Szczotkować włosy mokre czy suche?

Szczotkować włosy mokre czy suche?

27 stycznia 2023 0 przez Redakcja To Kocham

Odpowiednia technika czesania włosów oraz dobór odpowiedniej szczotki (bądź grzebienia) są kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji pasm. Ciekawi Was, czy powinniście szczotkować swoje włosy na mokro bądź sucho? Która metoda sprawdzi się u Was najlepiej? Czy szczotkowanie włosów z odżywką ma sens? Jaką szczotkę lub grzebień wybrać do rozczesywania włosów? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule!Szczotkowanie włosów na sucho

Szczotkowanie włosów na sucho sprawdza się, gdy zależy nam na szybkiej poprawie wyglądu fryzury. Za pomocą ulubionej szczotki bądź grzebienia możemy rozsupłać poplątane włosy oraz sprawić, że będą wyglądać na ładne i zadbane. Oczywiście warto cały zabieg przeprowadzać ostrożnie, zawsze rozpoczynając od końcówek włosów i stopniowo, sekcja po sekcji, przenosić się wyżej. Szczotkowanie na sucho nie sprawdza się tylko u osób, które posiadają włosy kręcone. W takim przypadku cały zabieg może sprawić, że fryzura stanie się ekstremalnie napuszona i nieatrakcyjna. Loki mogą stracić piękny skręt i zacząć przypominać siano.

Wady i zalety szczotkowania włosów na sucho

Wady:

  • rozczesywanie włosów zajmuje więcej czasu
  • włosy mogą zacząć się puszyć oraz elektryzować (zwłaszcza włosy kręcone i falowane)

Zalety:

  • możliwość szybkiego poprawienia fryzury
  • mniejsze ryzyko uszkodzenia struktury włosaSzczotkowanie włosów na mokro

Szczotkowanie włosów na mokro ma wielu zwolenników. Jednym z najważniejszych powodów jest fakt, że rozczesywanie włosów tuż po ich umyciu znacząco ułatwia cały proces. Większość osób preferuje tę właśnie metodę. Podczas szczotkowania na mokro warto zachować znacznie większą ostrożność niż podczas czesania na sucho. Dlaczego? Włos ociekający wodą jest bowiem znacznie delikatniejszy oraz bardziej podatny na uszkodzenia. Nie oznacza to jednak, że musicie rezygnować z tej opcji! Szczotkowanie na mokro polecane jest zwłaszcza osobom obdarzonym burzą loków. Niektóre włosy falowane również wyglądają dużo ładniej, gdy są rozczesywane wyłącznie tuż po myciu. Najlepiej, jeśli wypróbujecie obie metody i sami sprawdzicie, która sprawdza się u Was najlepiej.

Wady i zalety szczotkowania włosów na mokro

Wady:

  • włosy tuż po myciu dużo łatwiej uszkodzić (wykruszanie się końcówek, urywanie się włosów)

Zalety:

  • szczotkowanie włosów na mokro jest dużo szybsze i łatwiejsze
  • sprawdza się u osób mających włosy kręcone lub falowane
  • nie powoduje puszenia i elektryzowania się włosów

Szczotkowanie włosów z odżywką – czy warto?

Szczotkowanie włosów na odżywkę to jedna z metod rozczesywania, którą mają szansę pokochać zwłaszcza włosy silnie kręcone i falowane. Cały zabieg jest wręcz dziecinnie prosty. Wystarczy umyć włosy szamponem (tak jak zwykle) po czym nałożyć na całą ich długość odżywkę (ewentualnie na 3/4 długości, jeżeli dana osoba cierpi z powodu nadmiernego przetłuszczania się włosów), delikatnie wmasować ją we włosy, a następnie zacząć bardzo delikatnie rozczesywać (najlepiej za pomocą grzebienia o szeroko rozstawionych zębach). Standardowo poleca się rozpoczynanie czesania od końcówek i stopniowe przesuwanie się w górę. Następnie należy dokładnie spłukać odżywkę, ostrożnie osuszyć włosy (np. miękkim ręcznikiem z mikrofibry, bądź starą bawełnianą koszulką) oraz ewentualnie przejść do stylizacji włosów. Jeśli używacie suszarki, zaopatrzcie się w model, który posiada dyfuzor, dzięki któremu podkreślisz naturalny skręt.Szczotkowanie włosów z odżywką znacząco zmniejsza tarcie, dzięki czemu minimalizowane są wszelkie uszkodzenia struktury włosów. Dzięki temu włosy są gładsze i bardziej lśniące. Ten konkretny zabieg sprawdza się najlepiej w przypadku włosów kręconych, ale włosy proste również mogą na tym skorzystać. Należy jednak pamiętać, że włosy proste najprawdopodobniej będą potrzebowały ponownego rozczesania już po spłukaniu odżywki. W przeciwnym razie mogą wyglądać na nieco odkształcone i potargane, zwłaszcza, jeśli są z natury bardzo cienkie i delikatne.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę lub grzebień do włosów?

Najwięcej zależy od typu oraz rodzaju włosów. Włosy kręcone i falowane zazwyczaj najbardziej lubią się z grzebieniami o szeroko rozstawionych zębach. Najtańsze i najłatwiej dostępne są oczywiście grzebienie wykonane z tworzyw sztucznych. Jednak jeśli Wasze włosy mają tendencję do elektryzowania się lepiej rozejrzeć się za czymś innym. Bardzo dobrze sprawdzają się na przykład grzebienie wykonane z naturalnego drewna (drzewo neem) lub antystatyczne grzebienie z żywicy.

Włosy proste są dużo mniej wymagające, jeśli chodzi o idealne narzędzie do rozczesywania. Sprawdzą się tutaj zarówno szczotki, jak i grzebienie. Warto zwrócić uwagę na szczotki wyprodukowane z drewna bądź te z naturalnym włosiem dzika. Jeżeli Wasze włosy nie są zniszczone, a zależy Wam przede wszystkim na krótkim czasie rozczesywania, możecie sięgnąć po szczotki takie jak na przykład Tangle Teezer. Ciekawą alternatywą są także szczotki łączące włosie dzika z plastikowymi elementami ułatwiającymi rozczesywanie włosów.