Jakie rośliny do łazienki bez okna?

Jakie rośliny do łazienki bez okna?

25 stycznia 2021 0 przez Redakcja To Kocham

Dla wielu roślin łazienka z utrudnionym dostępem do światła jest wyrokiem. Istnieją jednak gatunki, które wykazują wyjątkową odporność na niedobór światła. To one mają szansę poradzić sobie w miejscu, do którego promienie słoneczne docierają w małym natężeniu. Rośliny, które można wybrać do dekoracji łazienki bez okna, nie są trudne w pielęgnacji. Zazwyczaj są to rośliny rosnące w naturze w strefie tropikalnej lub subtropikalnej, a więc przystosowane do życia w ciemnym i wilgotnym środowisku.

Łazienka jako pomieszczenie, w którym oddajemy się higienie i relaksowi, powinna prezentować się estetycznie. Surowy design i bałagan nie tworzą otoczenia, w którym możemy w pełni zrelaksować się i oddać się zabiegom pielęgnacyjnym. Dlatego warto zadbać o jej wygląd, w tym o dodatki takie jak roślinność. O wiele przyjemniej spędza się czas w otoczeniu łagodzących, świeżych roślin niż w zabałaganionej przestrzeni bez większych upiększeń.

Żywe i świeże rośliny przy braku dostępu do światła? Tak, to możliwe.

Trzeba pamiętać, że łazienka ma swój specyficzny mikroklimat. Wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a poza sztucznym światłem z żarówki w pomieszczeniu panuje swoisty półmrok. W przypadku ciemnego pomieszczenia nie musimy rezygnować z ulubionych roślin – możemy uprawiać dwa takie same gatunki o dużej tolerancji na długotrwały brak światła. Ten sprawdzony sposób polega na tym, iż jedną z doniczek ustawiamy w łazience, a drugą w pokoju i co tydzień zamieniamy je miejscami. Innym sposobem na zbyt małą ilość światła naturalnego może być sztuczne doświetlanie. W tej roli sprawdzą się zwyczajne żarówki o ciepłej barwie.

Jakie rośliny do łazienki bez okna?

Są rośliny, które na naszą korzyść nie lubią miejsc nasłonecznionych. Żyją tam, gdzie jest ciemno, wilgotno i nie chorują. Mają małe wymagania i są łatwe w pielęgnacji. Zwłaszcza te tropikalne – z racji ich naturalnego zamiłowania do mokrego i dusznego otoczenia.

  • Bluszcz – hedera – uwielbia chłód, wilgoć, cień – i w tym wszystkim pięknie się prezentuje.
  • Zamiokulkas – nie lubi przeciągów, a w łazience bez okna im to nie grozi, poza tym ma niewielkie wymagania.
  • Aglaonema. Ta roślina ma bujne, pstrokate liście. Jest silnie trująca – trzeba ją trzymać z daleka od małych dzieci i kotów. Nawet jej niewielkie ilości powodują paraliż układu nerwowego i następnie śmierć.
  • Sansewieria – żelazna roślina, zdarza sie mówić o niej – niezniszczalna. Łatwa w uprawie, wiele wybaczaa i idealnie nadaje się dla początkujących doniczkowych ogrodników.
  • Paprotka – ale nie młoda, tylko taka już dobrze podrośnięta i wysłużona. Nazywana królową szkół, korytarzy i urzędów. Lubi półcień i wilgoć.
  • Zielistka – ma podobnie jak sainsewieria – niewielkie wymagania do życia. Można ją hodować wszędzie. Ma ładne liście o jasnym środku, które uwielbia podgryzać przydomowy kot.

W dużej łazience możemy sobie pozwolić zająć na hodowlę dużego, efektownego gatunku. Jednak często dysponujemy małą toaletą. W takim przypadku warto wygospodarować choćby malutką przestrzeń dla roślinki, która doda uroku i ożywi wnętrze.

Jak pielęgnować kwiaty w łazience?

Wydawałoby się, że kwiaty i rośliny, które są w stanie przetrwać w łazience bez okna, wytrzymają wszystko. Jednak nie wolno zapominać, że i one mają swoje potrzeby i są podatne na pewne zagrożenia. Jedna z ważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać to rytuał podlewania zgodny z wymaganiami danego gatunku, ale z nieco mniejszą częstotliwością. W wilgotnej łazience rośliny wolniej oddają wilgoć, więc łatwiej jest je przelać.

Rośliny w łazience trzeba chronić przed środkami chemicznymi. Preparaty do sprzątania, odkażania, a nawet niektóre kosmetyki i perfumy mogą być toksyczne dla roślin. Podczas większych porządków dobrze jest przenieść je do innego pokoju. Warto pamiętać również o częstym wietrzeniu pomieszczenia – szczególnie po praniu, użyciu detergentów, dezodorantów, czy lakierów do włosów.

Oprócz odpowiedniego źródła światła sztucznego, duże lustra, dodatki i akcesoria szklane pomogą rozświetlić wnętrzne.