Zdrowa i gładka skóra to marzenie wielu. Któż z nas nigdy nie borykał się z problemami z cerą? Pryszcz naprawdę potrafi popsuć humor. Im większa zmiana tym trudniej ukryć ją nawet pod najlepszej jakości makijażem. Szukacie szybkich i skutecznych sposobów na pryszcze? Dobrze trafiliście. Poniższy artykuł podsunie Wam kilka sprawdzonych rozwiązań, które z pewnością poprawią stan Waszej cery!
Czym jest pryszcz?
Pryszcz to nic innego jak stan zapalny będący wynikiem zablokowania ujścia gruczołów łojowych w danym miejscu na skórze. Nadmiar sebum staje się pożywką dla bakterii, które powodują bolesną i zaczerwienioną zmianę, która kryje w sobie ropę.
Najczęstsze przyczyny pryszczy:
- częste dotykanie twarzy
- drapanie, skubanie, wyciskanie zaskórników
- nieprawidłowa dieta i alergie/nietolerancje pokarmowe
- choroby wątroby
- niedobory witamin i minerałów
- aktywna forma trądziku
- łojotokowe zapalenie skóry
- nieprawidłowa pielęgnacja cery
- nakładanie odżywki na włosy podczas brania prysznica (może wywołać pryszcze na plecach i ramionach)
- kosmetyki do makijażu o zbyt ciężkiej, tłustej formule
- oczyszczanie organizmu (ciało wyrzuca wtedy nagromadzone toksyny przez skórę)
- picie alkoholu
- palenie papierosów
- silny stres
Gdy zależy Ci na czasie. Jak najszybciej pozbyć się pryszcza?
Na to niestety nie ma jednej recepty. Każda osoba reaguje na nieco inne środki, do pielęgnacji cery zawsze należy podchodzić bardzo indywidualnie. Istnieje jednak lista składników aktywnych, których warto szukać w składach kosmetyków, by móc zapobiegać i wspomagać leczenie już istniejących zmian. Na co warto zwrócić baczną uwagę?
- cynk
- retinol
- witamina C
- niacynamid
- kwasy (glikolowy, migdałowy, salicylowy, mlekowy, pirogronowy, kwas laktobionowy i glukonolakton)
- hydrolaty (oczarowy, laurowy, z drzewa herbacianego, kadzidłowy, kocankowy, lawendowy)
- glinki (np. glinka biała, czerwona, różowa, błękitna, zielona, czarna)
- ceramidy
Maseczka z glinki na piękną cerę
Glinki stosowane są w pielęgnacji skóry od wieków. Warto sięgać po nie także w dzisiejszych czasach. Możecie wybierać spośród wielu rodzajów. Największą popularnością wśród posiadaczy cer skłonnych do wyskakiwania pryszczy cieszy się zdecydowanie glinka zielona. Bez problemu znajdziecie gotowe mieszanki (wzbogacone o dodatkowe składniki antybakteryjne) maseczek w jednorazowych saszetkach lub większych (i zdecydowanie bardziej ekonomicznych!) opakowaniach w formie tubki. Jeżeli lubicie DIY, bez większego trudu wykonacie taką upiększającą miksturę w domu!
Przepis na domową maseczkę z glinki zielonej i przeciwtrądzikowego hydrolatu
Lista składników będzie krótka. Potrzebujecie wyłącznie dwóch produktów! Jeżeli chcecie nałożyć maseczkę tylko na twarz wystarczy, jeśli użyjecie około dwóch czubatych łyżeczek sproszkowanej zielonej glinki. Wsypcie ją do małej miseczki i ostrożnie dolejcie hydrolatu z drzewa herbacianego. Papka powinna osiągnąć konsystencję gęstej śmietany. Dobrze rozmieszajcie glinkę tak, aby w miseczce nie znajdowały się żadne grudki. Nakładajcie na twarz pędzelkiem albo dłońmi (oczywiście czystymi!). Trzymajcie na skórze około 10-15 minut. Nie zapomnijcie zraszać co jakiś czas buzi za pomocą wody lub hydrolatu. Wygodna buteleczka ze spryskiwaczem wyraźnie ułatwi Wam cały proces! Absolutnie nie pomijajcie tego kroku. W przeciwnym razie maseczka może przesuszyć Waszą skórę i doprowadzić do powstania nieestetycznych, odstających skórek.
Cynkowe S.O.S.
Cynk to bardzo ważny minerał odgrywający znaczącą rolę w zdrowiu skóry. Warto wprowadzić do swojej diety produkty spożywcze zawierające cynk np. wątróbkę, pestki dyni, kaszę gryczaną lub żółte sery. Przy suplementacji cynkiem należy pamiętać o tym, że najskuteczniejszy jest w połączeniu z witaminą A. Takie tabletki zawsze najlepiej brać razem.
Cynk w formułach kosmetycznych pojawia się często w przypadku produktów typowo przeciwtrądzikowych. W aptece zakupić można bardzo niegdyś popularną pastę cynkową, którą nakłada się miejscowo na wymagające takiej kuracji zmiany. Skutecznym rozwiązaniem są także silnie skoncentrowane sera do twarzy zwierające w swoim składzie cynk i niacynamid.
Witamina C niejedno ma imię – dlaczego warto sięgać po tę w formie olejowej?
Witamina C jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Ma zbawienny wpływ na stan skóry. Ożywia ją, dodaje jej blasku, zwalcza trądzik, wzmacnia kruche naczynka krwionośne i spowalnia procesy starzenia.
Szczęśliwcy posiadający cerę nieskłonną do podrażnień mogą z powodzeniem stosować każdą formę witaminy C bez obaw o wystąpienie uczucia napięcia, ściągnięcia, łuszczenia się lub zaczerwienienia.
Osoby, których skóra jest ekstremalnie wrażliwa powinny zawsze sięgać po kosmetyki, które zawierają witaminę C olejową. Dlaczego? Bo to jej najłagodniejsza dla skóry formuła. Działa równie skutecznie, jeśli chodzi o odmładzanie, rozjaśnianie przebarwień, walkę z pryszczami, czy naczynkami. Szukajcie w składach kosmetyków tetraizopalmitynianu askorbylu. Tę wyjątkowo skuteczną i stabilną formę witaminy C znajdziecie np. w serum Mincer Pharma Vita C Infusion. Można nakładać je rano, wzmocni wtedy działanie ochronne Waszego kremu z filtrem.
Silnie skoncentrowane produkty do zastosowania punktowego na pryszcze
Jeżeli problem dotyczy tylko jednego, uciążliwego pryszcza na Waszej twarzy, nie ma potrzeby męczyć całej buzi za pomocą silnie działających preparatów. Wiele kosmetyków warto stosować punktowo, bo w ten sposób sprawdzają się najlepiej. Co taki punktowy produkt powinien zawierać? Może to być np.:
- połączenie silnego, przeciwtrądzikowego kwasu salicylowego i antybakteryjnego olejku z drzewa herbacianego
- H2O2 (nic innego jak znana wszystkim woda utleniona) oraz kwas salicylowy
- ekstraktu z drzewa herbacianego i bakuchiol
- kwasy: salicylowy, LHA i glikolowy z dodatkiem niacynamidu oraz wody termalnej
Wymienione powyżej kombinacje to jedne z najskuteczniej działających mikstur na pryszcze.
Retinol – witamina A sposobem na pryszcze
Retinol i jego pochodne to silne substancje do stosowania, których należy podchodzić ostrożnie. Najlepiej poradzić się w tej sprawie swojego lekarza dermatologa. Jednak na rynku kosmetycznym dostępnych jest coraz więcej produktów o stosunkowo niskich stężeniach. Pamiętajcie by zawsze zaczynać od jak najmniejszej dawki i stopniowo ją zwiększać!
Nietolerancje i alergie pokarmowe wrogiem gładkiej cery
Stosujecie dobrze dobraną pielęgnację, uważacie, że odżywiacie się zdrowo, a mimo to na Waszych twarzach wciąż pojawiają się pryszcze? Powodem może być nietolerancja laktozy. Wiele osób źle reaguje na mleko krowie. Niektórym wystarcza przejście na np. mleko kozie. Jednak przy notorycznych problemach z cerą najlepiej całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek produktów mlecznych. Spróbujcie odstawić sery, masło, jogurty, mleko itd. na cały miesiąc. Jeżeli zauważycie widoczną poprawę, to bardzo możliwe, że powinniście trzymać się od tych produktów z daleka.
Nabiał nie jest jedynym winowajcą. Może się okazać, że w Waszym przypadku jedynym sposobem na to by pozbyć się pryszczy na stałe będzie odstawienie kakao, orzechów, ostrych przypraw (np. czarny pieprz, ostra papryka), smażonych potraw, glutenu (pszenica, jęczmień, żyto, owies), białego cukru i słodzików lub sztucznych barwników spożywczych dodawanych do żywności. Badania na nietolerancje pokarmowe są drogie, ale jeżeli naprawdę nic Wam nie pomaga, warto pójść tym tropem. Zmiana diety odbije się pozytywnie nie tylko na stanie Waszej skóry, ale i na kondycji całego organizmu. Być może stracicie na wadze, poczujecie przypływ energii lub depresja ulegnie złagodzeniu.
Zostaw komentarz