Jak sprawdzić czy pieprzyk jest groźny? Wskazówki i porady

Jak sprawdzić czy pieprzyk jest groźny? Wskazówki i porady

23 września 2022 0 przez Redakcja To Kocham

Kwestia zdrowia skóry i odpowiedniej profilaktyki spędza sen z powiek wielu osobom, które zostały hojnie obdarzone przez naturę pieprzykami oraz znamionami. Opalać się czy nie opalać? Jak prawidłowo sprawdzać pieprzyki? Pieprzyk a czerniak, jakie właściwie są różnice między nimi? Jakie są objawy raka skóry oraz jak można zapobiegać jego rozwojowi? Jak wygląda diagnozowanie czerniaka w Polsce? Jeśli nurtują Was powyższe pytania to w tym artykule z pewnością znajdziecie na nie odpowiedzi!



Czym jest pieprzyk i skąd się bierze?

Ciemne plamki pojawiające się na skórze (potocznie zwane pieprzykami) to tak naprawdę znamiona barwnikowe. Na ciele przybierać mogą przeróżne rozmiary, kształty i odcienie. Pieprzyki powstają przy udziale tak zwanych komórek pigmentowych (melanocytów), które wytwarzają melaninę. Jeżeli w naszej skórze barwnik ulegnie nierównomiernemu rozmieszczeniu, dojść może do powstania znamienia barwnikowego. W zależności od ilości wydzielonej przez melanocyty melaniny, pieprzyk może przyjmować ciemniejszy lub jaśniejszy kolor, być drobną kropeczką lub sporej wielkości plamą.

Lista niepokojących objawów, które mogą świadczyć o raku skóry:

  • zaczerwienienie skóry w okolicy znamienia
  • nagła zmiana kształtu pieprzyka
  • niepokojąca obwódka wokół znamienia
  • owrzodzenie
  • swędzenie, a nawet silny świąd
  • asymetryczny kształt pieprzyka
  • krwawienie znamienia lub jego okolicy
  • zmiana koloru pieprzyka
  • zgrubienie skóry
  • nierówna powierzchnia zmiany o nietypowych uwypukleniach
  • Pieprzyk a czerniak – jak sprawdzać pieprzyki w warunkach domowych?

    Zwykły pieprzyk to niegroźne znamię barwnikowe, natomiast czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który wymaga szybkiej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Wiele osób zaniepokojonych faktem, że z roku na rok u coraz większej grupy ludzi wykrywa się czerniaka, stara się obserwować swoje zmiany w warunkach domowych. Na co zwrócić szczególną uwagę?



    Zaniepokojenie powinny budzić nieregularne brzegi, bowiem zdrowy pieprzyk zazwyczaj ma łagodny, symetryczny kształt. Kolor niegroźnego znamienia zazwyczaj jest jednolity. Złośliwe zmiany z kolei lubią przechodzić z jednego odcienia w drugi, mają różnego rodzaju przyciemnienia i rozjaśnienia, które warto bacznie obserwować. Pieprzyki, które rosną nie zawsze są powodem do strachu. Jeżeli ich rozmiar zmienia się delikatnie na przestrzeni lat nie musicie się obawiać, choć dla spokoju ducha warto i tak skonsultować się z dermatologiem. Martwić powinny natomiast znamiona gwałtownie zwiększające swoje rozmiary. Jeżeli zaobserwujecie u siebie taki symptom, niezwłocznie zgłoście się do lekarza. Nie można tego bagatelizować! Tak samo sprawa wygląda w przypadku krwawienia mającego swoje źródło w znamieniu lub jego bliskiej okolicy. Jeżeli nie doszło do żadnego urazu mechanicznego w tym miejscu (niektóre niegroźne pieprzyki czasem ulegają zadrapaniu lub podrażnieniu) niezwłocznie zgłoście się do lekarza!

    Diagnozowanie czerniaka w Polsce

    Wstępnego rozpoznania zazwyczaj dokonuje dermatolog, zatroskany rodzic lub małżonek. Lekarz podejrzewający czerniaka bada pacjenta za pomocą dermatoskopu, który pozwala na ocenę zmiany w duży powiększeniu i mocnym oświetleniu. Badanie jest szybkie i absolutnie bezbolesne. Nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Następnie dermatolog może zlecić szereg bardziej szczegółowych badań w celu potwierdzenia lub odrzucenia diagnozy. Co to za testy? Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i/lub badanie fluorescencyjne znamion.

    Leczenie czerniaka – dostępne metody

    Na początku warto zaznaczyć, że wcześnie wykryty czerniak nie jest wyrokiem śmierci. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i badania okresowe, zwłaszcza u osób o jasnej karnacji oraz dużej ilości znamion barwnikowych. Gdy okaże się już, że określona zmiana faktycznie jest czerniakiem mamy do wyboru kilka metod leczenia. Wśród nich znajdują się:

    • immunoterapia
    • chemioterapia
    • radioterapia
    • terapia celowana

    Wybór najlepszej metody leczenia to sprawa bardzo indywidualna. Wymaga wykonania szeregu badań i konsultacji z lekarzem, który pomoże pacjentowi w tej trudnej decyzji.



    Jak zapobiegać rakowi skóry? Przydane wskazówki

    Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod jest regularne odwiedzanie doświadczonego dermatologa, który nie tylko zbada istniejące znamiona, ale także pomoże w wyborze odpowiednich środków pielęgnacyjnych i ochronnych dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Warto nosić okulary przeciwsłoneczne zakupione w salonie optycznym, bowiem tylko takie skutecznie chronią przed szkodliwym promieniowaniem (czerniak może rozwijać się także w gałce ocznej!). Nie poleca się intensywnych kąpieli słonecznych, zwłaszcza w godzinach, w których słońce jest najostrzejsze, czyli pomiędzy godziną 11:00, a godziną 15:00. W dni podczas, których przewidujecie, że będziecie narażeni na promieniowanie słoneczne przez długi czas (lub w przypadku, gdy po prostu jesteście posiadaczami cery bladej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień) nie zapominajcie o nakładaniu kremu z filtrem SPF 50.