żytni – tego typu pieczywa pod żadnym pozorem nie należy dawać papugom. Żytnie chleby charakteryzują się bardzo lepkim wnętrzem. Jeżeli podamy papudze taki chleb, może to doprowadzić do zakrztuszenia, ponieważ odcinek, w którym gromadzi się pokarm przed wejściem do przewodu pokarmowego (wole pierzaste) jest bardzo mały i wąski. Jeżeli ptaszek zje coś zbyt dużego lub lepkiego może dojść do do zatkania przewodu pokarmowego i śmierci ptaka.
  • Chlebek świętojański – co prawda nie jest to typ pieczywa, a raczej nasiona drzewa (Karob), jednak ze względu na jego nazwę, nadaje się do naszych typów. Chlebek świętojański idealnie nadaje się jako przekąska lub dodatek do karmy dla papug. Jest on smaczny i bogaty w różnego rodzaju substancje odżywcze. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się chelbkiem świętojańskim zastępować karmy i dawać ptakowi w nadmiernych ilościach, ponieważ zawiera niewielkie ilości garbników, które w nadmiarze mogą zaszkodzić papudze.