zioła na wypadanie włosów

Zioła na wypadanie włosów. Wszystko co musisz wiedzieć!

Zioła na wypadanie włosów stosowane są z powodzeniem już od najdawniejszych czasów. Na ich korzyść przemawia nie tylko naturalność, ale i niezwykła skuteczność. W zależności od koloru włosów i typu skóry wybierać możecie spośród: korzenia łopianu, skrzypu, pokrzywy, czarnej rzepy, tataraku zwyczajnego, henny, amli i wielu innych produktów pozbawionych szkodliwych dla środowiska składników! Na korzyść ziół przemawia także fakt, że wiele z nich możemy stosować także wewnętrznie pod postacią herbaty.



Zioła na wypadanie włosów. Dlaczego warto po nie sięgać?

  • zioła są ekologiczne, bezpieczne dla środowiska i w 100% biodegradowalne
  • zazwyczaj działają na skórę dużo łagodniej niż kosmetyki drogeryjne
  • picie ziół przynosi wiele korzyści, ponieważ wzmacnia włosy oraz oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn
  • za pomocą ziół można wpłynąć na kolor włosów. W zależności od oczekiwań przyciemnicie je, delikatnie rozjaśnicie, ocieplicie, ochłodzicie odcień lub nadacie im pożądanych refleksów
  • wiele ziół stosowanych na przykład w formie płukanek po myciu włosów doskonale zwalcza łupież
  • stosując zioła regularnie możecie nadać włosom objętości lub je dociążyć
  • ograniczycie nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, bądź przeciwnie, złagodzicie stany zapalne, nawilżając przesuszony skalp
  • zioła są dużo tańsze niż większość drogich kosmetyków i suplementów dedykowanych osobom zmagającym się z łysieniem i okresowym wypadaniem włosów

Przeciwwskazania do stosowania ziół

Ludzie znacząco się od siebie różnią, to co pomaga jednym, innym potrafi zaszkodzić. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości danej osoby i jej podatności na alergię. Jeżeli zmagacie się z takimi problemami jak na przykład alergia na pyłki brzozy, oczywiście najrozsądniej byłoby unikać produktów takich jak: liść brzozy, sok brzozowy, kora brzozy, ze względu na możliwość wystąpienia silnej reakcji alergicznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady u swojego lekarza lub farmaceuty.

W większości przypadków największy niepokój budzi stosowanie ziołowych herbatek i tabletek zawierających silne wyciągi roślinne. Jeżeli zażywacie jakiekolwiek leki musicie mieć świadomość, że istnieje ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych wynikających z interakcji pomiędzy składnikiem leku i stosowanym przez Was ziołem. W takiej sytuacji również najlepiej podpytać lekarza.



Jeżeli zdecydujecie się wyłącznie na zastosowanie kosmetyczne i dane zioło planujecie użyć po raz pierwszy, nigdy nie zapominajcie o wykonaniu tak zwanej próby uczuleniowej! Jak to zrobić? Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na mały fragment skóry, zmyć go po upływie wyznaczonego czasu (w zależności jak długo chcecie stosować dany produkt na całą powierzchnię skalpu) i obserwować reakcję skóry. Jeśli Wasza skóra wygląda normalnie, nie zmieniła struktury, nic Was nie szczypie, ani nie swędzi, to znak, ze możecie spróbować wykorzystać to zioło w Waszej pielęgnacji.

Polskie zioła na wypadanie włosów mają moc!

Swoją przygodę z ziołami na wypadanie włosów warto rozpocząć od rodzimego podwórka, a raczej… łąki, apteki lub lokalnego sklepu zielarskiego. Jakie są najsilniejsze polskie zioła na wypadanie włosów?

  • czarna rzepa
  • skrzyp polny
  • pokrzywa
  • korzeń łopianu
  • tatarak

Czarna rzepa – niedoceniane warzywo

Czarna rzepa to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Możecie bez obaw włączyć ją do swojej diety o ile nie przeraża Was jej specyficzny zapach i ostry smak. W przypadku stosowania zewnętrznego najważniejszym surowcem będzie dla Was jej świeży sok. Oczywiście możecie pójść na łatwiznę i kupić butelkę gotowego soku z czarnej rzepy, ale na efekty będziecie musieli poczekać znacznie dłużej oraz nie będą one tak spektakularne.



Jak zrobić domową wcierkę do włosów z czarnej rzepy?

Wystarczy zetrzeć średniej wielkości warzywo na tarce o drobnych oczkach. Z powstałej pulpy dobrze odciśnijcie sok. Za pomocą palców lub plastikowej strzykawki, którą kupicie w aptece (oczywiście igła nie będzie tu potrzebna) nakładajcie płyn na całą powierzchnię skóry głowy i wykonajcie delikatny masaż. Już po chwili powinniście poczuć mrowienie. Na początku przygody z tą metodą nakładajcie sok na krótki czas, aby uniknąć podrażnienia i przyzwyczaić się do jej działania. Lepiej stopniowo wydłużać czas aplikacji niż przesadzić i skończyć z poparzonym skalpem. Nawet minuta za pierwszym razem dobrze poprawi cyrkulację krwi w tym rejonie. Z czasem możecie poddawać się temu zabiegowi nawet do 30 minut. Już po około miesiącu regularnego stosowania (około 2 razy w tygodniu) powinny pojawić się pierwsze, nieśmiałe baby hair!

Nie zapomnijcie dokładnie umyć włosów po kontakcie ze świeżym sokiem z czarnej rzepy!

Tatarak – śmierdziel, który zapobiega wypadaniu włosów

Kolejna równie skuteczna, co śmierdząca roślina. Kłącze tataraku sprawdza się znakomicie u osób zmagających się z łupieżem, wypadaniem włosów i przetłuszczaniem się skóry głowy. Ze względu na jego intensywny zapach warto stosować go tuż przed myciem włosów.

Jak przygotować odwar z kłącza tataraku? 2 łyżki zioła zalać 2 szklankami wody. Miksturę należy doprowadzić do wrzenia i gotować jeszcze przed około 3 minuty na małym ogniu. Po przecedzeniu i ostudzeniu możecie przejść do nakładania płynu na skórę głowy.

Nie lubicie bawić się w czasochłonne gotowanie ziółek? Możecie wykorzystać inną, nieco szybszą metodę. Na rynku dostępny jest również olejek eteryczny z tataraku. Jest to jednak bardzo silna substancja, którą należy rozcięczyć przed użyciem! Dobrą bazą będzie na przykład alkoholowa wcierka zakupiona w drogerii (w ten sposób wspomożecie jej działanie wzmacniające cebulki włosów) lub olejek. Świetnie sprawdzi się na przykład nierafinowany olej kokosowy, który nieco złagodzi ostry zapach tataraku. Sprawdźcie jaki czas stosowania jest dla Was optymalny. Już 10-15 minut z taką miksturą na głowie przed myciem powinno przynieść efekt przy regularnym stosowaniu!



łopian na wypadanie włosów

Korzeń łopianu, ziele skrzypu, pokrzywa zwyczajna – zioła pomocne w walce z wypadaniem włosów

Te trzy zioła na wypadanie włosów pewnie wiele osób już dobrze kojarzy, a przynajmniej większość z nich. Skrzyp jest popularnym składnikiem suplementów diety (bogaty w krzem). Pokrzywa w połączeniu ze skrzypem jest popularną herbatką, która wzmacnia włosy od wewnątrz oraz odciąża przemęczony organizm, przyspieszając detoksykację organizmu. Co jednak z łopianem?

Korzeń łopianu to zioło, które wymaga nieco pracy. Wszystkie twarde części ziół potrzebują gotowania, by mogły uwolnić swój leczniczy potencjał. Chcąc wykonać wcierkę do skalpu, sporządźcie odwar w sposób opisany w akapicie z tatarakiem.

Jeżeli cierpicie na stały niedostatek czasu, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie maceratów i gotowych olejków. Pamiętajcie jednak, że nie każda skóra dobrze toleruje olejowanie. Jeśli zauważycie wzmożone wypadanie włosów po zastosowaniu tej metody, odstawcie produkt i spróbujcie czegoś innego.



Henna, amla, cassia – indyjskie zioła na wypadanie włosów

Henna znana jest głównie ze swoich właściwości koloryzujących. Za jej pomocą można osiągnąć (w zależności od koloru wyjściowego) kolor miedziany lub mahoniowe refleksy. Henna działa jednak także wzmacniająco na włosy, ogranicza ich wypadanie, zwalcza łupież i dodaje objętości. To farbowanie i pielęgnacja w jednym!

Z cassią polubią się zwłaszcza osoby o jasnych włosach. Ładnie podbija ona blond, a dodatkowo świetnie sprawdza się, jako produkt przeciw wypadaniu włosów!

Amla jest ziołem przyciemniającym. Chwalą ją sobie zwłaszcza posiadacze czarnych lub brązowych pasm.

Powyższe zioła można stosować osobno lub w mieszankach w zależności od potrzeb. Dostępne są także w formie suplementów i olejków.