chlor w wodzie a włosy

Jak chlor szkodzi włosom? Ochrona włosów przed chlorem

Chlor obecny jest dziś niemal wszędzie. Pierwszym skojarzeniem jest basen, ale wiele osób zapomina, że woda płynąca w rurach naszych domów i mieszkań w większości przypadków również jest chlorowana. Najszybciej obserwowane negatywne efekty chloru widoczne są na włosach (zwłaszcza tych kruchych, delikatnych, łamliwych i farbowanych), które stają się przesuszone oraz pozbawione blasku. Jak ochronić włosy przed chlorem? Jak pielęgnować włosy narażone na częsty kontakt z chlorowaną wodą na basenie? Odpowiedzi na te pytania (i znacznie więcej!) znajdziecie w poniższym artykule.

Niekorzystny wpływ chloru na włosy i zdrowie:

  • niszczy oraz mocno przesusza włosy
  • może wywoływać łupież
  • nasila wypadanie włosów
  • może zmieniać kolor włosów i powodować nieestetyczne przebarwienia
  • przyspiesza proces rozdwajania się końcówek
  • niszczy płytkę paznokci
  • może wywoływać podrażnienia dróg oddechowych
  • wysusza i podrażnia wrażliwą skórę, może przyczynić się do powstawania alergii
  • chlor działa toksycznie na cały organizm zarówno poprzez picie wody zawierającej zbyt duże ilości tego pierwiastka, jak i stosowanie zewnętrzne (na przykład kąpiele w chlorowanej wodzie)
  • chlor w połączeniu z innymi substancjami (między innymi podczas przepływu w rurach) może tworzyć rakotwórcze związki, tak zwane – chlorowcopochodne

W jaki sposób chlor wpływa na kondycję włosów?

Chlor dzięki swoim właściwościom potrafi wnikać głęboko w rdzeń włosa, właśnie dlatego sieje na głowach takie spustoszenie. Działa nieco podobnie do amoniaku. Rozchyla łuski włosa przez co ułatwia wnikanie także innym substancjom, które mogą wpłynąć niekorzystnie na przykład na kolor włosów (słyszeliście o zielonych włosach po basenie?). Chlor szkodzi włosom między innymi poprzez zdzieranie z ich powierzchni naturalnych olejków, które chronią strukturę włosa, nadają mu elastyczności i zdrowego blasku. Ponadto włosy często poddawane kontaktowi z silnie chlorowaną wodą (na przykład na basenie, w jacuzzi itp.) mogą zacząć szybciej się rozdwajać i wykruszać. Osoby, którym zależy na zapuszczeniu długich i pięknych włosów powinny ograniczać pływanie na basenie z chlorem i przyłożyć się do pielęgnacji. Ze względu na to, że chlor przede wszystkim wysusza i podrażnia, może doprowadzić do powstania chorób skórnych takich jak łupież. Wnika tak głęboko, że osłabia nawet cebulki i przyspiesza wypadanie włosów! Fryzura staje się zatem coraz bardziej mizerna, kolor wypłowiały, struktura włosa nierówna, a co za tym idzie wyjątkowo podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Gdzie można spotkać chlor?

  • na basenie
  • w jacuzzi
  • we własnym kranie (niestety chlor dodawany jest niemal we wszystkich wodociągach ze względu na swoje właściwości dezynfekujące)
  • w żywności (sól, rośliny strączkowe, mięso itd.)

Jak chronić włosy przed negatywnym wpływem chloru?

Jeżeli korzystacie regularnie z basenu zainwestujcie w dobrej jakości czepek, najlepiej silikonowy, który będzie dobrze przylegał do głowy, a dzięki temu dużo lepiej chronił włosy przed chlorem. Pamiętajcie o tym by zawsze po wyjściu z basenu wziąć szybki prysznic by jak najszybciej spłukać z siebie nadmiar chloru.

Zabezpieczyć włosy przed chlorem można także poprzez zamontowanie we własnym domu bądź mieszkaniu specjalistycznych filtrów do wody. Niektóre osoby są wyjątkowo podatne na chlor i nawet w przypadku rezygnacji z wizyt na basenie borykają się z problemami przesuszonych włosów i nawracającego łupieżu. Profesjonalny filtr pomoże także złagodzić trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry oraz wszelkiej maści alergie skórne.

Zalecana pielęgnacja dla osób często pływających w basenie z chlorem

Kochacie pływać i nie wyobrażacie sobie życia bez częstych wizyt na basenie? Za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji będziecie w stanie ochronić swoje włosy przed chlorem, a przynajmniej wyraźnie ograniczyć jego szkodliwy wpływ.

  1. Zaopatrzcie się w szampon do włosów o łagodnym składzie. Unikajcie przede wszystkim tych najbardziej agresywnych substancji: SLS/SLES – Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate.
  2. Po każdym myciu głowy nakładajcie odżywkę lub regenerującą maseczkę do włosów. Dobrej jakości produkty powinny zawierać naturalne olejki (na przykład olejek arganowy, olejek jojoba, olejek makadamia, olej kokosowy itd.), składniki o działaniu silnie nawilżającym (kwas hialuronowy, sok z aloesu, pantenol, mocznik, kwas mlekowy), a także odbudowujące proteiny (białka jedwabiu, keratyna, elastyna, proteiny owsa lub pszenicy).
  3. Zainwestujcie w serum, które ochroni Wasze włosy przed chlorem. Najlepiej gdyby było połączeniem silikonów z olejkami. Dzięki temu możecie mieć pewność, że robicie co się da by zminimalizować zniszczenia, a dodatkowo ułatwicie sobie proces rozczesywania włosów. Dwa w jednym! Nakładajcie serum zwłaszcza, gdy danego dnia planujecie wybrać się na basen!
  4. Zmieńcie szczotkę do włosów na taką wykonaną z naturalnego włosia.
  5. Zamiast szorstkiego ręcznika, nakładajcie po myciu włosów turban z miękkiej mikrofibry lub… bawełnianą koszulkę! To dobry patent na zużycie starego podkoszulka, a zarazem przejaw dbałości o zdrowie włosów.
  6. Ograniczcie farbowanie. Chlor wystarczająco niszczy włosy. Nie dokładajcie mu jeszcze amoniaku! Jeżeli koniecznie musicie poddawać się zabiegom koloryzacji, spróbujcie metod naturalnych. Za pomocą takich ziół jak henna, cassia, amla, neem, czy bhringraj osiągniecie równie dobre efekty kolorystyczne, a dodatkowo wzmocnicie włosy, ograniczycie łupież oraz dodacie włosom objętości.
  7. To na czym śpicie ma znaczenie. W przypadku mocno przesuszonych i kruchych włosów warto rozważyć zakup jedwabnej poszewki na poduszkę. Mniej kosztownym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w poszewki satynowe.
  8. Suszcie włosy, w miarę możliwości, pozwalając im wyschnąć samodzielnie. Jeżeli koniecznie musicie użyć do tego suszarki, zawsze korzystajcie z chłodnego nawiewu i funkcji jonizacji.
  9. Jeżeli zauważycie wzmożone wypadanie włosów pod wpływem kontaktu z chlorem zacznijcie regularnie stosować wcierki do skóry głowy.