jak rozjaśnić skórę pod pachami

Jak rozjaśnić skórę pod pachami ?

Ciemna skóra pod pachami jest przyczyną kompleksów wielu osób. Nieestetyczne ciemne plamy mogą bowiem sprawiać wrażenie brudnych, niedomytych i zaniedbanych miejsc. Skąd się biorą? Jakie są nieinwazyjne sposoby rozjaśniania skóry pod pachami? Czy ciemna skóra pod pachami to naprawdę powód do niepokoju? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule!



Ciemna skóra pod pachami – skąd się bierze? Najczęstsze przyczyny:

  • rogowacenie ciemne
  • nieprawidłowa higiena
  • źle dobrana pielęgnacja
  • stosowanie dezodorantów i antyperspirantów o drażniącej formule
  • otyłość
  • choroba nowotworowa
  • insulinooporność
  • cukrzyca
  • ciąża

Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak dbać o skórę pod pachami?

Jeżeli zależy Wam na uniknięciu ciemnych i nieatrakcyjnych plam pod pachami, warto zwrócić baczną uwagę na swoją pielęgnację skóry w tym rejonie. Kosmetyki na bazie alkoholu (a zwłaszcza dezodoranty i antyperspiranty) mogą wywołać ten niepożądany odcień. Oczywiście nikt nie twierdzi, że macie zrezygnować z produktów mających za zadanie blokowanie lub ograniczanie pocenia. Wybierane przez Was kosmetyki powinny mieć jak najdelikatniejszy skład oraz zawierać także składniki pielęgnujące delikatną skórę pach. Jeżeli jedynymi działającymi na Was dezodorantami są wyłącznie kosmetyki o drażniących formułach, pamiętajcie by nie zapominać o nakładaniu po wieczornej kąpieli lub prysznicu łagodnego balsamu.



Jakie składniki powinien zawierać nawilżający kosmetyk do nakładania pod pachami? Możecie użyć zwykłego balsamu do ciała na bazie mocznika, kwasu hialuronowego, naturalnych olejków, gliceryny oraz pantenolu. Jeżeli taki produkt daje zbyt duże uczucie lepkości, które jest dla Was trudne do zaakceptowania, ciekawym rozwiązaniem może być na przykład lekki żel aloesowy. Najważniejsza jest tu regularność!

Golenie włosków pod pachami sprzyja ciemnieniu skóry?

Jeżeli używacie za każdym razem starej jednorazowej maszynki to odpowiedź brzmi: tak, istnieje taka możliwość. Osoby mające tendencję do rogowacenia ciemnego powinny być wyjątkowo ostrożne podczas procesu depilacji pach. Jeśli usuwanie niechcianych włosków za pomocą plastrów z woskiem bądź naturalnej pasty cukrowej jest dla Was zbyt bolesne i koniecznie chcecie trzymać się golenia maszynką, stosujcie się do kilku podstawowych zasad:

  1. Przy grubych i gęstych włoskach pod pachami warto często zmieniać maszynki (Stępione ostrza niepotrzebnie będą drażnić skórę pod pachami! Cały zabieg się wydłuży, a co za tym idzie zwiększy się ryzyko niepożądanych zmian).
  2. Przed użyciem maszynki pamiętajcie o jej dokładnym zdezynfekowaniu (na przykład za pomocą spirytusu salicylowego) i osuszeniu ostrza. Niehigieniczna maszynka może doprowadzić do występowania wyprysków i przyspieszyć między innymi rogowacenie ciemne.
  3. Po goleniu warto nałożyć chłodzący oraz łagodzący preparat. Mogą to być kosmetyki z przeznaczeniem do stosowania po depilacji, ale także naturalny żel aloesowy lub olej kokosowy.
  4. Nigdy nie nakładajcie dezodorantów i antyperspirantów na skórę tuż po goleniu!



Najskuteczniejsze sposoby na rozjaśnienie skóry pod pachami:

  • złuszczający peeling
  • olej kokosowy
  • drogeryjne kremy wybielające do stosowania pod pachami
  • kremy z retinolem
  • niacynamid
  • domowa papka z ziemniaka
  • sok z cytryny
  • kwasy AHA
  • soda oczyszczona

Złuszczający peeling i kwasy AHA

Zgrubiała skóra wymaga regularnego złuszczania także pod pachami! Oczywiście należy robić to delikatnie, ostrożnie masując te okolice. Do wyboru macie peelingi gruboziarniste, kwasowe lub enzymatyczne.

Peelingi enzymatyczne sprawdzą się najlepiej u osób z bardzo wrażliwą skórą. W składach szukajcie papainy i bromelainy (substancji występujących naturalnie w egzotycznych owocach: papai i ananasie).

Peelingi kwasowe na bazie kwasów AHA złuszczą i delikatnie rozjaśnią pociemniałą skórę pod pachami. Ciekawym peelingiem tego typu jest na przykład peeling gommage marki Floslek.

Peeling gruboziarnisty z łatwością możecie wykonać samodzielnie w zaciszu własnego domu. Wystarczy zmieszać łyżkę cukru z łyżeczką ulubionego olejku, wymieszać składniki i przejść do dzieła!

Domowa papka z ziemniaka

Coś dla fanów natury i kosmetyków DIY. Zetrzyjcie jednego ziemniaka (najlepiej na tarce o jak najdrobniejszych oczkach), a powstałą pulpę nałóżcie na skórę pod pachami, która wymaga rozjaśnienia. Taka maseczka nakładana regularnie na 15 minut powinna pomóc w tym wstydliwym problemie!

Sok z cytryny

Kwas cytrynowy (a przede wszystkim witamina C) słynie ze swoich właściwości rozświetlających i rozjaśniających skórę. Możecie wycisnąć odrobinę soku z cytryny lub odkroić jeden cienki plasterek, za pomocą którego posmarujecie ciemne miejsca pod pachami. Pozostawcie cytrynową maseczkę na kilka minut (jeśli poczujecie silne szczypanie zmyjcie natychmiast!) po czym umyjcie dokładnie te okolice i nałóżcie coś łagodzącego (choćby wspominany wcześniej żel aloesowy).

Soda oczyszczona i olej kokosowy – rozjaśniający dezodorant

Niewiele osób o tym wie, ale soda oczyszczona może służyć jako wielofunkcyjny kosmetyk! Jest składnikiem naturalnych dezodorantów. Za pomocą sody i olejku kokosowego (jeśli zdecydujecie się na zakup oleju nierafinowanego będzie pięknie pachniał kokosem!) stworzycie prosty domowy dezodorant, który nie tylko zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, ale także skutecznie rozjaśnia skórę pod pachami.

Rozjaśniające kremy

W drogeriach dostępne są także gotowe kremy rozjaśniające skórę pod pachami. Co zazwyczaj zawierają? Retinol, witaminę C, niacynamid, kwasy AHA oraz titanum dioxide (tlenek tytanu).