właściwości kwasu salicylowego

Właściwości kwasu salicylowego w kosmetyce

Kwas salicylowy to coraz powszechniej stosowany składnik różnego rodzaju formuł kosmetycznych. Jest skutecznym środkiem polecanym głównie dla osób zmagających się z cerą problematyczną, skłonną do trądziku i pojawiania się zaskórników, ale nie tylko. Inne osoby również mogą z powodzeniem czerpać z dobrodziejstwa kwasu salicylowego. W poniższym artykule znajdziecie przydatne informacje na temat jego kosmetycznego zastosowania. Właściwości kwasu salicylowego pozytywnie Was zaskoczą!



Czym tak naprawdę jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy zalicza się do grupy beta-hydrokwasów (zwanych inaczej kwasami BHA). Naturalnie otrzymywany jest z kory wierzby białej i liści wintergreen, współcześnie jednak coraz częściej uzyskuje się go w sposób syntetyczny.

Właściwości kwasu salicylowego:

  • zmniejsza łojotok, a tym samym wspomaga leczenie np. łojotokowego zapalenia skóry
  • widocznie zmniejsza blizny potrądzikowe
  • zwiększa wchłanianie, a zatem i skuteczność innych składników aktywnych zawartych w kosmetykach
  • pomaga zmniejszyć pierwsze, drobne zmarszczki mimiczne
  • działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie
  • stosowany regularnie zmniejsza zaskórniki
  • skutecznie redukuje przebarwienia pojawiające się na skutek ekspozycji słonecznej
  • może być stosowany pomocniczo w leczeniu takich chorób skóry jak łuszczyca, czy trądzik różowaty
  • polecany jest także osobom borykającym się z problemem rogowacenia okołomieszkowego
  • złuszcza martwy naskórek, a tym samym pomaga ujednolicić koloryt cery
  • kwas salicylowy jest bardzo skuteczny w zapobieganiu wrastania włosków po depilacji ciała
  • głęboko oczyszcza oraz zwęża pory skóry
  • polecany w przypadku występowania blizn przerostowych
  • nie działa fotouczulająco

Przeciwwskazania do stosowania kwasu salicylowego

Właściwości kwasu salicylowego są na tyle kuszące, że niemal każdy chciałby móc korzystać z kosmetyków z jego dodatkiem. Niestety, istnieje kilka zasad o których należy pamiętać. Kwas salicylowy nie jest polecany dla osób posiadających cerę wrażliwą i naczynkową. Może wywołać rumień, nasilić pękanie kruchych naczyń krwionośnych, podrażnić skórę i mocno ją przesuszyć.



Istnieją też innego rodzaju przeciwskazania takie jak na przykład nadwrażliwość na salicylany, w tym popularną aspirynę, ciąża, nowotwory skóry, lub leczenie izotretynoiną.

Rodzaje kwasów kosmetycznych

Kwasy kosmetyczne dzielimy na cztery grupy:

  • kwasy AHA (kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas jabłkowy, kwas szikimowy oraz kwas glikolowy)
  • kwasy BHA (kwas salicylowy)
  • kwasy LHA (pochodne kwasu salicylowego)
  • kwasy PHA (kwas laktobionowy, glukonolakton oraz glukoheptanolakton)

Witamina C nie lubi się z kwasem salicylowym!

Witamina C jest bardzo popularnym składnikiem aktywnym dodawanym do kosmetyków, głównie tych mających za zadanie rozjaśnić, ujędrnić i odżywić poszarzałą, zmęczoną skórę twarzy. Jeżeli stosujecie tę substancję w swojej pielęgnacji cery nie zapominajcie o tym, by nigdy nie łączyć produktów z witaminą C z tymi zawierającymi kwas salicylowy! Dlaczego nie warto tego robić?

Po pierwsze bardzo podrażnicie skórę (wiele osób zapomina o tym, że witamina C to także kwas – askorbinowy) oraz wywołacie silne zaczerwienienie. Cera może nawet zareagować zatkaniem porów i wysypem całej masy krostek, a przecież nie o to Wam chodzi.

Po drugie kwas salicylowy pomimo wszystkich swoich cudownych właściwości ma tę wadę, że osłabia działanie witaminy C. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy zazwyczaj są bardzo drogie. Zwłaszcza te zawierające olejową witaminę C. Łącząc je z kwasem salicylowym (kwasem BHA) momentalnie doprowadzicie do destabilizacji witaminy C, a co za tym idzie dany produkt stanie się bezwartościowy, a nakładanie go na skórę bezużyteczne.



Jeżeli zależy Wam na stosowaniu obu składników aktywnych w pielęgnacji skóry, starajcie się nakładać produkty z witaminą C rano, a te z zawartością kwasu salicylowego wieczorem. W ten sposób będziecie mogli czerpać korzyści z oby tych substancji! Ponad to kwas salicylowy lepiej stosować nieco rzadziej: 2-3 razy w tygodniu powinno wystarczyć do osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Kwas salicylowy i niacynamid – nigdy nie stosujcie ich razem!

W tym przypadku co prawda nie musicie się obawiać silnego podrażnienia skóry, ale to nie znak, że warto nakładać na twarz cokolwiek i jakkolwiek! Dbanie o twarz i ciało musi być dobrze przemyślane. Stosując za jednym razem kwas salicylowy i niacynamid zniwelujecie ich korzystne działanie na skórę. Kwas BHA i niacynamid potrzebują innego pH by móc działać zgodnie ze swoimi właściwościami. W tym przypadku (podobnie jak z kwasem salicylowym i witaminą C) najlepiej oba składniki stosować osobno, jeden składnik rano, a drugi wieczorem. Wtedy z pewnością dużo szybciej osiągniecie pożądane efekty!



Kwas salicylowy – stosować w domu, czy u kosmetyczki?

Jeżeli nigdy wcześniej nie stosowaliście w swojej pielęgnacji kwasów najbezpieczniej będzie skonsultować się z dermatologiem lub doświadczoną kosmetyczką. Jednak swoją przygodę z kwasem salicylowym możecie rozpocząć równie dobrze we własnym domu. Pamiętajcie jednak by zaczynać od jak najniższych stężeń i powoli je zwiększać!