jak prawidłowo myć włosy

Jak prawidłowo myć włosy?

Prawidłowe mycie włosów to podstawowy krok świadomej pielęgnacji. Jeszcze kilka lat wstecz, mało kto wiedział, że metoda mycia, polegająca na szorowaniu pasm na długości, jest nieprawidłowa i prowadzi do uszkodzeń struktury włosa. Z upływem lat coraz więcej kobiet interesuje się naturalną pielęgnacją i z większą świadomością dobiera swoje kosmetyki pielęgnacyjne do mycia i odżywiania włosów. Ale jak powinno się prawidłowo myć włosy, by były zdrowe i odżywione? W poniższym artykule wyjaśniamy wszystkie wątpliwości dotyczące prawidłowego mycia włosów i pielęgnacji. Zapraszamy!



Podstawowe błędy podczas mycia włosów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że myje włosy w nieprawidłowy sposób. Proces oczyszczania pasm, który polega na mocnym pocieraniu włosów o siebie na całej długości, skutkuje łamaniem się włosów oraz ich rozdwajaniem. W efekcie włosy są trudne do ujarzmienia i powodują trudności w ułożeniu fryzury. Popularne szampony światowych koncernów często posiadają w swoim składzie mocne detergenty i wysuszające alkohole, które są całkowicie zbędne w myciu włosów. Po kontakcie ze skórą głowy oraz włosami mogą prowadzić do łuszczenia się skalpu, czyli do łupieżu. Kolejnym skutkiem jest możliwe wystąpienie swędzenia skóry głowy, które w skrajnych przypadkach może spowodować wypadanie włosów. Z tego powodu tak ważne jest mycie włosów kosmetykami łagodnymi, które co prawda nie mają tak dużej zdolności pienienia się, ale dobrze oczyszczają skórę i są całkowicie bezpieczne.

Włosy najlepiej rozczesać szczotką lub grzebieniem jeszcze przed ich umyciem. Zapobiegnie to pojawianiu się trudnych do rozczesania kołtunów. Bardzo często popełnianym błędem jest traktowanie włosów po myciu ręcznikiem frotowym. Ten uszkadza strukturę włosa i niszczy je na całej długości. Znacznie lepszym wyborem jest bawełniana koszulka, którą należy odcisnąć nadmiar wody i przejść do kolejnych etapów pielęgnacji.



Mycie włosów metodą OMO

Najlepiej wpływającym na kondycję włosów sposobem mycia, jest metoda OMO. Najogólniej rzecz ujmując, jest to mycie polegające kolejno na nakładaniu odżywki, myciu i ponownym nałożeniu odżywki. Przed nałożeniem na skalp delikatnego szamponu bez drażniących substancji, na długość włosów należy nanieść odżywkę, najlepiej proteinową lub nawilżającą. Odżywka ma za zadanie zabezpieczyć włosy przed substancjami myjącymi w szamponie. Najlepiej nakładać ją na zmoczone włosy i odczekać kilka minut przed kolejnym krokiem mycia.

Po upływie tego czasu, na mokrą skórę głowy należy nanieść niewielką ilość szamponu. Opuszkami palców trzeba wykonać masaż skalpu. Naniesienie szamponu powinno ograniczyć się jedynie do skóry głowy, nigdy do długości włosów. Skalp należy spłukać wodą, a powstała piana w zupełności wystarczy, by zmyć z włosów na długości wszystkie zanieczyszczenia i kurz.

Na oczyszczone włosy ponownie powinno nałożyć się odżywkę, a najlepszy w tym celu jest zazwyczaj kosmetyk emolientowy. Emolienty w odżywkach mają za zadanie chronić włosy na długości i zapobiegać utracie nawilżenia. Wiele osób również w tym momencie rozczesuje włosy grzebieniem z szerokimi ząbkami, ponieważ nałożona odżywka gwarantuje odpowiedni poślizg i ułatwia rozczesanie nawet najbardziej niesfornych włosów. Umyte włosy należy odcisnąć w gładki materiał i przystąpić do kolejnych etapów prawidłowej pielęgnacji.



Jak często myć włosy?

Wiele osób zadaje pytanie, jak często powinno się myć swoje włosy. Tak naprawdę prawidłowe mycie włosów powinno być praktykowane zawsze wtedy, kiedy czuje się, że włosy wymagają odświeżenia. Osoby z włosami ze skłonnością do przetłuszczania czy pracujące w niesprzyjających warunkach, gdzie występuje pył i inne zanieczyszczenia, mogą myć włosy nawet codziennie. Jest jednak spore grono kobiet, które mycie włosów praktykują jedynie raz czy dwa razy w tygodniu.

Należy wiedzieć, że prawidłowe mycie włosów i wdrożenie świadomej pielęgnacji, nie powodują zniszczeń, nawet myjąc włosy każdego dnia. Warto również zaznaczyć, że szampony bazujące na mocnych składnikach myjących, takich jak na przykład popularny SLS czy SLES, mogą potęgować efekt przetłuszczania włosów, co z kolei wymusza częstsze ich mycie. Zamienienie kosmetyków z silnymi detergentami na te łagodne, może zredukować wydzielanie się łoju i spowodować, że codzienne mycie nie będzie konieczne.



Podstawowe kroki w świadomej pielęgnacji włosów

Oprócz prawidłowego mycia włosów, ważne jest stosowanie kilku prostych kroków w pielęgnacji, które razem mogą znacząco poprawić wygląd i kondycję włosów. Równie ważne co mycie, jest traktowanie włosów kosmetykami, dedykowanymi do konkretnej porowatości włosów. Inne potrzeby mają włosy ze skłonnością do przetłuszczania, a inne włosy suche i łamliwe. W Internecie jest wiele poradników, pozwalających w domowych warunkach określić porowatość włosów. Ta wiedza pozwala na dobór odpowiednich kosmetyków podczas zakupów w drogerii. Gdy włosy są pielęgnowane produktami o odpowiednich składnikach, znacznie lepiej się układają i wyglądają zdrowiej.

Ważne jest to, by nie chodzić spać z mokrymi włosami. To powoduje mocne zniszczenia i łamanie włosów. Znacznie rozsądniejsze będzie wysuszenie włosów po uprzednim zabezpieczeniu ich kosmetykiem chroniącym przed wysoką temperaturą suszarki. Dobrą metodą jest także pozwolenie włosom wyschnąć w sposób naturalny. By zapobiec zniszczeniom, włosy powinno się spinać satynową gumką na czubku głowy lub spać w czepku z delikatnego materiału.

Ostatnim krokiem w świadomej pielęgnacji włosów, który absolutnie nie powinien być pomijany, jest zabezpieczanie włosów na końcówkach. W tym celu służy delikatne serum silikonowe, które zapobiega kruszeniu i rozdwajaniu się końcówek. Czynność tę należy powtarzać codziennie, gdyż każdego dnia włos narażony jest na uszkodzenia. Nie powinno się jednak przesadzać z ilością kosmetyku, gdyż może obciążać włosy i powodować powstawanie nieestetycznych strąków.