jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Pojawienie się rodzeństwa jest prawdziwym przewrotem w życiu jedynaka. Potrafi też wprowadzić niemałe zamieszanie w rodzinie, w której jest już kilkoro dzieci. Dobrze jest przygotować pociechy na pojawienie się brata i siostry, żeby przejść przez ten okres zmian w jak najlepszy dla wszystkich członków rodziny sposób.

Jak wyglądają reakcje na pojawienie się drugiego dziecka?

Każde dziecko inaczej zareaguje na taką wiadomość – zależy to najczęściej od wieku pierwszej „pociechy”. Przedszkolak może czuć obawę przed tym, że zostanie odsunięty na „boczny tor” i nie będzie się jemu poświęcać tyle czasu co nowemu członkowi rodziny. Oczywiście może okazać się to niestety prawdą, ponieważ opieka nad noworodkiem jest niezwykle wymagająca. Z kolei starsze dzieci lub nastolatkowie często potrafią zareagować na taką wiadomość z radością i entuzjazmem, a także wyrażają chęć pomocy w opiece nad młodszym bratem lub siostrą.

Jak właściwie przygotować dziecko na rodzeństwo?

Przygotowanie dziecka na rodzeństwo polega początkowo na poinformowaniu o pojawieniu się drugiego dziecka, które najlepiej przekazać po pierwszym badaniu USG lub wtedy, gdy zacznie pojawiać się brzuch. Podczas tłumaczenia dziecku spraw dotyczących jego przyszłego rodzeństwa warto przytoczyć wydarzenie z przeszłości – czyli jak wszyscy członkowie rodziny oczekiwali na pierwszego noworodka. Bardzo ważne jest również, aby opowiadać synowi lub córce jak będą wyglądać pierwsze chwile po narodzinach siostry lub brata, dzięki czemu będzie ono z utęsknieniem oczekiwało na przyjście niemowlaka. Można także maluchowi podarować np. książki dla dzieci o rodzeństwie, które pokażą jak posiadanie rodzeństwa może na niego pozytywnie wpłynąć oraz oswoi go z nowym wydarzeniem.

Co się wydarzy po narodzinach?

W momencie, gdy nowy członek rodziny się urodzi i przekroczy próg swojego domu, każda rodzina się raduje i jest szczęśliwa. Nawet starsze dziecko odpowiednio przygotowane chce jak najszybciej ujrzeć swoje rodzeństwo. Jednak to, co było zamierzane może nie pójść zgodnie z planem – po powrocie ze szpitala do domu, można spotkać się z buntem dziecka po narodzinach rodzeństwa, które może być smutne, obrażone, a nawet agresywne, że ktoś nowy wkracza na jego terytorium. Jest to jak najbardziej naturalne, jednak należy wówczas okazać mu wsparcie, które z pewnością pomoże. Podczas opieki nad noworodkiem ważne jest, aby zbytnio nie denerwować się zwiększeniem obowiązków – warto zachować spokój, który ukoi nie tylko nas, ale również naszego „starszaka”. Jeśli pierwsze dziecko zostało przygotowane na rodzeństwo zgodnie ze wskazówkami, natomiast zbytnio się nie odzywa się na ten temat, niezwykle istotne jest, aby z nim porozmawiać – zapytać go o sprawy z tym związane, przytulić, okazać zainteresowanie. Każde dziecko okazuje swoje emocje w innym czasie – może być to od razu po pojawieniu się brata lub siostry, a może być to kilka miesięcy lub nawet kilka lat później.

Kłótnie pomiędzy rodzeństwem

Kłótnie bardzo często zdarzają się między kilkoma osobami, tym bardziej między rodzeństwem, ponieważ widzi się ono codziennie (np. razem mieszkają). W historię dzieciństwa wpisuje się wiele kłótni, a nawet poważniejszych konfliktów z braćmi czy siostrami. Najczęściej spotykanym konfliktem jest „walka” o miłość rodziców. Tło takiego sporu może być spowodowane tym, że rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci np. przez pracę, dlatego dzieci rywalizują, aby zwrócić na siebie uwagę. Należy także nie popadać w kłótnię małżeńską przy dzieciach, ponieważ mogą one właśnie wtedy brać przykład. Wiadomo, że sprzeczki są naturalną sytuacją, która występuje u każdego człowieka, natomiast można je zażegnać pokojowo – przydaje się wówczas wychowawcze reagowanie od strony rodziców. Nie wolno też wprowadzać u naszych dzieci zawstydzenia ani poczucia winy – najlepiej jest poświęcić im trochę czasu i postawić na mediacje. Podczas rozwiązywania problemów między dziećmi nie jest wskazane, aby przyjmować, którąś ze stron – najlepiej być bezstronnym. Rodzeństwo nie może się kłócić, atmosfera musi zostać „ostudzona”, a dzieci muszą całkowicie wyciszyć swoje emocje. Każde z pociech powinno przedstawić, jak wygląda problem z jej punktu widzenia, trzeba je wysłuchać i na spokojnie dać im możliwość pomyślenia nad tym jak załagodzić spór – muszą to zrobić same, ponieważ nauczą się wówczas brania odpowiedzialności za swoje czyny oraz będą potrafiły szukać rozwiązań w przyszłych trudnych sytuacjach. W mediacji nie wolno dopuścić do kolejnej kłótni, ponieważ łatwo wtedy wpaść w tzw. „błędne koło”, a także niewskazane jest karanie dzieci za spory pomiędzy nimi, ponieważ można doprowadzić do zwiększenia wzajemnej niechęci (np. drugie dziecko zostaje ukarane przez pierwsze).