dlaczego włosy siwieją

Dlaczego włosy siwieją?

Włosy w pięknych, naturalnych odcieniach są nie tylko atrybutem świadczącym o fizycznej atrakcyjności, ale przede wszystkim o ogólnym zdrowiu i biologicznym wieku organizmu. Ciekawią Cię przyczyny siwienia włosów, sposoby zapobiegania temu niepożądanemu efektowi, metody maskowania siwych włosów i polecane suplementy? W poniższym artykule znajdziesz wszystko, czego Ci trzeba, by już dziś rozpocząć walkę (lub opóźnić nieuniknione) o intensywną pigmentację.



Dlaczego włosy siwieją?

Siwienie to naturalny proces polegający na stopniowym zmniejszaniu się produkcji melaniny. Odrastające włosy zawierają coraz mniej barwnika, przez co naszym oczom ukazują się siwe, pozbawione koloru włosy. Siwienie najczęściej jest objawem starzenia się organizmu, jednak przyczyn przedwczesnego wytracania barwy jest znacznie więcej.



Przyczyny siwienia włosów

  • nadpobudliwość
  • stres i presja
  • dieta uboga w niezbędne witaminy i minerały (zwłaszcza niedobory miedzi i witaminy B12)
  • anemia
  • depresja oraz zaburzenia psychiczne
  • choroba Wernera
  • choroby jelit
  • predyspozycje genetyczne
  • choroby autoimmunologiczne
  • palenie tytoniu
  • starzenie się organizmu
  • choroby tarczycy

O tym, jak skutecznie zapobiegać siwieniu włosów

Wiesz już czym jest siwienie i skąd się bierze, lecz z pewnością najbardziej nurtuje Cię pytanie jak mu efektywnie przeciwdziałać. W pierwszej kolejności warto wykonać różnego rodzaju badania, by wykluczyć lub wykryć ewentualne choroby oraz niedobory witamin i minerałów (np. morfologia krwi, badanie moczu, analiza pierwiastkowa włosa, TSH, FT3, FT4 i anty-TPO). Jeżeli przyczyna tkwi w niewłaściwej diecie, warto udać się do profesjonalnego dietetyka, który pomoże w dobraniu odpowiedniego jadłospisu obfitującego w niezbędne składniki. Już dziś zacznij jeść produkty zawierające duże ilości miedzi i witaminy B12. Udowodniono, że te konkretne substancje mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i nasyconego koloru włosów. Naturalnymi źródłami miedzi są między innymi: drożdże piekarskie, ostrygi, pestki dyni, ziarna sezamu, orzechy, kakao, cielęca wątróbka, czy płatki owsiane. Możesz także… nosić miedzianą biżuterię. W ten naturalny sposób uzupełnisz braki tego pierwiastka (transdermalnie, czyli przez skórę). Witamina B12 (kobalamina) znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: jagnięcina, jajka, mleko, ser, jogurty, wołowina, wieprzowina, drób, ryby (np. tuńczyk). Jeżeli jesteś osobą na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, możesz przyjmować suplementy zawierające tę witaminę. Zwróć uwagę, by wybrany przez Ciebie preparat zawierał B12 w formie dobrze przyswajalnej metylokobalaminy. Szybko poczujesz różnicę! Nie zapomnij też o relaksacji i spędzeniu czasu na świeżym powietrzu w gronie najbliższych.



Efekt instant – maskowanie siwych włosów

Oczywiście zawsze możesz sięgnąć po typowe, drogeryjne farby do włosów. Jeśli jednak zależy Ci na zdrowiu włosów i skóry głowy, lepiej sięgnąć po nieco naturalniejsze rozwiązania. Henna, indygo, cassia… Współczesny rynek kosmetyczny oferuje mnóstwo ziołowych zamienników klasycznych farb. W przypadku, gdy liczy się dosłownie każda sekunda, możesz poratować się specjalnym barwiącym sztyftem lub produktem w sprayu w kolorze zbliżonym do Twoich włosów.



Indie – niewyczerpane źródło wiedzy na temat zdrowia i piękna włosów

Hinduski mogą poszczycić się jednymi z najpiękniejszych i najgęstszych czupryn na świecie. Czemu to zawdzięczają? To nie tylko genetyka. W Indiach wciąż kultywuje się stare tradycje (wywodzące się z Ajurwedy) i rytuały pielęgnacyjne, które opóźniają siwienie, wzmacniają cebulki włosów, ograniczają wypadanie, leczą łupież i różnego rodzaju choroby skóry głowy. Wspomniana już henna to nie tylko znakomity barwnik, ale przede wszystkim wspaniały środek przeciwłupieżowy. Neem to kolejny magiczny proszek, który wspomaga zdrowie skóry. Warte uwagi są także następujące azjatyckie zioła: bhringaraj, brahmi, kapoor kachli, tulsi (święta bazylia). Powyższe produkty otrzymasz w sklepach z naturalnymi kosmetykami, zdrową żywnością lub w okolicznych zielarniach. Zioła co prawda wymagają nieco pracy, ale efekt z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy. Włosy Hindusów i Hindusek stanowią najlepszą reklamę. Jeżeli z jakichś względów nie możesz lub nie chcesz stosować indyjskich ziół zewnętrznie, możesz wspomagać się nimi od wewnątrz. Przyjmowanie ashwagandhy może przeciwdziałać siwieniu, ponieważ uaktywnia procesy odpowiedzialne za produkowanie barwnika włosa.